Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

FazetyTechnológieZubné implantátyZubné korunky

Na slovíčko o trendoch v modernej stomatológii

3 minúty čítania Zverejnené 30. 8. 2022

Zubár a počítač

Digitálne plánovanie, 3D tlač a intraorálne skenovanie. Nahliadnite do sveta modernej stomatológie a digitálnych procesov, ktoré denne využívame.

Už dávno, ako jedna z prvých zubných kliník, sme začali využívať technológiu CEREC. V tom čase to bol obrovský pokrok oproti rýdzo analogickej stomatológii. Čo vlastne CEREC umožňuje?

Je to proces, ktorý umožňuje robiť “chair side stomatológiu” (t.j. stomatológiu pri kresle, s vynechaním laboratória).

Ako to funguje? Pacient si sadne do kresla, lekár obrúsi zub a následne ho oskenuje priamo v ústach pacienta. Na počítači virtuálne vymodeluje korunku a pošle informácie do prístroja (frézy), ktorý korunku “vystrúha” z keramického materiálu podľa zadania. Pacient si medzitým dá kávu, niečo vybaví alebo sa poprechádza po peknom okolí kliniky, a potom si opäť sadne do kresla, kde sa mu hotová korunka nasadí.

Je to skvelá vec, ktorú využívame už roky. Je skvelým príkladom toho, ako technologické vybavenie zrýchľuje a optimalizuje ošetrenie pacienta.

 

Dnes už je bežným aj digitálne plánovanie, 3D tlač sa stala každodennou realitou a stomatologická prax sa presunula do ďalšej dimenzie. Doslova a do písmena začala “digitálna éra”.

 

Teraz máme napríklad možnosť využiť “digital workflow”, čo je vlastne digitálne plánovanie celej liečby a digitálna komunikácia medzi ambulanciou a laboratóriom. Táto komunikácia je nevyhnutná a práve jej digitalizácia ju mimoriadne zefektívňuje a celý postup zrýchluje. V neposlednom rade digitálny proces plánovania a spracovania výrazne minimalizuje komplikácie.

Keď sa robia veľké rekonštrukcie v ústach, robíme tzv. biomechanickú analýzu spolu s 3D modeláciou. Sledujeme okrem iného aj to, či si pacient novú rekonštrukciu rýchlo nezničí, napríklad kvôli pozícii jeho zhryzu. V takom prípade bude potrebný aj iný zásah, napríklad ortodontická úprava polohy zubov tak, aby nové protetické riešenie bolo dlhodobo stabilné. A nielen na okrasu na pár rokov, prípadne s nutnosťou neustálych opráv.

Takže, digitálnym plánovaním dokážeme vyriešiť komplexné problémy a na 3D tlačiarni dokážeme vytlačiť model riešenia. Vyrobíme 3D model a na jeho podklade potom aj mock-up. Mock-up slúži na prenesenie želaného, nového stavu do úst pacienta. Je to niečo ako provizórna náhrada v tvare nových zubov, ktorú nasadíme do úst nanečisto a pacient ju určitú dobu nosí, v rozmedzí 1 hodiny až pár dní. Normálne s mock-upom funguje a my tak zistíme, čo je potrebné doladiť alebo upraviť. To nás opäť posúva k tomu, aby bola práca vyslovene na mieru a aby nespôsobovala nejaké neblahé efekty. Tým sa úplne, bohužiaľ, nedá vyhnúť, ak robíte taký zákrok rovno – tj. bez digitálnehho plánovania a bez vyššie spomenutých skúšok. To všetko nám umožňujú technológie a spolupráca s technologicky vybaveným laboratóriom.

 

Prehľad kľúčových technológií záverom:

Digitálne skenovanie –  ako modelov, tak intraorálne skenovanie – t.j. zubov priamo v ústach pacienta

3D tlač rôznych modelov, provizórnych náhrad alebo finálnych prác, ktoré sa potom nasadia do úst pacienta

Digitálny workflow – zlepšuje komunikáciu a zefektívňuje spoluprácu s laboratóriom, umožňuje plánovanie zákrokov, polohu implantátov a pod.

Spolupráca s laboratóriom je u nás vďaka novým technológiám plynulejšia, rýchlejšia a prehľadnejšia. Naše výstupy sú detajlnejšie a šité na mieru pacientovi. 

Štítky

FazetyTechnológieZubné implantátyZubné korunky

Ďalšie podobné články

CEREC

Estetická rekonštrukciaZlomený zub

Zlomený zub

Zlomený zub vieme opraviť na počkanie Napriek tomu, že zlomený zub objektívne nepredstavuje úplnú katastrofu, subjektívne to môže byť veľmi náročné. Ak sa totiž zlomí predný zub, miešať sa v nás začnú pocity smútku, že už nebudeme vyzerať ako predtým, strachu, či sa…

Prečítajte si článok

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka