Môže byť aj v dospelom chrupe prítomný mliečny zub?
Áno, môže. Táto situácia je bežná v prípade, ak mliečny zub nemá trvalého nástupcu, a teda nedôjde k jeho vypadnutiu. Riziko však spočíva v tom, že mliečny zub je nižší, nedosahuje úroveň žuvacích plôch okolitých zubov, a tým sa nezapája do žuvacieho procesu rovnako ako jeho trvalí susedia. Takýto zub tiež nie je vhodné posúvať zubným strojčekom a rátať s jeho využitím. V článku vysvetlíme prečo a tiež to, čo sa v prípade pretrvania mliečneho zuba do dospelosti odporúča.
Prečo vypadávajú mliečne zuby?
Mliečne zuby sú prirodzene nastavené na skracovanie (resorpciu) koreňov a vypadnutie. V čeľusti a sánke sú pod mliečnymi zubami prítomné zárodky trvalých zubov, ktoré v sebe obsahujú molekuly a faktory, ktoré urýchľujú proces skracovania koreňov mliečnych zubov. Vďaka skracovaniu koreňov postupne mliečny zub vypadne a trvalý zub sa prereže na jeho miesto. Ak sa pod mliečnym zubom nenachádza trvalý zub, k tomuto skráteniu koreňov nedôjde, respektíve dochádza k nemu veľmi, veľmi pomaly – tak pomaly, že za istých okolností by nám vydržal možno po celý život. Avšak jeho prítomnosť by nám žiadne výhody nepriniesla, skôr naopak.
Akákoľvek vyššia záťaž naň totiž pôsobí ako stresový faktor, ktorý urýchli jeho resorpciu. To znamená, že ho v ústach budeme mať len vtedy, ak ho nebudeme využívať na žutie, inak by vypadol.
Korunka mliečneho zuba je nižšia ako korunka trvalého zuba, teda nie je zaradený do žuvacej roviny a pôsobí naňho menší tlak. Toto je zároveň aj dôvod, prečo nevypadol. Akonáhle by naňho totiž pôsobil žuvací tlak, resorpcia koreňov by sa zrýchlila a vypadol by.
Preto nie je odporúčané zhotoviť na mliečny zub korunku vzhľadu trvalého zuba – pretože po čase jednoducho vypadne. Tiež sa neodporúča v dospelom veku posúvať mliečny zub strojčekom a rátať s ním ako so zubom, ktorý je možné využívať a zaťažovať.
Niekomu by mohlo samozrejme napadnúť, že si ho nechá len tak. Že mu nevadí, že na ňom nežuje, hlavne, že nemá viditeľnú medzeru. Iste, dá sa tak fungovať, ale je potrebné upozorniť, že takto sú výrazne preťažované susedné zuby, čo im dlhodobo nebude prospievať. Naopak, zub oproti nízkemu mliečnemu zubu je zase zaťažovaný menej ako by mal byť. Náš organizmus vníma naše potreby a reaguje na ne. Tam, kde nie sú tkanivá zaťažované, organizmus vyhodnotí, že pre nás nie sú potrebné a spustia sa tam deštrukčné procesy. Kosť bude rednúť, závesný aparát nezaťažovaného zuba bude slabnúť. Takto jeden mliečny, nevyužívaný zub negatívne vplýva na viaceré okolité trvalé zuby a kosti.
Mliečne zuby sú ale mimoriadne dôležité v čase pre ne charakteristickom – počas detstva. Zdravé mliečne zuby vplývajú na správny vývoj tvárových kostí, na vývoj reči, na správne zaradenie trvalého chrupu a sú nevyhnutné pre spracovávanie potravy.
Avšak nič netrvá večne a ani úlohu mliečnych zubov netreba neprirodzene predlžovať. Najmä keď máme dôkazy, že pretrvanie mliečneho zuba do dospelosti nie je prírodou zamýšľané ako rovnocenná náhrada za chýbajúci trvalý zub. Je to len dôsledok chýbania trvalého zuba a akonáhle by sme sa snažili o využitie mliečneho, prišli by sme oň.
Našťastie, riešení je viacero. V prvom rade odporúčame chodiť na pravidelné preventívne prehliadky od jedného roku dieťaťa. Nič nepokazíte, ak prídete už s prvým prerezaným mliečnym zúbkom a odvtedy budete chodiť pravidelne. Vďaka tomu si prípadné chýbanie akéhokoľvek zuba či iné chyby vo vývoji všimneme čo najskôr, čo je vždy výhodou. Tiež treba spozornieť, ak si všimnete viac ako polročný rozdiel v prerezávaní toho istého zuba na pravej a ľavej strane u dieťaťa.
Riešenie v Schill Dental Clinic
Akonáhle je diagnostikovaná absencia trvalého zuba, spolu s lekárom ortodontistom sa zvažuje ďalší postup, vzhľadom na uloženie ostatných zubov, na vek a celkový zdravotný stav.
U dospelých, po ukončení rastu kostí, je najlepším spôsobom náhrady za mliečny zub zubný implantát. Niekedy môže/nemusí byť potrebná spolupráca s čeľustným ortopédom, lebo môže ísť o menšiu medzeru, aká je potrebná pre korunku trvalého zuba.
Ďalším spôsobom riešenia je extrakcia mliečneho zuba a následné premostenie medzery zubným mostíkom. Alebo uzatvorenie medzery ortodontickým posunom zubov.
Ak sa rozhodnete pre akúkoľvek zubnú náhradu, môžete si byť istý jej kvalitou, krásou, dokonalým a rýchlym spracovaním a tým, že vám sadne ako uliata. Vďaka nášmu in-house laboratóriu vyrábame korunky či mostíky priamo u nás. Šikovný laborant je prítomný pri výbere tvaru a farby, čo výrazne vplýva na finálnu estetiku práce.
Máte v zuboradí stále mliečny zub? Objednajte sa na konzultáciu, kde vám navrhneme riešenie na mieru, s 5 ročnou zárukou. Termín dostanete do 48 hodín počas pracovných dní.