Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

Čistenie kanálikovZubné kazy

Ošetrenie koreňových kanálikov: Ako prebieha vyberanie nervu zo zuba?

3 minúty čítania Zverejnené 13. 4. 2020

Egalizácia

Vyberanie nervu zo zuba, známe ako endodontická liečba, je zákrok slúžiaci na záchranu zuba postihnutého kazom či infekciou. V nasledujúcom článku si rozoberieme celý proces, od diagnostiky až po ošetrenie a následnú starostlivosť.

Vyberanie nervu zo zuba, správnejšie zubnej drene (endodoncia), je zákrok, ktorého cieľom je odstránenie infikovanej zubnej drene. Jej odstránenie musí byť úplné, inak môže aj zvyšná zdravá dreň začať nekrotizovať. Vďaka najnovším technológiám v Schill Dental Clinic je endodoncia bezbolestná.

Ako prebieha vyberanie nervu zo zuba

Medzi základné úkony endodoncie patrí čistenie, kónické tvarovanie, hermetické vyplnenie a najmä dezinfekcia koreňových kanálikov.

Konzultácia a diagnostika

Konzultácia a diagnostika so stomatológom je prioritou. Charakter zápalu zubnej drene môže byť rôzny, preto k diagnostike pristupujeme dôkladne a komplexne. Vďaka nej navrhneme čo najlepší spôsob liečby vzhľadom na rozsah a bolestivosť zápalu.

Anestézia

Endodoncia v našej klinike prebieha v lokálnej anestézii, aby sme eliminovali bolestivosť počas zákroku. Inak by bol tento zákrok určite veľmi nepríjemný, a pre pacienta veľmi nekomfortný.

Odstránenie kazu

Odstránenie kazu je základom úspešnej endodoncie. Práve kaz je príčinou nahromadených infikovaných mikroorganizmov. V prípade zapálenej zubnej drene do nej kaz často hlboko zasahuje. Vtedy je pred samotnou endodonciou odstránenie kazu jedinou možnou voľbou.

Čistenie a dezinfekcia koreňového kanálika

K vykonaniu úplnej endodoncie je nutné spriechodniť kanálik, ktorého dĺžka je približne 10 – 30 mm a šírka 0,2 – 2 mm. V tejto časti sa infikovaná zubná dreň musí odstrániť a priestor vypláchnuť dezinfekčnými prostriedkami, ktoré zabezpečia likvidáciu choroboplodných baktérií.

Vyplnenie koreňového kanálika

Po spriechodnení, rozšírení a následnej dezinfekcii koreňového kanálika pristupujeme k vypĺňaniu. Hermetická (vzduchotesná) výplň môže byť vykonaná napr. pastou v podobe tzv. sealeru a gutaperče. Pri vypĺňaní koreňových kanálikov je dôležité zaplniť všetky výstupy, aby bol zub skutočne zabezpečený.

Ošetrenie korunky

Po dostatočnom ošetrení koreňového kanálika je nutné ošetriť aj korunkovú časť. Endodoncia sa robí najmä z dôvodu, že je zub veľmi zničený hlbokým zubným kazom. Preto je zub oslabený a navyše sa pri sprístupnení koreňového kanálika odstráni ďalšia časť tvrdých zubných tkanív, čo ešte viac znižuje mechanickú odolnosť zuba. Tým pádom je jednoduchá výplň zuba často nedostačujúca. Prijateľnou alternatívou je aplikácia korunky či onlay.

VIDEO: Vyberanie nervu zo zuba a ošetrenie koreňových kanálikov

Vyberanie nervu zo zuba je súčasťou endodoncie, ktorej priebeh si môžete pozrieť na tomto videu.

Štítky

Čistenie kanálikovZubné kazy

Ďalšie podobné články

CEREC

Estetická rekonštrukciaZlomený zub

Zlomený zub

Zlomený zub vieme opraviť na počkanie Napriek tomu, že zlomený zub objektívne nepredstavuje úplnú katastrofu, subjektívne to môže byť veľmi náročné. Ak sa totiž zlomí predný zub, miešať sa v nás začnú pocity smútku, že už nebudeme vyzerať ako predtým, strachu, či sa…

Prečítajte si článok

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka