Zubné implantáty | Schill Dental Clinic

MENU

ZUBNÝ IMPLANTÁT - trvalá náhrada chýbajúceho zuba

Ak vám z akéhokoľvek dôvodu chýba jeden či viac zubov, treba to vyriešiť. Prečo je zub potrebné nahradiť sa dočítate v texte. Najdôležitejšie je, aby ste sa mohli najesť a aby ste nemuseli váš úsmev skrývať. Na našej klinike vám ukážeme, ako implantát vyzerá a z čoho sa skladá. Vysvetlíme vám, ako implantácia nového zubu prebieha a koľko trvá. Ubezpečíme vás, že zákrok nie je tak zložitý, ako sa na prvý pohľad zdá. Rýchlo zistíte, že vám tento zákrok pomôže natrvalo.

Čo je implantát

Ak sme o zub nenávratne prišli, a teda aj o jeho koreň, implantát ho v plnej miere nahradí. Je to vlastne nový pevný koreň, ktorý sa umiestni do kosti a drží náhradný zub, alebo mostík. Vyzerá ako skrutka, ktorá sa môže použiť do hornej aj dolnej čeľuste. Vyrába sa z titánu, alebo iných materiálov vhodných pre použitie v ľudskom tele. Implantáty sú fixované v kosti, aby poskytli stabilnú základňu pre jeden nový zub - korunka, alebo viac náhradných zubov - mostík. Umožňujú lepšie žuvanie, artikuláciu a samozrejme lepší vzhľad. Na rozdiel od snímateľnej náhrady sú implantáty natrvalo vsadené a netreba ich na noc vyberať.

Sú vašou súčasťou a necítite rozdiel oproti vlastným zubom. Výhodou skrutkovaných náhrad – či už jedného zuba alebo viacerých (napríklad skrutkované mostíky) je v tom, že v prípade potreby je možné ich ľahko a bez poškodenia sňať, opraviť a nasadiť späť.

Výhody implantátu v kocke

 • nie je potrebné obrusovať susedné zuby
 • trvácnosť
 • komfort
 • estetické riešenie
 • vyhneme sa snímateľnej náhrade
 • môže slúžiť ako opora pre ďalší mostík alebo protézu

Z čoho sa skladá nový zub

 1. titánová skrutka, ktorú nevidno - samotný implantát, zavedený do kosti čeľuste
 2. časť, ktorú vidno počas fázy hojenia - maličká krycia skrutka, ktorá zakrýva vstup do vnútorného závitu implantátu, do ktorého sa potom naskrutkuje zubná korunka (môže slúžiť aj ako pilier, o ktorý sa uchytáva zubný mostík). Po zahojení a príprave finálneho zuba (korunka) sa skrutka odstráni a vytvorí miesto pre na mieru zhotovenú zubnú korunku
 3. viditeľná časť - zubná korunka je vlastne váš nový keramický zub, ktorý po osadení plní plnohodnotnú funkciu - je to funkčná a estetická náhrada toho chýbajúceho, na nerozoznanie od vlastného.

Pre koho je implantát vhodný

Otázka – či je implantát vhodný pre každého, je na mieste. Implantáty sú určené pre dospelý chrup, kedy je dokončený rast a vývoj chrupu a hlavne rast kosti, približne od 18. roku života. Vhodnosť implantátu posúdi špecialista - zubný chirurg. Pacient bez čakania absolvuje CT vyšetrenie, pričom CT snímka poskytuje 3D kompletný obraz kosti a priľahlých štruktúr, posúdi sa stav kosti i okolitého tkaniva. Na základe toho sa lekár rozhodne, či je implantát pre pacienta vyhovujúcim riešením. Všeobecne však implantáty nie sú vhodné pri chorobách, ktoré zhoršujú podmienky pre ich vhojenie.

Napríklad, ak pacient má za sebou ožarovanie v tvárovej časti alebo trpí ťažkou cukrovkou, parodontitídou. Problém môže nastať aj pri silných fajčiaroch. Treba však upozorniť na to, že ak je napríklad cukrovka či osteoporóza pod kontrolou, správne liečená a stabilizovaná, je možné použiť zubné implantáty s porovnateľnou úspešnosťou, aká je dosahovaná pri zdravých pacientoch. To isté platí aj pri akútnych či dlhodobých zápaloch v ústnej dutine. Najskôr treba problém odstrániť a potom sa rozhodnúť, čo ďalej. V každom prípade, v súvislosti so zdravotným stavom, je potrebná korektná komunikácia s lekárom.

Keď chýba okrem zuba aj kosť

CT vyšetrenie máme za sebou a ak je na mieste dostatok kosti, môže sa implantát zaviesť hneď. Pri dobrej kvalite kosti urobíme aj provizórnu korunku - takže pacient odíde s novým zubom, ktorý nepôsobí ako náhrada a na pohľad je na nerozoznanie od toho finálneho. Dá sa s ním aj jesť, treba ho však brať ako provizórne riešenie. Lekár vám dá vedieť, kedy provizórny zub vymeníme za trvalý.

Ak chýba kosť na zavedenie implantátu – aj v tomto prípade si poradíme. Počas jednej návštevy vytvoríme vhodné podmienky na vsadenie implantátu, kosť doplníme a vo väčšine prípadov zavedieme hneď implantát. Ak lekár posúdi, že treba počkať na prihojenie štepu alebo augmentátu, implantát vám vložíme do zhojenej a doplnenej kosti na ďalšej návšteve. V každom prípade sa tento zákrok vykonáva bezbolestne v lokálnej anestézii. Na želanie pacienta alebo pri náročných či početných zákrokoch, kedy ide o rekonštrukciu celého chrupu, poskytneme celkovú anestéziu.

Materiál rozhoduje - vyberte si švajčiarsku kvalitu

Výber implantátu – materiál, z ktorého je zhotovený, je alfou a omegou, čo sa týka doby hojenia a celkovej úspešnosti zákroku. U nás pracujeme s titánovým implantátmi renomovanej švajčiarskej značky, ktoré majú aktívny biopovrch. Ten skracuje čas hojenia na polovicu a percento úspešnosti je 99%.

Pri lacnejších implantátoch s inou úpravou povrchu je percento úspešnosti nižšie a doba hojenia dlhšia. Nerobíme kompromisy tam, kde nie sú na mieste, preto vám poradíme to, čo je pre vás najlepšie.

Vlastnosti titánu, bezpečnosť a hojenie

Titán je čistý kov, chuťovo neutrálny, bez „kovovej“ príchute. Najlepšie si rozumie so živým organizmom, nevyvoláva v tele žiadne alergické reakcie, a preto sa bežne a bezpečne v medicíne používa. Titánový implantát je pevný a odolný voči tlakom a silám, ktoré vznikajú pri žuvaní. Takisto nepodlieha korózii. U nás odporúčame implantáty Straumann, ktoré predstavujú špičku v inováciách povrchových úprav a liečebných metód. Tieto implantáty sú overené nielen klinicky ale najmä prakticky. Vďaka svojim unikátnym vlastnostiam sa využívajú aj pri rizikových pacientoch.

Mnohých pacientov zaujíma, ako reaguje ľudský organizmus na cudzí predmet v kosti, či nemôže nastať alergická reakcia. Implantáty majú rôzne povrchové úpravy časti, ktorá sa zavádza do kosti. U nás používame titánové implantáty s aktívnym biopovrchom pre rýchle hojenie. Implantát potrebuje istý čas na to, aby sa adaptoval. Pri hojení, ktoré trvá od šiestich týždňov do troch mesiacov, kosť obrastie implantát a dokonca čiastočne vrastie do jeho štruktúry. Na takto pevne uchytený koreň sa potom môže bezpečne nasadiť korunka, mostík alebo protéza.

Kroky k novému zubu

 1. Komplexné vyšetrenie

  Na našej klinike vám urobíme RTG a CT snímok a okamžite posúdime stav chrupu a kvalitu kosti. Zubný chirurgvám vysvetlí priebeh zákroku, jeho časovú i finančnú náročnosť, možné riziká a pravidlá, ktoré je potrebné počas ošetrení v jednotlivých fázach dodržiavať.

 2. Dentálna hygiena 

  Špecialista na dentálnu hygienu bezbolestne a pomocou ultrazvuku kompletne zbaví chrup všetkých nečistôt, vrátane zubného plaku, kameňa či pigmentácie, aby bolo prostredie úplne čisté.

 3. Zavedenie zubného implantátu

  Bezbolestným chirurgickým zákrokom, ktorý trvá pár minút, vám stomatochirurg implantát zavedie do čeľustnej kosti, pričom cítite len mierny tlak. Takto môžeme nasadiť hneď aj niekoľko implantnátov. Všetko v lokálnej anestézii.

 4. Oddychový režim

  Po implantácii môže a nemusí prísť k miernemu opuchu. Ak opuch nastanene, ustupuje 2-3 dni po zákroku, častá je mierna citlivosť v mieste výkonu, ktorá postupne - približne do týždňa, celkom ustane. V tomto čase sa odporúča jesť kašovitú stravu, nefajčiť a nepiť alkohol. Na recepcii dostanete všetky inštrukcie, dodržiavanie ktorých uľahčí hojenie.

 5. Vyberanie stehov 

  Približne po týždni od zákroku, pri druhej návšteve ambulancie, nasleduje vyberanie stehov - ak bolo potrebné šitie. Často sa implantát vsadí tak, že šitie nie je potrebné a táto fáza odpadá.

 6. Hojenie – do tretej návštevy stomatológa prebieha fáza hojenia. Trvá zväčša 6 týždňov. Chýbajúci zub môže byť nahradený dočasnou korunkou, zubným mostíkom alebo snímateľnou zubnou náhradou. Pacient sa tak zotavuje s na pohľad kompletným úsmevom.

 7. Odoberanie odtlačkov na korunku zuba 

  Prístrojom na meranie stability implantátu sa zmeria stupeň prihojenia. Ak je všetko v poriadku, urobíme vám odtlačky pre výrobu definitívnej zubnej korunky v našom laboratóriu.

 8. Osadenie finálnej zubnej korunky

  Pár dní po odobratí odtlačkov, na štvrtej návšteve lekára, sa definitívna korunka naskrutkuje do už vsadeného implantátu (nového koreňa zuba). Ak korunka nie je úplne dokonalá, dá sa jednoducho a bezbolestne odskrutkovať, zubný technik ju upraví a váš lekár bez problémov nasadí späť. Úsmev je krásny a chrup plne funkčný.

 9. Pravidelné kontroly - po osadení zubnej korunky na implantát sú potrebné pravidelné kontroly. Zameriavame sa na stav, prípadný vývoj zubného skusu, žuvania a dentálnu hygienu.

(Do)životnosť zubných implantátov

Pri správnej starostlivosti o zubné implantáty a dobre odvedenej práci môžete rátať s ich doživotným používaním. Dôležitá je správna starostlivosť a hygiena, ako i pravidelné profesionálne čistenie v ambulancii, raz za šesť mesiacov. To, že implantát je neživou časťou, neznamená, že sa oň netreba starať. Potrebuje rovnakú hygienu ako vlastné zuby.

Vo výnimočnom prípade sa môže stať, že sa implantát tzv. ‘odhojí’ , teda vypadne. Deje sa tak zväčša hneď na začiatku, vo fáze hojenia po zavedení implantátu, približne v 1-1,5% prípadoch. Nič však nie je stratené, kosť jednoducho dorastie. Následne, v relatívne krátkom čase, je možné implantát aplikovať opätovne a úspešne. V takomto prípade za znovuzavedenie neplatíte. Priemerná životnosť zubného implantátu je celkom prirodzene individuálna a v závislosti od starostlivosti. Pri dôkladnej a správnej starostlivosti v domácom prostredí aj u svojho lekára sa kvality vášho úsmevu nemusíte dlhé roky obávať a môžete počítať s tým, že implantát je doživotným riešením.

Implantát verzus mostík

Implantáty sú vzhľadom na ich materiál trvácne a vysoko odolné, pričom si zachovávajú pôvodný estetický efekt. Po zákroku a pri zotavovaní nemá pacient problém normálne jesť a artikulovať. Implantát môže nahradiť či už jeden alebo viac zubov. Môže slúžiť ako opora pre zubný mostík, ktorý nahrádza viac zubov vedľa seba.

Ak sa pacient rozhodne pre implantáty, musí počítať s chirurgickým zákrokom, aj keď bezbolestným a s vyššou cenou v prípade implantovania viacerých zubov.

Mostíky majú svoje výhody.

K nim určite patrí to, že sa pri zákroku nezasahuje do kosti a môžu ich používať napríklad aj onkologickí pacienti, ak sa vylúčila možnosť implantátov. Cena pri náhrade väčšieho počtu zubov môže byť príjemnejšia, no nemusí sa v konečnom dôsledku vyplatiť. Čo mostíkom na plusoch nepridá je určite nutnosť brúsenia zdravých nosných zubov. Zubná náhrada prostredníctvom mostíka ukáže kompletný úsmev, no nezaručuje aj jeho zdravie. Nakoľko mostík nahrádza iba korunku zuba, nie koreň, môžu nastať problémy tam, kde ich najmenej potrebujeme, v ďasnách, čeľusti. Ak sa mostík poškodí, musí sa celý sňať a opraviť.

Chýbajúci zub nie je dobré podceňovať

Chýbajúci zub, ktorý spôsobil v zuboradí medzeru, vplýva nielen na estetiku chrupu, ale predovšetkým na jeho funkčnosť. Či už nám medzera po zube kazí úsmev, alebo nám zub chýba na menej viditeľnom mieste, v oboch prípadoch prebiehajú v ústnej dutine, zubnom oblúku a aj na kosti nechcené zmeny.

Napríklad zuby, ktoré s medzerou susedia, sa často k nej posúvajú, alebo sa časom do nej zoskupujú. Protiľahlé zuby, nakoľko na ne nepôsobí dostatočný protitlak pri skuse, majú zas tendenciu vyrastať. Následkom chýbajúceho zuba sa nevyhne ani kosť pod ním. Tým, že je menej zaťažená, kostná hmota jednoducho ubúda (dochádza k atrofii). Chýbajúci zub „počuť“ aj na našej artikulácii a obmedzuje nás aj pri konzumovaní potravy. Chrup je tak nerovnomerne zaťažovaný a v prípade, keď zuby dlhodobo v zadnej časti zubného oblúka chýbajú, môže sa čeľusť postupne deformovať a môžu sa dostaviť aj problémy s kĺbom. Implantáty uvedené problémy, ktoré zapríčiňujú práve chýbajúce zuby, vyriešia.