Krivé predné zuby u detí: je nutný strojček?

Mliečny chrup detí pozostáva z 20 zubov – z 8 rezákov, 4 očných zubov a 8 stoličiek. Prvé zuby sa začnú prerezávať medzi 5. a 8. mesiacom, všetky sú prítomné vo veku 2 - 3 rokov. Mliečne zuby však časom všetky vypadnú a môže sa stať, že zuby, ktoré dieťaťu narastú, budú krivé. Viac o raste mliečnych zuboch v článku: Ako rastú zuby a kedy je ich rast rizikový?

Krivé zuby u detí

Čo sa týka mliečnych zubov, platí, že s ich usporiadaním si veľké starosti robiť nemusíte. Platí totiž, že vzhľad mliečneho chrupu vášho dieťaťa obvykle nie je rozhodujúci faktor pri tom, ako bude vyzerať jeho trvalý chrup.

Náznakom problému však môže byť už aj v období mliečneho chrupu to, keď má dieťa napríklad väčší predkus, teda keď má horné zuby výrazne posunuté dopredu. V takomto prípade je nutné zabezpečiť nielen návštevy u detského zubára, ale využiť aj možnosti čeľustnej ortopédie (Ortodoncia).

Trvalý chrup však môže deťom narásť napríklad aj s veľkým odstupom medzi zubami, alebo, naopak, príliš tesný. V takýchto prípadoch nejde len o estetický, ale aj o stomatologický problém, nakoľko čistenie takýchto zubov je pre dieťa náročné a nepohodlné, v dôsledku čoho vznikajú zubné kazy.

Ako riešiť krivé predné zuby?

V prvom rade platí, že pri deťoch je mimoriadne dôležitou prevencia. Mnoho stomatológov sa stotožňuje s názorom, že prvú návštevu zubára by malo dieťa absolvovať už okolo prvého roku života. Lekár tak bude mať pri pravidelných prehliadkach dostatok času všímať si, ako zuby rastú a získa tak dostatok priestoru na nápravu prípadných chýb a taktiež si dokáže s malým pacientom dokáže vybudovať vzťah založený na dôvere.

Ak stomatológ vyhodnotí, že trvalý chrup dieťaťa je krivý a vyžadoval by si nápravu, navrhne najefektívnejšiu liečbu, ktorou je najčastejšie nasadenie strojčeka na zuby.

V prípade, že ide len o drobné nedokonalosti chrupu, u detí sa často používa vyberateľný zubný strojček, ktorý sa nosí len počas noci, prípadne ďalšie 2-3 hodiny aj počas dňa.

V prípade, že sú problémy výraznejšie, dieťa sa pravdepodobne nevyhne nasadeniu trvalého, teda fixného strojčeka. Ten sa však deťom zvyčajne dáva až okolo 11-12 roku, kedy je už rast trvalého chrupu definitívne ukončený. Takáto liečba môže trvať aj niekoľko rokov. Po jej ukončení je bežné osadenie retenčného, teda udržiavacieho strojčeka.

Či už dočasný alebo fixný strojček sa samozrejme v priebehu liečby upravujú a prispôsobujú, aby bola liečba čo najefektívnejšia. V prípade, že máte podozrenie, že zúbky vášho dieťaťa môžu byť problematické, neváhajte kontaktovať našu kliniku.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.