Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

Rakovina hlavy a krku a rizikové faktory

3 minúty čítania Zverejnené 10. 5. 2022

rakovina hlavy a krku

Rakovina úst je podmienená hlavne vonkajšími faktormi a tie vieme ovplyvniť

Ochorenie, ktoré nikto nechce mať, je rakovina. Treba o ňom však rozprávať, pretože celosvetovo stúpa incidencia rakoviny hlavy a krku. Takto sa označujú onkologické ochorenia, postihujúce sliznicu horných dýchacích ciest. Väčšina uvedených nádorov sa vyskytuje v ústnej dutine, v hltane a hrtane. Na hlave a krku sa nachádza veľa krvných a lymfatických ciev, nádor vie rýchlo prerásť do týchto ciev a prostredníctvom nich metastázovať na iné miesto organizmu. Z toho vyplýva rýchly spád ochorenia a zlá prognóza. Rakovina hlavy a krku je dokázateľne podmienená fajčením, nadmerným pitím alkoholu a hpv infekciou.

Fajčenie

Je dokázané, že cigaretový dym obsahuje okolo 200 toxických látok a 69 z nich bolo identifikovaných ako karcinogénnych. Relatívne riziko vzniku rakoviny hlavy a krku je priemerne 6,5-krát väčšie ako u nefajčiarov. Okrem iného, fajčiari majú výrazne vyššie riziko vzniku parodontitídy. Aj kvôli faktu, že nikotín zužuje cievy a tým pádom ďasná nekrvácajú, aj keď sú zapálené. Vymizne tak prvý príznak a ochorenie nebadane pokračuje ďalej.

Alkohol

Hlavná toxická látka, ktorá vzniká pri metabolizme alkoholu, je acetaldehyd. Je to potenciálny karcinogén, ktorý poškodzuje DNA a proteíny.

Najhoršia je kombinácia fajčenia a alkoholu, nakoľko sa tieto látky potencujú v škodlivom pôsobení na sliznicu.

Zubní chirurgovia a onkológovia neodporúčajú dlhodobé používanie ústnych vôd, pretože obsahujú alkohol a iné látky, ktoré pri dlhodobom používaní môžu predstavovať riziko. Ústne vody majú opodstatnenie a v indikovaných prípadoch sú nápomocné, avšak nie na dlhodobé, každodenné použitie. Na bežnú hygienu postačuje kefka, pasta a medzizubné pomôcky.

HPV vírus – ľudský papilomavírus

V súčasnosti stúpa počet prípadov rakoviny hlavy a krku, podmienenými infekciou ľudským papilomavírusom, najmä u mužov. Dnes je známych viac ako 130 genotypov HPV. Papilomavírusy s vysokým onkogénnym rizikom sa označujú skratkou HR (High oncogenic Risk). Zaraďujú sa sem genotypy 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73 a 82. Tieto sú spájané s rakovinou cervixu, vagíny, vulvy, penisu, análneho kanála a oblasti hlavy a krku.

Ako preventívne opatrenie sa odporúča očkovanie proti HPV vírusu u dievčat, chlapcov, ale aj dospelých. Dokonca, podľa výsledkov viacerých štúdií môže očkovanie znížiť rozvoj onkologického ochorenia aj pri už infikovanej osobe. S týmito otázkami je najlepšie obrátiť sa na gynekológa či urológa.

 

Medzi ďalšie rizikové faktory patrí konzumácia príliš horúcich jedál a nápojov, častá konzumácia pikantných jedál a chronické dráždenie sliznice.

Preto ak máte napríklad krivý zub, ktorým si neustále hryziete líce, bolo by dobré takýto zub zaradiť do zuboradia, aby nevyčnieval, alebo ho extrahovať, ak ide o zub múdrosti.

Dobrou správou je, že premena zdravej sliznice na invazívny karcinóm trvá dlho – asi 20 až 40 rokov. Ak však fajčíte od osemnástky, je načase spozornieť. Tou najjednoduchšou vecou, čo pre seba a svoje okolie môžete urobiť, sú pravidelné preventívne prehliadky u zubára, všeobecného lekára, či gynekológa.

 

Záleží nám na vašom zdraví. U nás dostanete termín do 48 hodín počas pracovných dní, v prípade bolesti hneď.

Ďalšie podobné články

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka