Hojenie rany po extrakcii zuba: Suché lôžko

Extrakcia zuba nie je veľmi príjemnou záležitosťou. Ak ste ju podstúpili a chcete si chýbajúci zub nahradiť, napríklad implantátom, dôležitým faktorom je aj zdravie vašich ďasien. Suché lôžko môže pred týmto zákrokom predstavovať komplikáciu.

Vytrhnutým zubom totiž bolestivý proces končiť nemusí. Pri hojení rany po extrakcii sa môže vyskytnúť spomínaný stav suchého lôžka, ktorý je nutné riešiť so stomatológom.

 

Čo je to suché lôžko?

Suché lôžko, odborne nazývané aj suchá alveolitída prípadne alveolitis sicca, je neželaný stav, ku ktorému dochádza po extrakcii zuba. Základom zdravého hojenia poškodeného miesta je vytvorenie krvnej zrazeniny. Tá pri suchom lôžku absentuje, či už z dôvodu, že sa následkami nepriaznivých vplyvov rozpadne alebo sa nevytvorí vôbec. V jednoduchosti by sa dalo povedať, že sa rana po vytrhnutí neuzavrie a tým bráni ostatkovému tkanivu zahojiť sa.

 

 1. Aké sú príčiny suchého lôžka?

  Príčiny suchého lôžka sa – ako takmer pri každej diagnóze – rôznia, a to, ktorá zohráva úlohu v konkrétnom prípade, vie najlepšie posúdiť stomatológ podľa symptómov, ktoré popisuje pacient. V prípade, že sa zrazenina nevytvorila vôbec, môžeme hovoriť aj o nešetrnom zaobchádzaní počas extrakcie, o infekcii či prolongovanej vazokonstrikcii (zúženie ciev).​​​​​​​ Častejšie sa stáva, že si pacient stratu krvnej zrazeniny zapríčiní sám. To, že fajčenie boľavému miestu rozhodne nepomáha a zanedbávanie dentálnej hygieny taktiež, asi zdôrazňovať netreba. Rovnako je to však v prípade nadmernej hygieny, o ktorej negatívnych účinkoch by mal stomatológ po zákroku pacienta poučiť tiež. Agresívne drhnutie kefkou či časté vyplachovanie vplýva na ranu a vo výsledku môže narobiť viac škody ako úžitku.

 2. Ako sa suché lôžko prejavuje?

  Jasnou signalizáciou suchého lôžka je ostrá pálčivá bolesť, ktorá sa dostaví tri až štyri dni po zákroku. Je natoľko intenzívna, že okrem samotného miesta môže vystreľovať aj do oblasti uší či spánkov a lieky proti bolesti sú voči nej bezbranné. Ďalším prejavom je zápach z úst. Po vizuálnej stránke chýbajú dobre známe znaky charakterizujúce zápal – opuch či silné začervenanie, no po dôkladnom pozorovaní možno v rane nájsť kúsky šedastej hmoty.

 3. Ako riešiť suché lôžko?

  Suché lôžko možno riešiť ako konzervatívne, tak aj chirurgicky, v závislosti od závažnosti stavu pacienta. Najrozšírenejšou konzervatívnou metódou liečby je takzvaná drenáž – mechanické ošetrenie rany za cieľom odstránenia hnisu. Pomôcť môže aj antiseptický výplach peroxidom vodíka alebo chlorohexidínom, ktorý odstráni nekrotické časti tkaniva, prípadne zasypanie rany benzocainovým práškom.

  Niekedy to však nestačí. Vtedy je potrebný chirurgický zásah. Počas neho zubný lekár v lokálnej anestézii opätovne rozdráždi ranu, ktorá sa následne zakrvaví. Cieľom tejto procedúry je vytvorenie vhodných podmienok na vznik novej krvnej zrazeniny.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.