Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

Rakovina hlavy a krku a rizikové faktory

3 minúty čítania Zverejnené 10. 5. 2022

rakovina hlavy a krku

Rakovina úst je podmienená hlavne vonkajšími faktormi a tie vieme ovplyvniť

Ochorenie, ktoré nikto nechce mať, je rakovina. Treba o ňom však rozprávať, pretože celosvetovo stúpa incidencia rakoviny hlavy a krku. Takto sa označujú onkologické ochorenia, postihujúce sliznicu horných dýchacích ciest. Väčšina uvedených nádorov sa vyskytuje v ústnej dutine, v hltane a hrtane. Na hlave a krku sa nachádza veľa krvných a lymfatických ciev, nádor vie rýchlo prerásť do týchto ciev a prostredníctvom nich metastázovať na iné miesto organizmu. Z toho vyplýva rýchly spád ochorenia a zlá prognóza. Rakovina hlavy a krku je dokázateľne podmienená fajčením, nadmerným pitím alkoholu a hpv infekciou.

Fajčenie

Je dokázané, že cigaretový dym obsahuje okolo 200 toxických látok a 69 z nich bolo identifikovaných ako karcinogénnych. Relatívne riziko vzniku rakoviny hlavy a krku je priemerne 6,5-krát väčšie ako u nefajčiarov. Okrem iného, fajčiari majú výrazne vyššie riziko vzniku parodontitídy. Aj kvôli faktu, že nikotín zužuje cievy a tým pádom ďasná nekrvácajú, aj keď sú zapálené. Vymizne tak prvý príznak a ochorenie nebadane pokračuje ďalej.

Alkohol

Hlavná toxická látka, ktorá vzniká pri metabolizme alkoholu, je acetaldehyd. Je to potenciálny karcinogén, ktorý poškodzuje DNA a proteíny.

Najhoršia je kombinácia fajčenia a alkoholu, nakoľko sa tieto látky potencujú v škodlivom pôsobení na sliznicu.

Zubní chirurgovia a onkológovia neodporúčajú dlhodobé používanie ústnych vôd, pretože obsahujú alkohol a iné látky, ktoré pri dlhodobom používaní môžu predstavovať riziko. Ústne vody majú opodstatnenie a v indikovaných prípadoch sú nápomocné, avšak nie na dlhodobé, každodenné použitie. Na bežnú hygienu postačuje kefka, pasta a medzizubné pomôcky.

HPV vírus – ľudský papilomavírus

V súčasnosti stúpa počet prípadov rakoviny hlavy a krku, podmienenými infekciou ľudským papilomavírusom, najmä u mužov. Dnes je známych viac ako 130 genotypov HPV. Papilomavírusy s vysokým onkogénnym rizikom sa označujú skratkou HR (High oncogenic Risk). Zaraďujú sa sem genotypy 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73 a 82. Tieto sú spájané s rakovinou cervixu, vagíny, vulvy, penisu, análneho kanála a oblasti hlavy a krku.

Ako preventívne opatrenie sa odporúča očkovanie proti HPV vírusu u dievčat, chlapcov, ale aj dospelých. Dokonca, podľa výsledkov viacerých štúdií môže očkovanie znížiť rozvoj onkologického ochorenia aj pri už infikovanej osobe. S týmito otázkami je najlepšie obrátiť sa na gynekológa či urológa.

 

Medzi ďalšie rizikové faktory patrí konzumácia príliš horúcich jedál a nápojov, častá konzumácia pikantných jedál a chronické dráždenie sliznice.

Preto ak máte napríklad krivý zub, ktorým si neustále hryziete líce, bolo by dobré takýto zub zaradiť do zuboradia, aby nevyčnieval, alebo ho extrahovať, ak ide o zub múdrosti.

Dobrou správou je, že premena zdravej sliznice na invazívny karcinóm trvá dlho – asi 20 až 40 rokov. Ak však fajčíte od osemnástky, je načase spozornieť. Tou najjednoduchšou vecou, čo pre seba a svoje okolie môžete urobiť, sú pravidelné preventívne prehliadky u zubára, všeobecného lekára, či gynekológa.

 

Záleží nám na vašom zdraví. U nás dostanete termín do 48 hodín počas pracovných dní, v prípade bolesti hneď.

Ďalšie podobné články

CEREC

Estetická rekonštrukciaZlomený zub

Zlomený zub

Zlomený zub vieme opraviť na počkanie Napriek tomu, že zlomený zub objektívne nepredstavuje úplnú katastrofu, subjektívne to môže byť veľmi náročné. Ak sa totiž zlomí predný zub, miešať sa v nás začnú pocity smútku, že už nebudeme vyzerať ako predtým, strachu, či sa…

Prečítajte si článok

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka