Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

O zubných implantátoch s dr. Strečkom

2 minúty čítania Zverejnené 16. 2. 2023

Zlý stav chrupu často nie je iba estetickým nedostatkom a prekážkou k širokému úsmevu. Ešte väčším problémom je, keď nám chýbajúce zuby bránia riadne jesť a tráviť.

V súčasnosti však poznáme veľmi účinné a, navyše, bezbolestné riešenie. O zubných implantátoch sme sa porozprávali s vedúcim lekárom košickej kliniky MDDr. Vladimírom Strečkom.

 

Na akom princípe funguje zubný implantát?

Je to titánová skrutka, ktorú po lokálnom znecitlivení zavedieme pod ďasno do čeľustnej kosti. Keď sa ujme v štruktúre kosti, jednoducho do tohto implantátu namontujeme vymodelovaný zub. Za ideálnych podmienok je zavedenie implantátu často rýchlejšie ako plombovanie zuba. Pomocou zubných implantátov vieme zrekonštruovať jeden zub, skupinu zubov, ale aj celé zuboradie.

 

Priznajme si ale, že pri zuboch nie sú vždy podmienky ideálne.

Často k nám prichádzajú zúfalí pacienti, ktorých iní zubári odmietli s tým, že na zavedenie implantátu nemajú dostatočný objem kosti. Bežne sa o tom nehovorí, no po niekoľkých mesiacoch od vytiahnutia zuba sa v danom mieste objem kosti zmenší a kosť sa z jednej strany sploští. K ustúpeniu kosti dochádza aj v dôsledku dlhotrvajúcej a neliečenej parodontitídy.

 

V Schill Dental Clinic teda takýchto pacientov neotočíte vo dverách?

Na našej klinike sa zaoberáme aj tými najkomplikovanejšími prípadmi. Ochabnutú kosť dokážeme objemovo doplniť, vyrobiť alebo vytvoriť novú.

 

Buďme názorní – čo znamená „komplikovaný prípad“?

Prišla k nám pani, ktorá nemala v ústach jediný zub, navyše s úplne tenučkou kosťou. Tú sme najprv dobudovali a následne sme pomocou šiestich implantátov a mostíkov zrekonštruovali celý chrup. Dnes sa táto pacientka naširoko usmieva, je sebavedomejšia a môže sa zahryznúť doslova do čohokoľvek. Jej kvalita života naozaj výrazne stúpla.

 

Vyžadujú si implantáty špeciálnu starostlivosť?

O implantáty sa treba starať rovnako ako o vlastné zuby. Pri zanedbaní starostlivosti o implantáty sa môže rozvinúť jav podobný parodontitíde, v dôsledku ktorého implantát vypadne. Kvalitne urobené zubné implantáty, o ktoré sa pacient primerane stará, však musia vydržať 10 až 15 rokov.

 

V čom sú zubné implantáty lepšie oproti starej známej vyberateľnej náhrade?

Na prvom mieste je to nenahraditeľný pocit vlastných zubov a možnosť plnohodnotne rozhrýzať akékoľvek jedlo. Implantáty navodzujú prirodzený vzhľad chrupu a dokonca s nimi lepšie vnímame chute. V neposlednom rade, nehrozia rôzne faux-pax, aké poznajú nositelia protézy napríklad pri kýchnutí.

Ďalšie podobné články

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka