Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

Bielenie zubovČistenie kanálikovZubné kazy

Čo je to mŕtvy (odumretý) zub

5 minút čítania Zverejnené 4. 8. 2021

Stomatologický mikroskop

Mŕtvy zub je taký, ktorému odumrela zubná dreň. Zdravú zubnú dreň tvorí tkanivo s cievami a nervami. Zabezpečuje zubu výživu a obranu, bez čoho sa stáva veľmi krehkým a môže sa zlomiť. Dôvody odumretia zuba a jeho prejavy môžu byť rôzne. Tie si vysvetlíme a pozrieme sa aj na riešenie takéhoto problému.

 

Príčiny odumretia zuba

Odumieranie zubnej drene býva najčastejšie zapríčinené zubným kazom. V prípade, že sa baktérie zubného kazu dostali až k zubnej dreni, začne v nej prebiehať zápal. Zubná dreň je uzavretá vnútri zuba a koreňa. Na konci koreňov sú malinké otvory, cez ktoré prúdia do zuba cievy a nervy. Pri zápale sa cievy rozšíria, aby zabezpečili prísun imunitných buniek do zapálenej drene. Lenže práve toto rozšírenie ciev spôsobí, že sa krvné cievy tzv. zaškrtia o tieto malinké otvory v koreni. Reparačné procesy vnútri zuba sú tak výrazne limitované, hromadia sa tam odpadové a toxické látky, nedochádza k okysličovaniu buniek a situácia sa stále zhoršuje. Dreň pomaly odumiera. Pokus organizmu o záchranu zdravia zuba paradoxne spôsobí jeho zánik.

K zápalu drene a jej následnému odumretiu môže dôjsť aj opačným smerom, čiže nie zhora – zo strany korunky napadnutej kazom, ale zdola – od koreňa. Môže sa tak stať pri ťažkej forme parodontitídy, kedy baktérie prestúpia zo zapáleného parodontu do koreňa zuba cez, už spomínané, otvory.

Ďalšou príčinou odumretia zubnej drene môže byť náraz do zuba, kedy v dôsledku traumy môže dôjsť k prerušeniu cievneho zásobenia.

Mŕtvy zub a hnis

Pri infikovaní drene baktériami sa v nej postupne tvorí hnis a dostáva sa pod koreň. Náš organizmus sa ho snaží dostať z tela von. Dokáže mu za týmto účelom vytvoriť cestu rozpustením rôznych štruktúr, dokonca aj kosti. Najbolestivejší okamih nastáva, keď sa hnis dostane cez kosť pod okosticu, čo je väzivová blana pokrývajúca kosť. Okostica je bohato nervovo zásobená a keď ju tlak postupujúceho hnisu nadvihuje, nervové vlákna sa naťahujú a spôsobuje to veľkú bolesť. Akonáhle cez okosticu prenikne ďalej, príde k úľave od bolesti. Hnis sa dostane pod sliznicu a následne sa vytvorí otvor v sliznici, cez ktorý hnis vytečie von.

Stane sa, že ľudia po ústupe bolesti na problémový zub zabudnú. Lenže takýto zub sa stáva zdrojom infekcie a predstavuje riziko pre celý organizmus. Pod týmto mŕtvym zubom je chronický zápal. Nebolí a ani o ňom nemusíte vedieť. Dozviete sa o ňom buď na preventívnej prehliadke na röntgenovom snímku alebo tak, že sa pri oslabení imunity znovu aktivuje a začne bolieť – veľmi.

Príznaky mŕtveho zuba

Mŕtvy zub môže mať niekoľko prejavov, medzi ktoré patrí napríklad:

  • Strata farby: Strata vitality zubu a potrebných živín sa prejavuje stratou jeho obvyklej farby. Zub získa šedý nádych, prípadne sa ťahá do odtieňov bledohnedej. Očividne vytŕča z farebnej škály ostatných zubov.
  • Strata citu: Nervové zakončenia dlhodobo mŕtveho zuba nie sú viac aktívne a cit na teplo či zimu sa viac neprejavuje.
  • Zápach: Špecifický zápach vyliateho hnisavého vačku a plynov vznikajúcich ako produkt bakteriálnych mikroorganizmov, je citeľný aj pre samotného pacienta.

Môže bolieť mŕtvy zub?

Zub bolí, keď odumiera a potom vtedy, keď sa zápal znovu aktivuje, napríklad pri oslabenej imunite. Bolesť sa vtedy objavuje aj na záhryz na tento zub a teplo stav zhoršuje. V prípade odumierania zuba v dôsledku nárazu, sa môže zo začiatku zdať, akoby zub tŕpol a môže bolieť pri záhryze.

Ako dlho vydrží mŕtvy zub v ďasne?

Mŕtvy zub je, v porovnaní so živým, veľmi krehký a bez patričného ošetrenia sa môže čoskoro zlomiť. Ošetrený mŕtvy zub môže vydržať neobmedzene, v závislosti od správnosti jeho ošetrenia. V prvom rade je potrebné vyliečiť infekciu, a to dôkladným mechanickým prečistením, vydezinfikovaním a následným presným zaplnením všetkých koreňových kanálikov. Takáto liečba sa volá endodoncia. Použitie mikroskopu pri tomto ošetrení radikálne zlepšuje prognózu liečby. Sú však situácie, kedy sa mŕtvy zub už ošetriť nedá a lekár musí pristúpiť k jeho extrakcii – vytiahnutiu.

Dá sa zlomený mŕtvy zub zlepiť?

Za zlomenie mŕtveho zubu môže práve jeho krehkosť. Po tom, čo sa mŕtvy zub zlomí, je možná jeho remodelácia. V prípadoch čiastočného zlomenia mŕtveho zuba je nutné konať rýchlo, pretože vďaka jeho krehkosti je možné, že sa vplyvom tlaku zhryzu zlomí aj posledná časť korunky mŕtveho zuba. Záleží na mieste, v ktorom je zub zlomený. Ak zasahuje pod úroveň okolitej kosti, alebo je koreň prasknutý pozdĺžne, zub sa už zachrániť nedá. Vtedy je vhodným riešením implantát, ktorý chýbajúci zub plnohodnotne nahradí.

Mŕtvy zub a estetika

Podľa stavu zuba môže byť, z hľadiska estetiky a funkčnosti, odporúčané použitie korunky, fazety alebo vnútorného bielenia. V modernej stomatológií je totiž možné bieliť aj mŕtve zuby, ktorých farba sa výrazne líši od farby ostatných zubov.

Ako tento problém riešime u nás

Na ošetrovanie mŕvych zubov používame najmodernejšie technológie a postupy, ktoré zaručujú kvalitu, dlhú životnosť a vysokú estetiku. Aj keď mŕtvy, ale kvalitne ošetrený zub vám môže slúžiť dlhé roky.

U nás na ošetrenie mŕtveho zuba používame:

  • kvalitné endodontické ošetrenie s pomocou mikroskopu a následne, vzhľadom na stav zuba, môžeme použiť:
  • remodeláciu korunky pomocou systému CEREC®
  • prekrytie oslabenej korunky korunkou zhotovenou v laboratóriu
  • zhotovenie keramickej fazety
  • vnútorné bielenie

V prípade, že zub nie je možné zachrániť, je u nás možné:

  • zub nahradiť zubným implantátom
  • v prípade nedostatku kosti, spôsobenej dlhodobým zápalom, je možné nedostatok kosti doplniť a následne implantovať
  • premostenie vzniknutej medzery pomocou mostíka

Vďaka viacerým expertom a technológiám na jednom mieste, si poradíme s každým problémom a všetky ťažkosti so zubami vyriešite pod jednou strechou. Rýchlo, kvalitne, bezpečne a s 5-ročnou zárukou.

Štítky

Bielenie zubovČistenie kanálikovZubné kazy

Ďalšie podobné články

CEREC

Estetická rekonštrukciaZlomený zub

Zlomený zub

Zlomený zub vieme opraviť na počkanie Napriek tomu, že zlomený zub objektívne nepredstavuje úplnú katastrofu, subjektívne to môže byť veľmi náročné. Ak sa totiž zlomí predný zub, miešať sa v nás začnú pocity smútku, že už nebudeme vyzerať ako predtým, strachu, či sa…

Prečítajte si článok

Pacientka so zubárom

Moderné technológieVšetko pod jednou strechou

Návšteva zubára nemusí byť “horor”. Riešení je viac. Dá sa aj v celkovej anestézii.

Ľudia často hľadajú odpovede na otázky, ktoré sa týkajú ich zdravia a blaha. Jednou z týchto otázok je, aké alternatívy bolestivých ošetrení sú v súčasnosti na dosah. Táto téma sa týka nás všetkých, pretože nikto z nás nie je imúnny napríklad voči problémom so…

Prečítajte si článok

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka