Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

Oprava zlomeného zubu kvalitne, krásne a rýchlo

3 minúty čítania Zverejnené 9. 5. 2022

pekné zuby

Keď oprava zlomeného zubu nebolí

Keď sa vám zlomí zub, je to nepríjemná záležitosť nielen z estetického hľadiska, ale aj psychologického a zdravotného. Zub môže jednak bolieť, no môže sa aj zapáliť, či odumrieť.  Niekedy môže zub celý prasknúť a lomná línia môže prechádzať až do koreňa. U nás je každá jedna oprava zlomeného zubu odvedená kvalitne a precízne, s prirodzeným výsledkom, ktorý vydrží.

Pacientom môžeme ponúknuť viac možností. Od nalepenia vlastného úlomku zuba, cez dobudovanie bieloufotokompozitnou výplňou, po fazetykorunky. V prípade poškodenej zubnej drene musíme pristúpiť k dôkladnému prečisteniu a precíznemu zaplneniu koreňových kanálikov pod mikroskopom. Ak je však zub zlomený až do koreňa tak, že nie je možná jeho záchrana, zub musíme extrahovať a môžeme ho nahradiť implantátom.

Toto všetko naznačuje, že nevyhnutné je dôkladné vyšetrenie, vrátane zhotovenia rtg snímku, aby sme videli aj koreň zuba. Musíme vyšetriť vitalitu zuba – to znamená zistiť, či zub reaguje na podnety ako zdravý zub alebo náraz spôsobil zápal drene a zub tak reaguje prehnane, alebo zub odumrel a nereaguje vôbec. Od toho sa bude odvíjať liečba. Lekár vám všetko vysvetlí a navrhne najlepší spôsob liečby a možné alternatívy.

 

Ak to stav dovolí, oprava zlomeného zubu môže byť vyriešená hneď, v jedinom sedení, na počkanie. Vtedy využívame systém CEREC®, ktorý nám umožní vyriešiť zlomený zub, výrobu fazety, či korunky hneď. Zub jemne obrúsime, naskenujeme a sken prenesieme do frézy, ktorá vyrobí presnú náhradu z keramického bločku. Výsledok je estetický, prirodzený a trvácny.

 

Prečo je CEREC® výhodný pre pacienta

  • jedna návšteva a odídete s hotovým zubom
  • jedna injekcia
  • jedno vŕtanie
  • žiadne odtlačky
  • žiadne provizórne riešenie
  • je na nerozonanie od vlastných zubov
  • materiál je pevný, keramický
  • má dlhoročnú trvácnosť

Vieme zlomeniu zuba predchádzať?

Táto otázka sa vám môže zdať zvláštna, ale v jednom prípade vieme. Týka sa to zubov, ktoré majú  10 a viac rokov v sebe rozsiahlu amalgámovú tmavú plombu. Amalgám totiž časom zväčšuje svoj objem a ak plomba tvorí viac ako dve tretiny korunky zuba, s veľkou pravdepodobnosťou sa takýto zub po rokoch zlomí. Niekedy odpadne len jedna stena zuba, niekedy praskne celý zub. Rozsiahlu tmavú plombu odporúčame po rokoch, z preventívneho hľadiska, prerobiť. Vieme tak zabrániť zlomeniu zuba.

 

A jeden tip na záver. Ak viete nájsť úlomok zlomeného zuba, dajte ho čím skôr do slín, mlieka či vody a prineste so sebou do ambulancie.

 

Na opravu zlomeného zubu sme experti. Termín dostanete do 48 hodín.

Ďalšie podobné články

CEREC

Estetická rekonštrukciaZlomený zub

Zlomený zub

Zlomený zub vieme opraviť na počkanie Napriek tomu, že zlomený zub objektívne nepredstavuje úplnú katastrofu, subjektívne to môže byť veľmi náročné. Ak sa totiž zlomí predný zub, miešať sa v nás začnú pocity smútku, že už nebudeme vyzerať ako predtým, strachu, či sa…

Prečítajte si článok

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka