Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

Čo spôsobuje citlivé zuby?

3 minúty čítania Zverejnené 30. 6. 2022

Zub je zaujímavý orgán, vnútri je živý a vonku neživý. Vnútri sú cievy a nervy, navrchu ho chráni najtvrdšie tkanivo v tele – sklovina. Medzi týmito dvomi extrémami je dentín, ktorý ich spája a chráni aj vnútro – dreň, aj sklovinu. Keby nebolo dentínu, sklovina by nám praskala, lebo je síce tvrdá, ale veľmi krehká a potrebuje oporu v podobe dentínu . A naopak, sklovina chráni dentín pred vonkajšími vplyvmi.

Dentín neobsahuje krvné cievy, avšak obsahuje živé bunky, ktoré komunikujú s nervami drene. Štruktúru dentínu tvoria kanáliky, v ktorých sú výbežky živých buniek a tekutina, ktorá sa rozkmitá, keď sa k dentínu dostane termický podnet. Pomocou tekutiny sa podnet prenesie na bunky a ďalej na nervové zakončenia zubnej drene. Výsledkom je náhla, prudká bolesť.  Dalo by sa teda povedať, že dentín “cíti”. To, že máme citlivé zuby znamená, že máme niekde odhalený dentín.  

Mám citlivé zuby alebo sklovinu?

Dentín je za normálnych okolností krytý sklovinou, čo je najtvrdšie tkanivo v tele, aby odolalo drsným podmienkam v ústach – aby sme mohli jesť orechy, mäso, tvrdú zeleninu či kyslé ovocie,… Je pravidelne vystavovaná kyslému prostrediu a mimoriadnej mechanickej záťaži.

Do skloviny neprenikajú ani cievy, ani nervy, preto zubná sklovina nie je citlivá. Sklovina sa ale nachádza len na korunke zuba – to znamená časť zuba, ktorú vidíme v ústach. Pri krčku zuba je ale sklovina veľmi tenká. Pri nesprávnej technike čistenia ľahko dôjde k jej zošúchaniu pri krčku zuba a k odhaleniu dentínu.  V ideálnom prípade tiež ďasná trochu presahujú vyššie cez sklovinu, a tak chránia zub, ako vidíme na obrázku. Ak však z rôznych príčin dôjde k ústupu ďasien, toto opäť môže viesť k odhaleniu dentínu. Ľudia to bežne pociťujú ako citlivé zubné krčky. 

Čo robíme zle?

Vdôsledku nesprávnej techniky čistenia, používania tvrdej kefky, čistenia si zubov hneď po jedle (ideálne je počkať s čistením aspoň 15 minút po dojedení), zápalu ďasien, zápalu závesného aparátu zuba alebo iných príčin dôjde k ústupu ďasna a/alebo k zošúchaniu skloviny a odhalí sa dentín. A keď sa k dentínu dostane studený podnet, často len vzduch, zacítime bolesť. 

Existuje riešenie?

Riešením môže byť použitie zubných pást a ústnych vôd určených na citlivé zuby, ktoré vedia zatvoriť dentínový kanálik. Ďalšou možnosťou je aplikácia špeciálneho laku v zubnej ambulancii, ošetrenie citlivých krčkov bielou fotokompozitnou výplňou alebo prekrytie odhaleného krčku – chirugický zákrok na prekrytie odhaleného krčku ďasnom.

Aby sa citlivosť ďasien neobjavila opäť, odporúčame absolvovať dentálnu hygienu, kde vám dentálna hygienička vysvetlí, ukáže a nacvičí s vami správnu techniku čistenia, prípadne poradí aké prípravky používať na domácu starostlivosť o citlivé zuby.

Najlepšie je objednať sa na konzultáciu ešte dnes, kde vám skúsený lekár poradí najvhodnejšie riešenie na citlivé zuby podľa stavu chrupu.

Ďalšie podobné články

CEREC

Estetická rekonštrukciaZlomený zub

Zlomený zub

Zlomený zub vieme opraviť na počkanie Napriek tomu, že zlomený zub objektívne nepredstavuje úplnú katastrofu, subjektívne to môže byť veľmi náročné. Ak sa totiž zlomí predný zub, miešať sa v nás začnú pocity smútku, že už nebudeme vyzerať ako predtým, strachu, či sa…

Prečítajte si článok

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka