Aká je to fotokompozitná výplň zuba?

V prípade zubného kazu je nevyhnutná nielen jeho včasné odstránenie, ale aj následné vyhotovenie výplne. V súčasnosti je najpoužívanejšou fotokompozitná výplň, ktorou úlohou je nahradiť chýbajúce tkanivá a obnoviť žuvaciu funkciu zuba. Mimoriadne obľúbenou je aj pre svoj estetický efekt, okrem výhod však samozrejme má aj svoje nevýhody.

Kedy sa fotokompozitná výplň používa?

Využíva sa v prípade nutnosti zhotovenia trvalej zubnej výplne, teda predovšetkým pri ošetrení zubného kazu. Fotokompozit je vlastne špeciálne upravený plast s keramikou alebo sklom, ktorý polymerizuje pod polymerizačnou lampou so špecifickým spektrom, čím hmota vytvrdne a spojí sa so zubovinou. Počas celej doby aplikácie je však nevyhnutné dôkladná izolácia od pacientových úst, nakoľko fotokompozit nesmie byť kontaminovaný. Napriek tomu je však ošetrenie úplne bezbolestné a rýchle.

Výhody fotokompozitnej výplne

Fotokompozitná výplň je v súčasnosti najvyhľadávanejšou a najpoužívanejšou metódou výplne zubov. Ostatné alternatívy, ako napríklad amalgám, sa preto používa čoraz menej. Výhod má fotokompozit hneď viacero, no medzi tie nesporne najväčšie patria nasledovné.

Estetické hľadisko

Fotokompozitná výplň je “bielej farby”, priam dokonale preto splynie s vašimi vlastnými zubmi. Z tohto dôvodu je vhodná predovšetkým na ošetrenie predných či bočných zubov, no použiť sa samozrejme môže všade.

Šetrnejšie vŕtanie

V porovnaní s amalgámovou plombou je príprava zuba na aplikáciu fotokompozitnej výplne oveľa šetrnejšia. Pri jej aplikácii totiž nie je nutné vyvŕtať aj zdravú časť, biela výplň tak k zubu dokonale priľne.

Okamžité vytvrdnutie

Výhodou fotokompozitnej výplne je aj to, že v momente, keď opustíte zubárske kreslo, bude úplne vytvrdnutá. Nemusíte si preto po dobu niekoľkých hodín odopierať jedlo, ako to je napríklad pri amalgámových výplniach.

Nevýhody fotokompozitnej výplne

Samozrejme však treba pripomenúť aj to, že napriek tomu, že stomatológia sa hýbe vpred míľovými krokmi, aj fotokompozitná výplň má stále svoje nevýhody. Patria medzi ne napríklad nasledovné.

Zmenšuje sa

Jednou z najväčších nevýhod fotokompozitnej výplne je to, že pri spracovaní sa môže zmrštiť. V zube alebo v medzizubnom priestore tak vznikne malá medzierka, do ktorej môžu pri nedostatočnej zubnej hygiene prenikať baktérie.Tento problém sa ale dá eliminovať pomalým nanášaním tenkých vrstiev kompozitu pri zhotovovaní výplne

Cena

Pripomenúť treba aj to, že cena za vyhotovenie fotokompozitnej výplne je o niečo vyššia, než napríklad pri amalgámovej plombe. Rozdiel však až taký zásadný nie je a tiež ide o dlhodobú investíciu s množstvom výhod.

Môže vydržať kratšie

Možno ste sa už viackrát stretli s názorom, že fotokompozitná výplň môže vydržať kratšie ako iné alternatívy. Je to síce pravda, avšak len čiastočná. Faktom je, že tieto výplne sú veľmi citlivé na dodržiavanie správneho pracovného postupu a trvanlivosť výplne závisí hlavne na jeho dodržaní

Cena fotokompozitnej výplne

Cena za fotokompozitnú výplň závisí na našej klinike od toho, koľko plôšok budeme vypĺňať a tiež záleží aj na tom, o aký zub ide. Ceny sa začínajú na sume 70 EUR, podrobný cenník nájdete tu. V prípade akýchkoľvek otázok alebo záujmu o objednanie sa nás neváhajte kontaktovať.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.