Endodoncia - koreňové kanáliky | Schill Dental Clinic

MENU

Endodoncia - koreňové kanáliky

Ošetrenie koreňových kanálikov.

Kedy je potrebná endodoncia?

K endodontickému ošetreniu sa pristupuje v prípade, keď zubný kaz prenikol k zubnému nervu a začal poškodovať jeho štruktúru. Zubný nerv nemá schopnosť obrany a preto pri dlhodobom vplyve toxínov baktérii zubného kazu odumiera. Ak ani v tomto štádiu nedôjde k zásahu zubára, baktérie sa cez koreňový kanálik šíria do okolia zuba, poškodzujú tkanivo kostného lôžka a prostredníctvom krvného riečiska môžu časom negatívne ovplyvniť aj celkový zdravotný stav pacienta. Včasné odstránenie odumretého tkaniva a úspešné ošetrenie koreňových kanálikov zub zachráni, a zubár sa nemusí rozhodnúť pre jeho extrakciu.

V zubnej ambulancii SCHILL DENTAL CLINIC je celé endodontické ošetrenie snímané pomocou RVG prístroja (rádioviziografie) a prenášané na obrazovku pri zubnom kresle. Týmto spôsobom získava zubár možnosť priamej kontroly, čo samozrejme zvyšuje kvalitu práce. Na záver ošetrenia je vyčistený koreňový kanálik vyplnený materiálom.

Naše odporúčanie:

Keďže endodonticky ošetrený zub nie je vyživovaný tak ako predtým, stáva sa časom krehkým a náchylným k zlomeniu. K tomu sa pridružuje aj viditeľné stmavnutie jeho povrchových štruktúr. Toto všetko sú dôvody, pre ktoré Vám zubári SCHILL DENTAL CLINIC odporučia iné riešenie, ako je bežná výplň zuba. Kvalitná keramická korunka zvýši stabilitu zuba a vyrieši aj estetický problém.

Endodontickému ošetreniu zubov sa nedá vyhnúť, keď sa zubný kaz dostal do takej hĺbky, že prenikol až k nervu. Endodontické vyšetrenie je schopné zastaviť ďalšie bakteriálne procesy, ktoré by viedli jednak ku strate zuba a tiež ku ďalším zdravotným komplikáciám a infekciám. Vyčistenie koreňového kanálika a jeho vyplnenie však tiež nie je riešením definitívnym. Odporúčame poradiť sa s vašim zubárom.