Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

Fixná protézaZubné implantáty

Seniori a zuby

6 minút čítania Zverejnené 30. 12. 2022

Pacientka nové zuby

Dnes už je možné zachovať si vlastné zdravé zuby a zdravý parodont do vysokého veku. Najzásadnejšia je správna hygiena a starostlivosť. Avšak povedomie o dôležitosti správnej starostlivosti bola a stále je veľmi malá, a tak často vo vyššom veku doplácame na chyby z minulosti. Na ústne zdravie a stav chrupu vplýva mnoho faktorov: starostlivosť a teda hygiena, životospráva, fajčenie, alkohol, celkové ochorenia, užívanie liekov, strata zubov, ktoré sa dlhú dobu nenahradili.

U nás nikoho nesúdime, naopak, oceňujeme, keď sa človek odhodlá svoj problém riešiť. Často sa totiž stáva, že sa ľudia roky hanbia prísť k zubárovi s problémom a časom sa tento problém zhoršuje a prehlbuje. Zbytočne sa tak oddiaľuje riešenie a zhoršuje sa nielen stav chrupu, ale aj kvalita života.

Aké sú najčastejšie zdravotné problémy v súvislosti s vyšším vekom?

So stúpajúcim vekom môžu pribúdať rôzne zdravotné problémy, ktoré majú vplyv na celý organizmus a teda aj na zubné zdravie. Starší človek môže trpieť hneď viacerými celkovými ochoreniami, ktoré sa viac či menej odrazia na stave chrupu. Ďalším faktorom, ktorý môže negatívne vplývať na ústne zdravie, je užívanie liekov, opäť niekoľkých.

Ale, samozrejme, dnes je taktiež bežné, že človek vo vyššom veku je úplne zdravý a vedie aktívny život.

Ochorenia alebo stavy organizmu najčastejšie sa vyskytujúce u ľudí seniorného veku sú: vysoký krvný tlak, ochorenia srdca, reumatologické ochorenia, cukrovka, zhoršenie sluchu, zhoršenie zraku, ochorenia pľúc, depresia a rôzne formy demencie či Alzheimerovej choroby. 

Príklady, ako môžu rôzne ochorenia či lieky vplývať na stav chrupu a úst:

  • napríklad cukrovka (1. aj 2. typu) zhoršuje zápal ďasien a zhoršuje parodontitídu.
  • niekoré lieky môžu mať nežiaduci účinok v podobe xerostómie (suchých úst). Toto vedie k zvýšenému riziku zubného kazu, zápalu ďasien a parodontitídy, k diskomfortu, horšiemu priľnutiu snímateľných náhrad, k ranám slizníc, ktoré sa ťažšie hoja.
  • niektoré ochorenia (zápalové reumatologické, artróza, skleróza multiplex,…) môžu mať za následok zhoršenie pohybových a manuálnych zručností, čo vedie k zhoršenej ústnej hygiene a teda k vzniku kazov, zápalu ďasien a parodontitíde, k ústupu ďasien, k ústupu kosti, až k strate zubov.

Najčastejšie zubné problémy, s ktorými sa stretávame u seniorov:

  • Parodontitída, ústup ďasien a ústup kosti, kývajúce zuby, chýbajúce zuby 
  • Krčkové a koreňové kazy – na odhalených krčkoch a koreňoch sa zubné kazy tvoria rýchlejšie
  • Podkazené staré mostíky a korunky
  • Zápaly na koreňoch, ponechané korene
  • Nesediace náhrady, ktoré odierajú, zle sa nosia. Takéto náhrady často nepodopierajú dostatočne mäkké tkanivá tváre a nezvyšujú zhryz – dôsledkom je staro vyzerajúci pacient, ktorý sa nemôže najesť, má časté kútiky a infekcie úst.

Tu je potrebné tiež zdôrazniť, že tak, ako iné ochorenia ovplyvňujú ústne zdravie, tak isto aj stav úst vplýva na celkové zdravie. Baktérie zo zapálených ďasien sa dostávajú do krvného riečiska a môžu zhoršovať iné ochorenia a ohrozovať zdravie.

Riešenie nielen pre seniorov

Na všetky problémy vieme nájsť riešenie, máme odborníkov z každej oblasti stomatológie a pacient u nás vybaví všetko:

Rozumieme, že každý má iné finančné možnosti. Vďaka tomu, že máme na klinike zastúpených špecialistov z každej oblasti zubného lekárstva, vieme pacientom ponúknuť viaceré možnosti liečby, v rôznych cenových reláciách. Vždy dbáme na kvalitu a poskytujeme 5-ročnú záruku. 

Samozrejmosťou je, že sa pozeráme na pacienta komplexne a berieme do úvahy ochorenia či užívané lieky. Naši lekári presne vedia, čo ktorý zákrok vyžaduje a keď je to potrebné, postup koordinujú so špecialistami z iných odborov.

Zvýšenie kvality života

Bývame svedkami úžasných premien nielen úsmevu. Neraz sa pacientovi skutočne zmení celý život, keď zrazu môže schuti jesť, nehanbí sa rozprávať či smiať. 

Obľúbeným riešením u seniorov, ktorým chýbajú zuby, je systém all on 4/all on 6. Ide o liečbu, pri ktorej sa v jednej návšteve zavedú 4 alebo 6 implantátov do čeľuste či sánky (prípadne oboch) a následne sa zhotoví dočasná, neskôr definitívna náhrada, ktorá môže nahradiť celý zubný oblúk. Ide o estetické a najmä pohodlné riešenie, ktoré radikálne zvýši kvalitu života svojmu nositeľovi. Poskytuje možnosť opäť schuti jesť a smiať sa s krásnym úsmevom.

Často majú pacienti záujem o celkovú snímateľnú protézu – teda vyberaciu protézu. Takáto náhrada však musí perfektne sedieť, aby svojmu majiteľovi dobre slúžila a neškodila mu. Neraz je potrebné urobiť malé chirurgické, bezbolestné zákroky na slizniciach úst alebo na kostných výbežkoch, bez ktorých by náhrada nesedela. Pre našich skúsených chirurgov to je hračka, pacient nestráca čas chodením po iných klinikách, všetko je bezbolestné a rýchle. Za krátky čas mu zhotovíme náhradu, ktorá bude skutočne dobrá.

Je potrebné povedať, že snímetľná náhrada je dobrým riešením z finančného hľadiska, estetického hľadiska, ale funkčne má obmedzenia – pacient s ňou nemôže napríklad odhryznúť z jablka.

Starostlivosť o zuby a zubné náhrady

Či už máte vlastné zuby, zubné implantáty alebo snímateľné náhrady, o všetky sa treba správne starať. Ak sa tak nedeje, namiesto dobrého sluhu sa stanú zlým pánom.

Tipy pre udržanie dobrého zdravia úst u seniorov:

  • Dvakrát denne si umyť zuby tak, aby na žiadnych miestach neostal zubný povlak
  • Večer si vyčistiť medzizubné priestory
  • Večer na čistenie mostíkov alebo iných fixných náhrad použiť špeciálnu zubnú niť tak, ako vám to bolo vysvetlené a ukázané na dentálnej hygiene
  • O zubné implantáty sa starať rovnako ako o vlastné zuby a pravidelne ich čistiť
  • Snímateľné zubné náhrady na noc vybrať, každý večer čistiť podľa inštrukcií a nechať vyschnúť
  • Pravidelne chodiť na preventívne prehliadky, snímateľné náhrady vždy prisniesť so sebou
  • Pravidelne chodiť na dentálnu hygienu, tiež nosiť snímateľné náhrady so sebou a nechať ich profesionálne vyčistiť
  • Zubnému lekárovi vždy povedať všetky lieky, ktoré užívate, najlepšie mať pripravený spísaný zoznam

Snímateľné náhrady je potrebné pravidelne kontrolovať, pretože sa časom opotrebovávajú a tiež sa menia pomery v ústach. Ak sa náhrada neskontroluje, postupne môže začať pacientovi škodiť. Môže sa zmeniť zhryz, kosť začne ustupovať rýchlejšie. Čiže ak má byť snímateľná náhrada prínosom, musí byť správne zhotovená, pacient musí byť oboznámený s tým, ako sa o ňu doma správne starať a musí chodiť na pravidelné prehliadky vždy aj s náhradou. Na čistenie je najlepšie používať na to určené tablety a používať ich podľa návodu na použitie.

 

Naša klinika má viac ako 25-ročné skúsenosti. Preto nemusíte mať obavy a môžete prísť s akýmkoľvek problémom – nájdeme riešenie. Našou snahou je zlepšiť ústne zdravie (nielen) seniorom a pomôcť tak plhodnotne prežiť jeseň života. 

Štítky

Fixná protézaZubné implantáty

Ďalšie podobné články

CEREC

Estetická rekonštrukciaZlomený zub

Zlomený zub

Zlomený zub vieme opraviť na počkanie Napriek tomu, že zlomený zub objektívne nepredstavuje úplnú katastrofu, subjektívne to môže byť veľmi náročné. Ak sa totiž zlomí predný zub, miešať sa v nás začnú pocity smútku, že už nebudeme vyzerať ako predtým, strachu, či sa…

Prečítajte si článok

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka