Detské zúbky - najčastejšie otázky a odpovede, 1.časť

Zaujímajú vás detské zúbky? 

Pripravili sme si pre vás zoznam najčastejších otázok a odpovedí ohľadom detských zúbkov a starostlivosti o ne.

Ako na prerezávanie zúbkov?

Okolo pol roka života dieťatka sa začínajú prerezávať mliečne zuby. Pri prerezávaní sa môže vyskytnúť zvýšená teplota a celková podráždenosť. Úľavu prináša lokálne chladenie - vychladené hryzátko a vychladené anestetizujúce géliky, voľne predajné v lekárni. Ak spozorujete v mieste prerezávania tmavú fialovú modrinku, nič vážne sa nedeje, ale treba prísť do ambulancie a jednoduchým, krátkym zákrokom lekár zúbku pomôže a zub sa bez problémov prereže.

Čas prerezávania zúbkov je individuálny a uvedené obdobia sú orientačné, netreba sa báť ani keď sa prerežú skôr, ani neskôr. Spozornieť treba až v prípade, ak je interval medzi prerezaním toho istého zuba na jednej strane a druhej strane viac ako pol roka. Čiže napríklad pravý horný očný zub už dieťa má, ale ľavý horný očný zub stále nie a tento stav trvá viac ako pol roka. Vtedy treba navštíviť zubného lekára a informovať ho o tom.

Približné časy prerezávania zúbkov:

  • Spodné prvé rezáky- 5 – 10  mesiacov
  • Horné prvé rezáky- 7 – 12 mesiacov
  • Horné druhé rezáky-  9 – 13 mesiacov
  • Spodné druhé rezáky- 10 – 16 mesiacov
  • Horné prvé stoličky- 12 – 19 mesiacov
  • Spodné prvé stoličky- 14 – 18 mesiacov
  • Horné očné zuby- 16 – 23 mesiacov
  • Spodné očné zuby- 17 – 24 mesiacov
  • Spodné druhé stoličky- 20 – 31 mesiacov
  • Horné druhé stoličky- 20 – 33 mesiacov

Prajeme vám veľa trpezlivosti, nie je to ľahké obdobie ani pre deti, ani pre vás, vieme. :)

 

Kedy ísť prvýkrát na prehliadku?

Prvá návšteva zubnej ambulancie sa odporúča s prvými prerezanými zúbkami. Lekár vám poradí ako detské zúbky správne čistiť a dieťa vníma bezstarostnosť celej situácie v spojení s rôznymi vôňami typickými pre zubnú ambulanciu. Nastavíte si s lekárom pravidelné návštevy a dieťa si tak postupne vytvorí obraz, že zubná ambulancia je bezpečné miesto a je normálne tam chodiť. Ak máte už dieťa staršie, je dôležité navštíviť zubného lekára, keď ešte dieťatko nič nebolí. Prvá prehliadka pri staršom dieťati má byť pohodová a príjemná, skôr ukážka ambulancie a kresla. Nič sa nedeje, ak dieťa odmietne otvoriť ústa, ide hlavne o to, aby si zubnú ambulanciu nespájalo s negatívnymi emóciami a bolesťou.

Do osemnástich rokov sa odporúča chodiť na preventívnu prehliadku dvakrát ročne alebo podľa individuálnych odporúčaní lekára.

Okrem pravidelnej  preventívnej prehliadky, sa odporúča u detí aj pravidelné absolvovanie dentálnej hygieny. Jednak dieťatku hygienik odstráni zubný povlak, či kameň, dozviete sa, kde máte v čistení nedostatky, dieťatku aj vám vysvetlí ako sa o zúbky starať doma. A v neposlednom rade ide opäť o návyk, že starať sa o svoje zdravie je bežná a správna vec. 

 

Škodí dlhodobé dojčenie zubom?

Dojčenie by malo byť výhradne záležitosťou medzi matkou a dieťaťom a trvať tak dlho, kým to obidvom stranám vyhovuje. Dnes je vytváraný tlak na matky jednak v prílišnom velebení dlhodobého dojčenia z jednej strany, ale aj v následnom prílišnom odsudzovaní matiek, ktoré dlhodobo dojčia, z druhej strany. Každopádne, pri dlhodobom dojčení sa odporúča povedať o tom zubnému lekárovi a nastaviť prehliadky častejšie, tiež mať zvládnuté dôkladné čistenie zúbkov, nakoľko sa zvyšuje riziko zubného kazu, najmä na predných zuboch. To platí aj pri dlhodobom pití umelého mlieka z fľašky, najmä v noci. Po roku sa odporúča deťom dávať v noci piť iba vodu (neskôr uvedieme tip ako na to deti “presvedčiť”).

 

Ako čistiť zuby?

Často sa stretávame s názorom: „Veď sú to len mliečne zuby.“, no tieto LEN mliečne zuby spĺňajú množstvo dôležitých úloh, od príjmu tuhej stravy, cez správnu výslovnosť, po vývoj hornej a dolnej čeľuste a správne prerezanie trvalých zubov. Mliečne zuby „držia miesto“ tým trvalým, až do fyziologickej výmeny chrupu – trvalý zúbok sa tlačí na svet a týmto tlakom sa koreň mliečneho zubu rezorbuje, až sa stratí úplne. Vtedy mliečny zub vypadne a trvalý zub sa prereže. Ak mliečny zub vypadne skôr vplyvom úrazu alebo sa vplyvom kazu zmenší rozmer mliečneho zubu, nastane posun okolitých mliečnych zubov smerom do medzery a tento posun spôsobí, že sa trvalé zuby nemajú kam prerezať a prerežú sa krivo, dokonca sa nemusia prerezať vôbec. Dôsledkom toho môžu byť krivé zuby, nesprávny zhryz, nesprávny vývoj čeľustí, zlá výslovnosť a nutnosť korigovať tieto odchýlky v neskoršom veku (niekedy až chirurgicky).

