Zubné protézy - všetko čo o nich potrebujete vedieť

Zubné protézy už dávno nie sú vecou len staršej generácie. Protetické zubné náhrady poskytujú cenovo dostupnú alternatívu k zubným implantátom.Tak ako ako skoro všetky protetické zubné náhrady, dokáže zubná protéza dočasnej aj dlhodobo plniť estetickú či funkčnú náhradu zdravých zubov. Bohužiaľ sa nejedná o plnohodnotnú náhradu chýbajúcich zubov ako v prípade zubných implantátov. V súčasnosti sa moderné stomatologické kliniky viac ako kedykoľvek predtým zameriavajú na zachovanie pôvodných zubov. Aj preto je dnes možné proteticky nahrádzať dokonca iba časť chýbajúcich zubov, pričom zvyšok nemusí byť extrahovaný.

Protetická zubná náhrada nespĺňa len estetickú úlohu, ale spĺňa aj určitú obmedzenú mieru funkčnosti, vďaka ktorej sa pacienti cítia sebaistejšie.

Zubné protézy a ich minulosť

História zubných náhrad siaha až do starovekého Egypta, kedy boli zubné protézy zhotovované dvoma zubmi zviazanými drôtom a inými ‘vynálezmi’. S postupom času boli objavené zubné náhrady, ktoré pozostávali zo slonoviny,skla či z drahých kovov a šperkov. Disponovali nimi nie len Egypťania, ale aj Číňania či Indovia.

S dobou pokročili i metódy, vďaka ktorým je zubná protetika prepracovanejšia, pohodlnejšia a najmä spoľahlivejšia. Snímateľná protetika sa aktuálne vyrába zo špeciálnych zmesí živice či keramiky, ktorá je špeciálne brúsená do presných tvarov, tak aby čo najlepšie sedeli na ďasnách pacienta. Samozrejmosťou je, že tieto materiály musia byť biologicky nezávadné a úplne bezpečné. Bližšie sa tématike minulosti a súčasnosti zubných náhrad venujeme v článku o zubných mostíkoch.

Zubno-technické materiály musia spĺňať okrem zdravotnej nezávadnosti aj pevnostné požiadavky, ktoré zabezpečujú dostatočnú oporu pri žuvaní, podpore fonetických funkcií, ale i estetiky.

Kvalitné zubné protézy

Kvalitné zubné protézy dneška charakterizuje rad podmienok, ktoré musia spĺňať. Medzi tie patrí nielen použitie kvalitných zubno-technických materiálov, ale i metóda vyhotovenia. Parametre zubnej protézy musia byť plnené s ohľadom na bezpečnosť a podporu pri jej použití.

Pri vyhotovovaní zubnej protézy je nutné dbať na to, aby zubná náhrada nepoškodzovala tkanivo ústnej dutiny. Správnu fixáciu a adhezivitu zubnej protézy zabezpečuje podtlak vytvorený samotnou zubnou protézou. Ten závisí práve od správneho tvaru výrobku. Tvar zubov, ich farba, výška a poloha zhryzu zubov sú požiadavky, na ktoré je nutné prihliadať pre zachovanie estetiky aj správnej funkčnosti zubnej protézy.

Niekedy môže byť aplikácia úplnej zubnej protézy nevhodná. To najmä v prípadoch, kedy čeľusť pacienta anatomicky nevyhovuje a tak naráža na hranice výrobných možností zubných protéz. Najčastejšie sa tak stáva pri príliš tenkej či nízkej alveolárnej kosti. Už pri prvotnej konzultácií ošetrujúci stomatológ predbežne určí liečebný plán, ktorého výsledkom je i zvolenie správneho protetického riešenia pre pacienta.

V Schill Dental Clinic spolupracujeme s zubno-technickými laboratóriami, ktoré používajú najpokrokovejšie postupy a materiály. Vďaka nim sme schopní vyhotoviť zubnú protézu, ktorá spĺňa nielen podmienky funkčnosti, ale i vyššie estetické štandardy.

Aké typy protetických zubných náhrad poznáme?

 • Fixné zubné náhrady - Nemožno ju snímať a je pevne spojená so zdravými zubami pacienta. Najčastejšie tvoria medzikus zubnej korunke, nahrádzajú chýbajúci zub a podľa rozsahu defektu môžu byť zubným mostíkom alebo korunkovou náhradou zubu či zubov.
 • Snímateľné zubné náhrady - Tieto náhrady je možné opätovne vyberať. Vďaka protéznemu lôžku na ktorom je náhrada zakotvená v dostatočnej miere nahrádza chýbajúce zuby esteticky aj funkčne. Vyhotovuje sa v zubno-technickom laboratóriu. Funkčnosť ani estetika väčšinou nedosahuje kvality fixných zubných náhrad.

Fixné zubné náhrady sa delia podľa počtu nahradzovaných zubov na:

 • Korunkové zubné náhrady - Pevne pripojené na zubnom tkanive ako následok poškodenia zuba napr. zubným kazom. Korunkové náhrady sú pevne spojené s tvrdými vláknami zuba a tak je doba privykania kratšia.
 • Zubné mostíky - Fixná náhrada nahrádzajúca jeden alebo viac chýbajúcich zubov. Zubným mostíkom predchádza obrusovanie nosných zubov, tzv. preparácia.Môžu byť kotvené aj na implantátoch, takéto riešenie je dnes už štandardom. Viac sa o zubnom mostíku dočítate v našom článku o zubných mostíkoch.
 • Zubné implantáty - trvalou náhradou chýbajúceho koreňa je práve implantát. ,Implantátom je možné plnohodnotne nahradiť jednotlivé zuby, skupiny zubov, alebo aj kompletný chrup. Viac sa o postupoch,možnostiach, cene či trvanlivosti tejto zubnej náhrady dočítate v našom článku o zubných implantátoch.

Snímateľné zubné náhrady delíme podľa počtu nahradzovaných zubov:

 • Celkové snímateľné zubné náhrady - Určené pre čeľusť bez zubov. Skladá sa z umelých zubov a tzv. bázy. Báza pokrýva alveolárny výbežok čeľuste..
 • Čiastočné zubné náhrady - Snímateľná, doplňuje zubný oblúk bez nutnosti zabrusovania zubov ako prípravu na jej aplikáciu. Prirodzené zuby využíva ako oporný prvok stability zubnej náhrady.

Zubná protéza na pevno (fixná zubná protéza)

Fixná zubná náhrada nedisponuje možnosťou snímaťeľnosti. Je pevne spojená s existujúcimi zubami pacienta alebo implantátmi a dopĺňa zubnú korunku či jej časť. Podľa potreby je možné aplikovať aj zubný mostík, ktorý dopĺňa jeden či viac chýbajúcich zubov. Vďaka zubným korunkám a zubným mostíkom, je možné obnoviť estetickú, žuvaciu i artikulačnú funkciu zubov. Ďalšou výhodou fixnej zubnej náhrady je rýchly návyk pacienta. Už po pomerne krátkom čase je pacient schopný vyslovovať hlásky bez fonologických defektov napríklad šušlania. Fixná zubná náhrada sa nevyberá ani počas noci a prakticky funguje ako plnohodnotná náhrada chýbajúceho zuba.

Ceny zubných protéz

Cena zubnej protézy závisí predovšetkým od rozsahu a typu aplikovanej zubnej náhrady. Je rozdiel medzi financovaním zubnej korunky a snímateľnej zubnej protetiky, ktorej úlohou je nahradiť všetky zuby v čeľusti. Pre predstavu cien uvádzame približný cenový rozsah jednotlivých zubných náhrad.

Cena fixnej zubnej náhrady vo forme zubnej korunky sa pohybuje cenovo zhruba od 200€ do 350€ a cena celkovej snímateľnej náhrady sa začína od 440€. Bližšie informácie o cenách zubných protéz a náhrad nájdete v cenníku.

Adhezívum na zubné protézy

Adhezívum na zubné protézy je prípravok, ktorý posilňuje priľnavosť alternatívneho chrupu. Preferencie pacientov sa od seba líšia, čo sa v konečnom dôsledku odzrkadľuje aj na trhu s fixačnými pomôckami na zubné náhrady.

Fixačný krém či adhézny prášok?

 • Prášok určený na fixáciu snímateľnej zubnej náhrady je určený pre pacientov, ktorých chrup disponuje riedkymi slinami či miernymi problémami v ústnej dutine.
 • Fixačný krém má výhodu práve v rôznych prevedeniach, ktorých úlohou môže byť dlhotrvajúca fixácia či svieži dych.
 • Fixačné podložky sú skvelým pomocníkom pri problémoch s prirodzenou, miernou, deformáciou čeľusti, ktorá je spôsobená ako následok fyziologických zmien. Fixačné podložky sa využívajú pre hornú čeľusť a umiestňujú sa na podnebie pacienta. Vďaka ich umiestneniu efektívne vypĺňajú dutiny spôsobené meniacou sa čeľusťou.

Z radov najvyužívanejších a teda i najlepších fixačných prípravkov dominuje práve značka Corega, v ktorej portfóliu možno nájsť i spomínaný fixačný prášok. Obľúbenými sú však i výrobky značky Curaprox či Protefix.

Pozor na lacné a neoverené lepidlá na zubné protézy

Lacné lepidlá na zuby predstavujú riziko vzhľadom na ich zloženie. Lepidlá na zubné protézy musia byť lekársky a zdravotne overené, vďaka čomu ich možno nájsť na pultoch tunajších obchodov. Lepidlá na zubné protézy z Ázie sú síce lacné, avšak ich chemické zloženie nemusí korešpondovať s ochrannou známkou zloženia. Predstavujú preto nebezpečie, následkom ktorého môže byť, v lepšom prípade, infekcia.

Starostlivosť o zubnú protézu

Správna a dôkladná starostlivosť o zubnú protézu eleminuje faktory, ktoré zapríčiňujú predovšetkým baktérie ktoré sa na protézu usádzajú.

 1. Zubnú protézu treba najskôr vyčistiť mechanicky, a to zubnou kefkou.
 2. Na dno pohára vložte čistiacu tabletu, umiestnite tam tiež zubnú náhradu.
 3. Do pohára nalejte teplú vodu. Voda nesmie byť horúca, inak by mohla spôsobiť oslabenie mechanických charakteristík a deformáciu protézy.
 4. Čistiacu tabletu nechajte rozpustiť vo vode. Zubnú protézu nechajte vo vzniknutom roztoku minimálne 10-15 minút. V ideálnom prípade ju môžete v roztoku nechať aj celú noc.
 5. Pred nasadením do ústnej dutiny zubnú protézu opláchnite pod prúdom vlažnej vody.

Starostlivosť o zubnú protézu by mala byť dôkladná a každodenná. Vďaka periodicite ošetrovania zubnej protézy sa eliminujú možnosti vzniku infekcií a predchádza sa tak aj následnej bolesti ďasien. Pokiaľ chceme aby zubná náhrada plnila účel plnohodnotného a zdravého chrupu, je dôležité sa o zubnú protézu starať tak, akoby pravým a zdravým chrupom i bola.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.