Prvá pomoc pri bolesti zuba

Prvá pomoc pri bolesti zuba sa líši v závislosti od problému. Bolesť zuba môže prepuknúť prakticky kedykoľvek, i mimo ordinačných hodín stomatologickej ambulancie. Z tohto dôvodu pacienti hľadajú univerzálnu prvú pomoc, vďaka ktorej bolesť ustúpi. Na potlačenie bolestí pacienti často využívajú aj babské recepty, ktorých aplikácia nemusí byť vždy tou správnou voľbou. Samodiagnostikou a následnou aplikáciou nevhodných alternatív na potlačenie bolesti si môže pacient privodiť zdravotné komplikácie. Pri akútnej bolesti zuba odporúčame návštevu stomatológa.

Prvá pomoc pri bolesti zubov

Bolesť je jedným zo základných prejavov tela, ktorého funkciou je upozorniť na negatívne zmeny v ľudskom organizme. Prvou pomocou pri bolesti zubov sú najmä lieky proti bolesti, či studené obklady. Požitím lieku proti bolesti je potláčaný symptóm, pričom aktívne nerieši problém.

Ako identifikovať o akú bolesť sa jedná?

Stomatologická prax rozlišuje niekoľko druhov bolesti. Bodavá, tupá, ostrá či pulzujúca bolesť je symptómom rôznych stomatologických defektov spôsobených predovšetkým infekciou a baktériami. Bolesť v oblasti zubov môže signalizovať mnoho diagnóz nie len zubný kaz. Môže byť symptómom odhaleného dentínu, parodontitídy, zápalu zubnej drene, zápalu okostice,prerezávanie zubov múdrosti, zranenia/opotrebenia čeľustného kĺbu či iných diagnóz. V prípade výraznej bolesti nemusí byť za každých okolností miesto ľahko lokalizovateľné. Pri zubnom kaze bolí zväčša celý rad zubov, pričom identifikácia problému nastáva až v kresle u stomatológa. Naopak, pri parodontitíde sa jedná o výraznú bolesť s relatívne jednoduchou lokalizáciou. Odhalené zubné krčky citlivé na zmeny teplôt je možné lokalizovať tiež veľmi jednoducho.Pri prerezávaní zubov múdrosti môže byť bolesť spôsobená nedostatočným priestorom v čeľusti, ako aj samotným procesom rastu. Bolesť v oblasti úst môžu spôsobovať okrem zubov napríklad aj slizničné ochorenia či poranenie alebo opotrebenie čeľustného kĺbu. Bolesť, ktorá signalizuje defekt čeľustného kĺbu môže zasahovať až do tvárových kostí kde vzniká opuch. Bolesť pri defekte čeľustného kĺbu sa radí medzi ostrú v aktívnom stave a tupú v pokoji.

Upokojenie bolestivej zubnej partie odporúčame vykonávať studenými obkladmi. Prikladanie teplých obkladov podporuje nepriaznivú zápalovú činnosť. V prípadoch, kedy je tabletka proti bolesti nedostačujúca odporúčame urýchlenú návštevu stomatologickej pohotovosti.

Príklady bolesti zubov:

 

  • Porušená zubná sklovina - Porušená zubná sklovina odhaľuje dentín, čím sa zvyšuje citlivosť zubov na zmeny teploty. Erózia zubnej skloviny sa prejavuje ako praskliny a neskôr aj ako trhliny v zuboch, ktoré sú často bolestivé a vyžadujú zásah ošetrujúceho lekára. Prvou pomocou pri symptómoch porušenej zubnej skloviny je predovšetkým použitie ukľudňujúcej ústnej vody. Eróziu zubnej skloviny môže spôsobiť viacero faktorov, medzi tieto patrí neodborné bielenie zubov či dlhodobé zanedbanie ústnej hygieny.
  • Odhalené zubné krčky - Obnažené zubné krčky,a erózia zubnej skloviny sa prejavujú zvýšenou citlivosťou zubov. Vplyvom tepla či chladu reaguje odhalený dentín - zubovina bolesťou. Rovnako ako erózia zubnej skloviny, ani odhalené zubné krčky nevznikajú počas noci. Prvou pomocou môže byť pohár vlažnej vody a konzumácia vlažných kašovitých jedál. Rozumné užívanie voľne dostupných liekov proti bolesti je tiež na mieste. Pokiaľ bolesť pretrváva, odporúčame návštevu zubára.
  • Zubný kaz - Bolesť spôsobená zubným kazom je typická tým, že pacient nevie úplne presne lokalizovať miesto. Zubný kaz sa vo svojich počiatočných štádiách prakticky neprejavuje, avšak ak dôjde k podráždeniu zubnej drene - nervov, bolesť sa často javí ako pulzujúca a bodavá. V takomto prípade treba navštíviť zubára a návštevu zbytočne neodkladať, aj keď sa od bolesti na chvíľu uľaví.
  • Zápal okostice - Zápal okostice so sebou prináša bolestivé symptómy, nakoľko je to ťažká zápalová infekcia čeľuste a sánky.Viac o príznakoch a následkoch neliečeného zápalu okostnice dozviete tu. V prípade zápalu okostice je normálne, že bežne dostupné lieky bolesť úplne neutíšia. Pri zápale okostice je vždy nutná neodkladná navšteva stomatológa! Po liečení u stomatológa je možné žiadať tabletky proti bolesti so silnejším účinkom na predpis.
  • Bolesť po stomatologickom zákroku – Druh stomatologického zákroku charakterizuje aj bolesť ktorou môže pacient trpieť. Zákrokov stomatologickej chirurgie je mnoho. Preto je vždy namieste spýtať sa lekára všetko, čo sa týka pozákrokového stavu a prípadných komplikácií. V prípade, že sa bolesť pacienta po zákroku stupňuje, mení sa jej charakter, príp. nespadá do škály normálnych fyziologických prejavov tela, je nutné navštíviť lekára.

Záver:
Bolesť je dôležitou reakciou ľudského tela. Telo tak dáva najavo varovanie pred pôsobením faktoru, ktorý by pre organizmus mohol byť alebo je ničivý. Rovnako to platí o defektoch v ústnej dutine, kedy sa neoplatí bolesť zubov iba potláčať. Podávanie liekov proti bolesti deťom či tehotným ženám je rizikové. Ak sa vyskytne bolesť zubov počas tehotenstva, odporúčame urýchlene navštíviť zubnú pohotovosť. Bolesť zubov u detí je možné dočasne stlmiť liekmi proti bolesti určenými pre ich vekovú kategóriu. Zuby ovplyvňujú celé telo a preto pri bolesti neváhajte navštíviť ošetrujúceho stomatológa či zubnú pohotovosť a neužívajte viac liekov proti bolesti než je predpísaná dávka.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.