 

Detské zúbky začíname čistiť, akonáhle sa objaví prvý zúbok. Ráno a najmä večer pred spaním treba dôkladne umyť existujúce zúbky kefkou. Nič nepokazíte, ak vyčistíte zúbky aj pred denným spánkom. Kefka má mať jemné, husté a krátke štetinky. Vyčistiť treba vonkajšie aj vnútorné plôšky všetkých zubov. Najlepšie sa deťom čistia zuby tak, že dieťatko leží na chrbte, vy ste nad ním a umývate mu zuby. 

Staršie deti si môžu čistiť zuby samé, avšak odporúča sa dočisťovať deťom zuby až do deviateho roku života, aspoň večer. Je to preto, že samé ešte nemajú takú zručnosť a nevedia dobre vyčistiť všetky priestory. Tam, kde zostane zubný povlak dlhodobo, vznikne časom zubný kaz. Ak je pre vás dôležité vychovávať dieťa k samostanosti a k zodpovednosti za vlastné zdravie, v takom prípade odporúčame dôkladné vysvetlenie ako vzniká zubný kaz a prečo je dôležité správne čistenie všetkých plôšok (na dentálnej hygiene), prípadne sa s dieťaťom dohodnúť kedy a či budete dočisťovať. Ak nebudete, bolo by vhodné chodievať častejšie na preventívne prehliadky a pravidelne absolvovať dentálnu hygienu. 

Deťom treba čistiť aj medzizubné priestory – je to otázka pár sekúnd, kedy prejdete deťom všetky medzizubné priestory zubnou niťou. Existujú špeciálne detské nitky na takých špáradielkach, dosptupné aj v drogérii alebo lekárni.

 

Pastu s fluoridmi či bez?

Na zvýšenie ochrany pred zubným kazom odporúčame pastu s fluoridmi. Tie sa zabudujú do skloviny a spevnia ju. Dnes sa predávkovania fluoridmi nemusíte báť, pretože sa u nás nefluoriduje ani voda, ani mlieko, kedysi sa užívali dokonca fluoridové tabletky. Dnes je aplikácia fluoridov len lokálna na zuby a v pastách je bezpečné množstvo, aj keby ich deti náhodne prehĺtali. Pri najmenších detičkách pastu používať nemusíte, dôležité je dôkladné mechanické očistenie kefkou. Keď sa dieťa naučí vypľúvať, môžete dať na kefku pastu veľkosti ryže. Pri starších deťoch (6 rokov) veľkosť hrášku.

V prípade, že ale máte výhrady a nechcete používať fluoridovanú pastu, je vhodné to povedať zubnému lekárovi a chodievať častejšie na preventívne prehliadky.

 

Ako prehovoriť dieťa na čistenie?

Keď ste o niečom presvedčení, že je to dôležité, dieťa to cíti. Čiže v prvom rade si musíme byť istí, že nechceme, aby malo dieťa kaz a bolesti zubov. A potom to dieťaťu jednoducho povedať: “Viem, že je ti to nepríjemné, ale nechcem, aby si mal choré zúbky a preto ti ich musím umyť. Môžeme násjť spôsob, aby ti to bolo príjemnejšie.” A nech si napríklad vyberie kefku, akú chce. Alebo mu spievajte pesničku, rozprávajte rozprávku, dajte si telefón s rozprávkou do výstrihu a po ležiačky umývajte zúbky. Možno vám napadne, že polročnému dieťaťu ťažko niečo vysvetlíte. Iste, neprikývne súhlasne  a neotvorí  hneď ústa, ale keď mu to budete kľudne, ale rozhodne opakovať každý deň, nebude to trvať dlho. Deti rozumejú, aj úplne malinké. Detský plač netreba brať ako vydieranie zo strany dieťaťa, ale ako prejav, že mu niečo nie je príjemné. Komu by bolo príjemné, keby sa mu druhý človek špáral v ústach? Je pochopiteľné, že sa bráni. Tak mu len vysvetlite o čo vám ide a majte pochopenie. Tiež mu nebude príjemné, keď bude chieť mliečko v noci, na ktoré je zvyknuté a vy mu dáte miesto toho vodu. Bude plakať, to je pochopiteľné. Ale z lásky k nemu ho môžete túliť a chápať, no vysvetľovať, že mu mliečko v noci už dať nemôžete (samozrejme, máme na mysli obdobie po roku, roku a pol a keď ste tak rozhodnutí). Plakať bude ďalej, ale počuje vás. Počuje, že mu rozumiete, že vám na ňom záleží, a aj to, že mu nezakazujete plakať. Ako v každom vzťahu, rozhovor a porozumenie je cesta k úspechu. 

U nás ste vy, aj vaše dieťa v bezpečí a v dobrých rukách. Navyše, termín na prehliadku dostanete do 24 hodín.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.