Aby nás zubný kaz neprekvapil

Ako si tak niektorí tieto dni nažívame doma, môže sa stať, že starostlivosť o seba začne v istých smeroch pokrivkávať. Často hlavne smerom k zubom. Priznajme si, koľkí z nás si umývajú zuby menej poctivo, keď nemusia nikam chodiť? Koľkí z nás si idú niečo zobnúť do kuchyne piatykrát doobeda? Ideme si ukázať, prečo to práve v tieto dni nemusí byť najlepší nápad. 

Máme za sebou dva články: o krvácajúcich ďasnách a zubnom povlaku. Články, samozrejme, spolu súvisia a keď Vás postihne jeden problém, pravdepodobne sa Vás budú týkať aj ostatné. Dnes pokračujeme zubným kazom.

Zubný kaz a ako to teda je?

Už vieme, že v ústach máme baktérie, ktoré sa živia cukrom. Produktom ich metabolizmu sú kyseliny. Znamená to, že čokoľvek zjeme  (čím sladšie, tým horšie), v ústach sa nám pomocou baktérií vytvorí kyslé prostredie. No a v kyslom prostredí sklovina demineralizuje, to znamená, že minerálne látky (hlavne vápnik a fosfor) sa z nej vyplavujú preč a sklovina je tak “mäkšia” a náchylná na poškodenie. Za priaznivých okolností tento stav netrvá dlho a po chvíli sa nám vďaka slinám začne kyslé prostredie meniť zase na neutrálne a minerály sa zabudujú do skloviny späť. Problém nastáva, keď jeme často, často nám tým pádom klesá pH a sliny nemajú čas neutralizovať túto kyslosť. Vtedy je sklovina dlhodobo demineralizovaná. Ak sa do toho všetkého nachádza na sklovine zubný povlak, plný baktérií a tiež kyslý, baktérie sa vlastne dostanú do zmäknutej skloviny a zubný kaz je na svete.

 

Netreba však zúfať!

Máme veľa možností ako toto nedopustiť:

1. Tou najjednoduchšou možnosťou je používanie fluoridovanej zubnej pasty. Fluoridové ióny z pasty sa zabudujú do skloviny. Hlavnou stavebnou jednotkou skloviny je hydroxyapatit a po aplikácii fluoridu sa z neho stáva hydroxyfluoroapatit, ktorý je menej rozpustný v kyslom prostredí a chráni tak sklovinu pred stratou minerálov. Okrem toho sa fluoridy dokážu uložiť do rezervoára (do pelikuly a do malinkej medzierky medzi zubom a ďasnom), z ktorého sa vyplavia práve v kyslom prostredí a ochránia sklovinu vtedy, keď to najviac potrebuje. Otravy fluoridom sa báť nemusíte, na to by ste museli zjesť niekoľko celých túb zubnej pasty naraz. Zubný kaz tak nebude mať žiadnu šancu.

2. Ďalším dobrým tipom je nejesť sladkosti pomedzi hlavné jedlá. Ak túžite po sladkom, dajte si ho hneď po obede. Rozumiete, čím častejšie si jedením vytvoríte kyslo v ústach, tým väčšia šanca, že to Vaša sklovina neustojí. Ak by ste nevedeli vydržať, je fajn si po takomto zhrešení vypláchnuť ústa čistou neperlivou vodou. Toto môžete robiť kľudne aj po každom jedle. Tiež pomôže žutie žuvačky bez cukru, avšak ak vám puká v čeľustných kĺboch alebo v noci škrípete a zatínate zubami, žuvačke sa radšej vyhnite.

zubný kaz

3. Radou nad zlato je používanie zubnej nite. Totižto, aj keby ste jedli len tri jedlá denne a nič pomedzi to, ak si nečistíte medzizubné priestory, kaz skôr či neskôr mať budete. A pred tým medzizubným kazom vás ochráni práve zubná niť. V jednom z budúcich článkov si povieme, na čo je medzizubná kefka a na čo niť a povieme si grify, čo kedy a ako používať. Nateraz len toľko, že medzizubná niť dokáže dokonca zastaviť začínajúci medzizubný kaz. Schválne ju skúste použiť a budete prekvapení, čo všetko sa dá vytiahnuť spomedzi zubov. Len malé upozornenie, nitku vždy ťahajte jemne popri jednom zube a následne popri druhom zube jednej medzizubnej medzery, nie rovno do stredu, lebo si poraníte ďasno (papilu) medzi zubami. Krvácať vám však ďasná môžu aj bez poranenia, o tom, prečo, si prečítajte tu.

 

Veľký vplyv na tvorbu zubného kazu, či kameňa majú naše sliny a to, aký máme pitný režim a čo jeme, čo sa výživných látok týka, no o tom si povieme v ďalších článkoch.

 

Prajeme vám pevné zdravie a aby vás zúbky teraz netrápili. Ak by ale predsa, neváhajte nám zavolať, sme tu pre vás.

P.S.: Netrápte ani vy ich :)


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.