Zubný mostík - cena, postup, životnosť

Zubný mostík môže esteticky aj funkčne pomôcť v prípadoch, keď sú vaše zuby poškodené do takej miery, že ich liečba či ošetrenie nie je možná a extrakcia ( trhanie ) zubov je nutnosť.

Zubný mostík - čo to je?

Zubný mostík je protetická náhrada jedného alebo aj viacerých chýbajúcich zubov. Patrí medzi zubné náhrady ako zubné protézy, či zubné implantáty. Samotný názov vychádza z jeho praktického osadenia do ústnej dutiny, kedy ako most spája jeden zub s druhým. Rieši estetické aj funkčné problémy, ktoré spravidla nastávajú po extrakcii zubov či strate zuba. Laikmi je často mylne označovaný ako zubná protéza. Hlavný rozdiel medzi zubnou protézou a zubným mostíkom je ten že mostík je fixný, trvácny a nedá sa vyberať.

Pre koho je zubný mostík vhodný?

Po extrahovaní zubov a doliečení ostávajú nevyplnené medzery medzi zubami. Zuby pred a za medzerou po vytrhnutom zube majú tendenciu sklánať sa do týchto medzier. Protiľahlé zuby zas majú tendenciu v dôsledku uvoľnenia protitlaku počas skusu ďaľej vyrastať a vytŕčať. V mieste medzier tiež môže dôjsť k úbytku kostí. Všetky tieto zmeny môžu sťažiť následné protetické ( Náhradné, umelé) riešenie. Preto je vhodné chýbajúce zuby nahradiť čo najskôr. Zubný mostík sa navrhuje na základe dôvodu (estetický, funkčný) posúdenia polohy, dĺžky a počtu medzier v čeľusti. Zároveň sa prihliada aj na stabilitu zvyšných zubov, ktoré budú mať za úlohu držať budúcu konštrukciu po premostení.

 • Estetický dôvod pre zubný mostík ( Príklad ) - Pacientovi chýba zub v prednej časti zubného oblúku. Medzera po zube tak spôsobuje výrazné narušenie estetického vzhľadu úsmevu a celkovú estetiku chrupu.

 • Funkčný dôvod pre zubný mostík (Príklad) - Pacientovi chýba viac zubov za sebou napríklad v žuvacej časti zubného oblúku. Chrup tak stráca svoju funkčnosť, v dôsledku čoho sa konzumácia jedla sa stáva obtiažnou a s tým prichádzajú ťažkosti s trávením. Medzi ďalšie funkčné problémy patrí zhoršená artikulácia a poruchy v čeľustno sánkovom kĺbe.

Aké druhy zubných mostíkov poznáme a aké materiály sa používajú?

Zubné mostíky poznáme dočasné a trvalé, podľa použitého materiálu na kovové, plastové / živicové, kovokeramické a celokeramické. Živicové mostíky sú dočasné riešenie, používajú sa v čase hojenia extrakčných rán, alebo sa používajú pri implantátoch v čase hojenia, aby pacient nezostal bez zubov.

 • Zubný mostík keramický- Esteticky vhodnejší ako náhrada predných zubov.Pri kovokeramických zubných mostíkoch sa totiž môže časom viditeľne odhaliť kovová konštrukcia.
 • Zubný mostík kovokeramický - z estetických dôvodov sa odporúča ako náhrada na zadné zuby. Vyrába sa z vysokokvalitnej keramiky. Sú odporúčané tým, ktorých susedné zuby už nie sú zdravé, prípadne boli už opravované.
 • Zubný mostík uchytený o zubný implantát - je najvhodnejšie riešenie, pretože nedochádza ku poškodeniu vlastných zubov a mostík je na implantátoch naskrutkovaný. V prípade jeho poškodenia ho môžeme kedykoľvek odskrutkovať, v laboratóriu opraviť a nasadiť naspäť. Zubný mostík Maryland - Estetické provizórium. Jedná sa o zubný mostík, pri ktorom sa neobrusujú piliérové zuby. Zubný mostík sa uchytáva na oporné zuby pomocou tzv. kovových, alebo iných krídel.

Zubný mostík - postup pred, pri a po aplikácií

 1. Ak sa pacient rozhodne pre zubný mostík, čaká ho podrobné klinické vyšetrenie, dohodne sa časový plán následného ošetrenia a úpravy zubov, ktoré budú mať za úlohu držať budúcu konštrukciu zubného mostíka. Tieto sa preto tiež nazývajú aj piliérové zuby. V prípade, že sú piliérové zuby zdravé a plnia potrebné kritéria dostatočnej stability pristupuje sa k ich úprave. Pod úpravou piliérových zubov na zubný mostík rozumieme ich obrúsenie do potrebného tvaru (proces obrusovania je bezbolestný). Ak je stabilita piliérových zubov nedostatočná alebo tieto zuby chýbajú , ukotvenie zubného mostíka môže byť tradičnou cestou nerealizovateľné. Tieto chýbajúce zuby sa však dajú nahradiť zubným implantátom a ten následne môže slúžiť ako pilier pre zubný mostík. Po napreparovaní piliérových zubov obrúsením, alebo po úspešnom zavedení zubných implantátov ako nosných prvkov zubného mostíka, sú odobraté odtlačky čeľuste. Na základe odobratých odtlačkov čeľuste je vymodelovaný model zubnej situácie vo vašej ústnej dutine.
 2. Zubný mostík je následne zhotovený v zubno-technickom laboratóriu. Materiály zubného mostíka odporúča stomatológ na základe vášho zdravotného stavu a situácie v ústnej dutine. Takto zhotovený mostík musí mať vyhovujúcu formu, tvar, farbu a funkciu.
 3. Zubný mostík sa ukotví na svoje miesto v ústnej dutine
 4. Vykonávať správne dentálnu hygienu doma a tiež minimálne raz za pol roka prísť na dentálnu hygienu do ambulancie. Tým dosiahnete predĺženie životnosti zubnej náhrady a ušetríte si ďalšie financie.

A vás zaujíma konkrétny prípad a výsledok realizácie zubného mostíku zachyteného o zubné implantáty, prečítajte si príbeh pani Júlie, ktorá sa k nám do ambulancie Schill dental clinic dostala prostredníctvom TV Markíza. Sme radi, že sa nám podarilo vyriešiť jej zdravotný aj estetický problém so zubami.

Aká je cena zubného mostíku?

Cena zubného mostíku sa odvíja od použitého typu zubného mostíku, množstva použitého materiálu a ceny kvalitnej práce zubných špecialistov. Rozdiel v cene teda tvorí druh materiálu z ktorého je zubný mostík zhotovený a tiež forma a časová náročnosť prevedenia (Cenový rozdiel môže zapríčiniť aj kvalitný a presný odtlačkový materiál, precízny a drahý zubný technik a). Je rozdiel keď si na zubný mostík vyhradí zubár dostatočný čas a pedantne a precízne sa so zubným mostíkom vyhrá kvalitný zubný technik, alebo sa práca vykonáva ako na bežiacom páse. V Schill Dental Clinic pracujeme s najkvalitnejšími materiálmi na výrobu odtlačkov zubov a zároveň spolupracujeme s najlepšími zubno-technickými laboratóriami, ktoré používajú najkvalitnejšie materiály na výrobu zubných náhrad. V prípade zubných mostíkov sa teda môžeme rozprávať o cenových rozsahoch.

 • Cena za bežný kovokeramický mostík sa na Slovensku cenovo pohybuje od približne 400 € do 2000 €
 • Cena za bežný celokeramický mostík sa na Slovensku cenovo pohybuje od 900€ do 2500 €
 • Cena za celokeramický mostík s realizáciou uchytenia o implantáty ( aj s implantáciou zubných implantátov) môže siahať ešte vyššie.

Ceny prosím berte len ako orientačné, prísne závisia od rozsahu a povahy premenných faktorov, použitých technológií a materiálov.

Najjednoduchšie si aktuálnu cenu overíte v našom aktualizovanom cenníku, alebo sa informujte cez kontaktný formulár či telefónne číslo.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.