Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

Náš tipPrevencia

Zubný röntgen – je dôvod sa ho báť?

3 minúty čítania Zverejnené 22. 9. 2021

CT prístroj

Posvietili sme si na zubný röntgen

Všetci ľudia na svete sme vystavení radiačnému žiareniu, nedá sa mu vyhnúť. Jednak prírodnému – z kozmického žiarenia, zemského žiarenia; a potom umelému, ktoré pochádza napríklad z TV a PC obrazoviek, či z lekárskych vyšetrení.

Pre porovnanie, celková dávka prirodzeného ionizujúceho žiarenia je za rok cca 2,1 mSv a dávka z rôznych lekárskych vyšetrení za rok sa rovná  zhruba 0,5 mSv. Ionizujúcemu žiareniu sme vystavení aj keď jeme banán –  0,1 µSv alebo keď letíme lietadlom – let cez atlantický oceán tam a späť sa rovná dávke 0,1 mSv.

Poďme sa pozrieť na radiačné dávky zubných rtg vyšetrení. Pri OPG vyšetrení je dávka ionizujúceho žiarenia cca 0,002 mSv, čo je ekvivalent dávky, ktorú “schytáme” za cca 5 dní z prirodzeného žiarenia.

Pri bitewingovom vyšetrení (záhryzovej snímke) alebo periapikálnej snímke je dávka žiarenia cca 0,00065 mSv, čo sa rovná zhruba 6,5 hodinám prirodzeného žiarenia.

Z tohoto vidíme, že dávka žiarenia, ktorej sme pri týchto vyšetreniach vystavení je zanedbateľná oproti benefitom, ktoré vieme získať. Zubný röntgen teda nie je nebezpečný.

Vďaka OPG vyšetreniu vieme odhaliť zápaly pri koreňoch zubov, cysty, subgingiválny zubný kameň, parodontitídu a ústup kosti, retinované zuby, nadpočetné zuby, fraktúry, priebeh koreňov zubov, uloženie zubov múdrosti. Takéto vyšetrenie sa odporúča absolvovať minimálne raz za dva roky, resp. podľa odporúčaní zubného lekára. Neodhalenie niektorého z týchto problémov totiž môže viesť k zbytočným extrakciám zubov, zhoršeniu celkového zdravia, zhoršovania priebehu iných ochorení či iným komplikáciám.

Bitewingová (záhryzová) snímka nám umožní odhaliť skrytý kaz, ktorý nie je možné vidieť pri vyšetrení, pretože sa nachádza pod výplňou alebo v medzizubnom priestore. Takéto vyšetrenie sa odporúča absolvovať minimálne raz do roka, alebo podľa odporúčaní lekára. Včasné zachytenie zubného kazu znamená menšiu výplň, šetrenie vlastného tkaniva zuba a neohrozovanie zubnej drene. Pri hlbokých kazoch totiž hrozí zápal zubnej drene, z toho plynúca nepríjemná bolesť zuba a odumretie zuba.

Periapikálne snímky zhotovujeme počas endodontického ošetrenia priamo v kresle, aby sme si boli istí priebehom koreňových kanálikov, ich presnou dĺžkou a ich dôsledným, precíznym zaplnením. Endodontické ošetrenie je náročné, v niektorých zuboch sa nachádzajú aj štyri koreňové kanáliky a každý jeden je potrebné vyčistiť a presne zaplniť. Na to nám slúžia práve periapikálne snímky.

Zubný röntgen je mimoriadne nápomocný. Samozrejmosťou je, že všetky röntgenologické vyšetrenia absolvujete u nás pod jednou strechou. Používame najmodernejšie prístroje a snímky prevádzame do digitálnej podoby (rádioviziografia), čo minimalizuje radiačnú dávku a snímky máme ihneď k dispozícii na monitore.

Pri vyšetreniach je samozrejmosťou použitie ochranných viest. Tehotenstvo je kontraindikáciou k rtg vyšetreniu.

Nie ste naším pacientom, ale potrebovali by ste OPG snímok, či CT? Nevadí, stačí sa jednoducho objednať. Termín dostanete do 24 hodín.

Štítky

Náš tipPrevencia

Ďalšie podobné články

CEREC

Estetická rekonštrukciaZlomený zub

Zlomený zub

Zlomený zub vieme opraviť na počkanie Napriek tomu, že zlomený zub objektívne nepredstavuje úplnú katastrofu, subjektívne to môže byť veľmi náročné. Ak sa totiž zlomí predný zub, miešať sa v nás začnú pocity smútku, že už nebudeme vyzerať ako predtým, strachu, či sa…

Prečítajte si článok

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka