Čo sa skrýva za termínom epulis?

Keď sa povie slovo epulis, bežný pacient pravdepodobne nevie, čo si pod týmto termínom predstaviť. Predsa len, nie je to výraz, s ktorým by sa človek stretával na dennej báze. To však neznamená, že sa nestretáva s ochorením, ktoré tento pojem ukrýva. Čo to teda vlastne je? Ako spoznať, že si takúto záležitosť chovám v ústach? A hlavne, ako sa epulis lieči? Nasledujúce riadky doplnia všetky tieto otázniky o jednoznačné bodky a objasnia vám, či je presne toto problém, s ktorým máte dočinenia.

Čo je to epulis?

Epulis je ohraničený útvar na ďasne, ktorý sa svojou makroskopickou štruktúrou výrazne ponáša na nádor. Hoci slovo nádor v mnohých vzbudzuje strach alebo minimálne rešpekt, netreba prepadať panike. Epulis nie je pravý tumor, a teda sa sám o sebe nezväčšuje. Je to zápalová reakcia, ktorá ide v mnohých prípadoch ruku v ruke s paradentóznymi vačkami. Väčšinou je pologuľatého tvaru alebo svojim vzhľadom pripomína klobúk, aký majú huby.

Príčiny vzniku ochorenia

Epulis je jedným zo stomatologických prejavov granulómov, ktoré v ústnej dutine vznikajú hneď z niekoľkých dôvodov. Môžu byť vyvolané chorobami rôzneho charakteru, od reumatickej horúčky, cez lepru až po syfilis, no rovnako môžeme ich pôvod hľadať v infekcii. Spájať sa môžu aj s alergiami. Sú však aj prípady, kedy pacient nemá skúsenosť so žiadnym z vyššie uvedených faktorov a príčina, prečo sa granulóm objavil práve uňho, ostáva záhadou. Dokonca možno s prehľadom povedať, že tieto prípady vôbec nie sú ojedinelé.

Epulis môže vzniknúť chronickým zápalom, ako reakcia na hormonálne zmeny (napríklad počas tehotenstva) či následok mechanického dráždenia,čo je najčastejšia príčina. K vonkajšiemu mechanickému dráždeniu dochádza najčastejšie u pacientov so zubnou protézou, ktorá im nesedí správne.

Ako sa epulis lieči?

V prvom rade treba poznamenať, že pojem epulis je veľmi obšírny a existuje hneď niekoľko druhov tohto ochorenia. Konkrétna liečba potom závisí od konkrétneho typu, avšak liečba jednotlivých druhov sa od seba nijako diametrálne nelíši. Väčšinou sa epulis odstraňuje chirurgicky, no stomatológ môže využiť aj laser či radioterapiu. To, ktorá liečba bude najefektívnejšia vo vašom prípade vám najlepšie poradí zubný lekár. Preto neváhajte a v prípade, že sa vo vašich ústach nachádza útvar, ktorý tam nepatrí, sa objednajte čo najskôr.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.