Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

AnestéziaChirurgiaPrevencia

Frenulektómia

3 minúty čítania Zverejnené 13. 4. 2022

Frenulektómia

Väzivové úpony v ústnej dutine môžu niekedy spôsobovať problémy. Frenulektómia je odstránenie väzivového úponu (uzdičky) medzi perou a ďasnom alebo pod jazykom. Kedy sa zvažuje jej realizácia, sa dočítate nižšie.

ČO JE TO FRENULEKTÓMIA?

Frenulektómia nie je pojem bežne známy stomatologickým pacientom, preto si ho najprv vysvetlime.

Frenulum (uzdička) je mäkké tkanivo ústnej dutiny, slizničný väzivový útvar, nachádzajúci sa na hornej pere, dolnej pere a pod jazykom, u niektorých ľudí aj postranne v oblasti štvoriek a pätiek. Ak ste niekedy stáli pred zrkadlom a vyplazovali na seba jazyk, frenulum je tkanivo, ktoré je dobre zreteľné na spodnej strane jazyka.

Väzivové úpony niekedy môžu spôsobovať problémy a to vtedy, keď sú krátke alebo/a je ich ťah príliš silný. To by postupom času mohlo viesť k odťahovaniu ďasna od zubov a k odhaľovaniu krčkov zubov.  Krátka podjazyková uzdička zase môže spôsobovať problémy s jedením a výslovnosťou.

Frenulektómia je odstránenie uzdičky – či už tej, medzi ďasnom a perou alebo podjazykovej uzdičky.

Uzdička hornej a dolnej pery začína na pere a končí úponom na sliznici (ďasne), alebo v trojuholníkovom ružovom útvare medzi zubami (papila), alebo uzdička papilou prechádza a končí na podnebí. Prílišným ťahom môžu uzdičky odhaľovať krčky zubov či obnažovať až korene zubov, čím môže nastať zvýšená citlivosť alebo až kývanie zubov. Ak uzdička prechádza papilou medzi rezákmi, stretávame sa s medzerou medzi zubami, čo môže predstavovať ortodontický problém, ale tiež problém s vyslovovaním sykaviek.

AKÉ PROBLÉMY DOKÁŽE FRENULEKTÓMIA VYRIEŠIŤ?

Ako sme už spomínali, krátka podjazyková uzdička spôsobuje ťažkosti pri jedení a pri výslovnosti, lebo jazyk pri nadmernom ťahu podjazykovej uzdičky má obmedzenú pohyblivosť. Tento stav sa dá riešiť (nezávisle od veku) chirurgickým preťatím uzdičky.

V prípade hornej či dolnej perovej uzdičky sa frenulektómiou, ak je indikovaná, dá predísť ustupovaniu ďasna a s tým spojeným problémom od citlivosti zubov, cez estetické problémy, po kývanie zubov.

AKO SA SPRÁVAŤ PO FRENULEKTÓMII?

Frenulektómia sa realizuje v lokálnej anestézii, tzn. samotný výkon nie je bolestivý. U detí väčšinou prebieha hojenie dobre a rýchlo, málokedy sú potrebné analgetiká po zákroku. Celkový čas hojenia je asi 10 dní. Po zákroku dostanete poučenie čo robiť a čo nie. Môžete jemne vyplachovať ústa dezinfekčnými, na to určenými ústnymi vodami či vlažným repíkovým odvarom. Rekonvalescentovi sa v tom období odporúča požívať skôr mäkkú stravu, aby sa nedrážila hojaca sa rana.

FRENULEKTÓMIA U MALÝCH DETÍ

U malinkých detí s krátkou podjazykovou uzdičkou je na prevedenie zákroku potrebné odporúčanie od pediatra. Ak je dieťa našim pacientom a krátku perovú uzdičku diagnostikuje zubný lekár počas preventívnej prehliadky, dohodne s vami lekár ďalší postup a termín. Ak nie ste našim pacientom a ste odoslaný iným zubným lekárom alebo pediatrom, odporúčame objednať sa na konzultáciu, kde náš lekár zhodnotí situáciu a taktiež sa dohodnete na postupe a promptnom termíne, ktorý vám bude najviac vyhovovať. Termín na konzultáciu dostanete do 48 hodín.

FRENULEKTÓMIA V SCHILL DENTAL CLINIC

U nás v Schill Dental Clinic máme expertov zo všetkých oblastí stomatológie, sme vybavení najmodernejšími technológiami a poskytujeme 5-ročnú záruku na všetky zákroky. Termín dostanete do 48 hodín počas pracovných dní. Ak máte niektorý z horeuvedených problémov, neváhajte a objednajte sa.

Štítky

AnestéziaChirurgiaPrevencia

Ďalšie podobné články

CEREC

Estetická rekonštrukciaZlomený zub

Zlomený zub

Zlomený zub vieme opraviť na počkanie Napriek tomu, že zlomený zub objektívne nepredstavuje úplnú katastrofu, subjektívne to môže byť veľmi náročné. Ak sa totiž zlomí predný zub, miešať sa v nás začnú pocity smútku, že už nebudeme vyzerať ako predtým, strachu, či sa…

Prečítajte si článok

Pacientka so zubárom

Moderné technológieVšetko pod jednou strechou

Návšteva zubára nemusí byť “horor”. Riešení je viac. Dá sa aj v celkovej anestézii.

Ľudia často hľadajú odpovede na otázky, ktoré sa týkajú ich zdravia a blaha. Jednou z týchto otázok je, aké alternatívy bolestivých ošetrení sú v súčasnosti na dosah. Táto téma sa týka nás všetkých, pretože nikto z nás nie je imúnny napríklad voči problémom so…

Prečítajte si článok

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka