Parodontológia

Staršia žena - rekonštrukcia chrupu

 

Parodontológia je jedným z kľúčových odborov stomatológie.

Zaoberá sa liečením ochorení parodontu (zubného lôžka) a slizníc ústnej dutiny. Najčastejším ochorením je parodontitída, ľudovo nazývaná aj paradentóza.

 

Čo je to parodontitída?

Je to chronické zápalové ochorenie parodontu (t. j. závesného aparátu zuba), ktoré môže viesť až k strate zuba. Včas diagnostikovanú parodontitídu však dokážeme úspešne liečiť. V prípade straty zuba ho dokážeme plnohodnotne nahradiť aj v prípade, že vám ubudlo z kosti. Počas jednej návštevy vám kosť doplníme, aby sme mohli zaviesť implantát, ktorý zub nahradí.

Ako sa prejavuje parodontitída?

V začiatkoch sa parodontitída prejavuje zápalom ďasien, ktorého sprievodnými znakmi sú krvácanie ďasien, opuch ďasien a často nepríjemný zápach z úst.  Neskôr zápal prechádza z ďasien hlbšie, do závesného aparátu zuba. Medzi koreňom a okolitým tkanivom vznikne parodontálny vačok, vplyvom zápalu dochádza k poškodeniu a rozpúšťaniu tkanív, ktoré udržujú zub v zubnom lôžku, postupne začne ubúdať z kosti. V dôsledku ústupu kosti ustúpia aj ďasná a obnažia sa korene zubov. Posledným štádiom parodontitídy je úplne uvoľnený zub, ktorý napokon vypadne. Prečo dochádza ku krvácaniu ďasien a mechanizmus vzniku parodontitídy, si môžete prečítať tu

Existuje účinný spôsob prevencie parodontitídy?

Parodontitídu spôsobuje zubný povlak, ktorý sa tvorí na povrchu zuba a nie je odstránený. Základom prevencie je teda správna a pravidelná ústna hygiena, a to doma i v ambulancii dentálneho hygienika raz za pol roka. Na dentálnej hygiene sa tiež dozviete a nacvičíte, ako sa o chrup správne starať doma.  Dôležitá je i správna životospráva. 

 

Liečba parodontitídy

Liečba spočíva v odstránení príčiny, ktorou je zubný povlak a zubný kameň. Je potrebné dôkladne vyčistiť všetky priestory, kde sa kameň uložil. Čistenie prebieha ultrazvykovými nástrojmi, ručnými nástrojmi či v odôvodnených prípadoch aj laserom. Čistenie a kontroly prebiehajú viackrát v rôznych časových intervaloch a ich počet a frekvencia závisia od intenzity ochorenia a odpovede na liečbu. V niektorých situáciách je nutné nasadenie antibiotík. Môže vám byť doporučené lokálne použitie špeciálnych gélov, pást či ústnych vôd na pár týždňov. 

 

Chirurgická liečba parodontitídy a jej následkov

Otvorená kyretáž

Niekedy je nutné doplniť vyššie spomenutú konzervatívnu liečbu parodontitídy o chirurgickú liečbu, tzv. otvorenú kyretáž vačku. Lekár špecialista v lokálnej anestézii vyčistí koreň zuba, odstráni infikované tkanivo, zabezpečí správnu tkanivovú regeneráciu, vymodeluje správnu polohu ďasna a zašije. Po zahojení dochádza k pevnému priľnutiu ďasna k zubu, k zlepšeniu stavu ďasna a zníženiu kývania zuba. Zákrok je bezbolestný.

Gingivektómia a gingivoplastika

V niektorých prípadoch zápalov ďasien (napríklad pri gingivitídach spôsobených užívaním niektorých typov liekov) dochádza k výraznému zväčšeniu ďasien a k tvorbe tzv. nepravých parodontálnych vačkov. Ide o priestory, vačky,  medzi zubami a zväčšenými ďasnami, ktoré sú zle čistiteľné a zostáva tam množstvo baktérií. V takom prípade môže lekár indikovať gingivektómiu - teda chirurgický zákrok, ktorým sa odstráni zväčšená časť ďasna. Dotvorenie jemných kontúr tkaniva sa následne urobí gingivoplastikou. 

Krytie odhalených krčkov (plastika odhalených krčkov) 

Odhalené krčky môžu vzniknúť ako dôsledok parodontologického ochorenia, úrazu či silného ťahu slizničných úponov. Ak bol príčinou odhalenia krčkov zápal, po jeho preliečení vieme pristúpiť k zakrytiu odhalených krčkov, ak to rozsah straty tkanív dovoľuje. Odhalené zubné krčky môžu byť totiž citlivé a môžu spôsobovať aj estetický problém. Chirurgická stomatológia ponúka rôzne formy plastík mäkkých tkanív ústnej dutiny. Naši skúsení zubní chirurgovia vám ponúknu liečbu na mieru. Zákrok je bezbolestný. 

Frenulektómia 

Ak je príčinou ústupu ďasien a odhalených krčkov zubov prisilný ťah uzdičiek, lekár môže indikovať prerušenie tohoto ťahu, teda chirurgický zákrok, nazývaný frenulektómia. Najčastejšie ide o uzdičku medzi dolnými a hornými prednými rezákmi.

Frenulektómia môže byť indikovaná aj u malých detí, ktoré z dôvodu silnej podjazykovej uzdičky nevedia byť dojčené alebo u detí, ktoré sú odoslané logopédom.

Vrámci predprotetickej chirurgie je niekedy potrebné odstránenie slizničných rias pred zhotovením celkovej snímateľnej protézy, aby ju tieto slizničné riasy nezhadzovali. 

Doplnenie chýbajúceho kostného tkaniva

Aj ustúpená kosť sa dá riešiť. Bezbolestným chirurgickým zákrokom doplníme chýbajúce kostné tkanivo pomocou vysokokvalitných náhradných kostných materiálov. Ak je strata kosti rozsiahla a zostávajúce zuby nie je možné zachrániť, vtedy je často najlepším riešením extrakcia nezachrániteľných zubov, následné doplnenie kosti a implantácia zubných implantátov.  Aj pacient, ktorý následkom parodontitídy prišiel o zuby, sa môže opäť usmievať a schuti jesť, napríklad vďaka systému all on 4/ all on 6

 

Ostatné oblasti parodontológie

Parodontológia sa zaoberá diagnostikou a liečbou aj iných ochorení a stavov slizníc.

Liečba gummy smile a gingivoplastika

Niekedy je potrebné predĺžiť príliš krátke zubné korunky alebo vyriešiť problém s príliš viditeľnými ďasnami v hornom zuboradí. Stav, kedy sú príliš viditeľné ďasná pri úsmeve, sa označuje ako gummy smile (z anglického gum-ďasno, teda "ďasnový" úsmev). V takomto prípade môže pomôcť gingivoplastika. Je to chirurgický zákrok, počas ktorého lekár upraví mäkké tkanivá do požadovaného tvaru a zašije. Stehy sa vyberajú cca týždeň po ošetrení. Zákrok prebieha v lokálnej anestézii a je bezbolestný. 

 

Ústa sú zrkadlom organizmu a často vieme odhaliť aj celkové ochorenie tak, že sa prejaví na sliznici úst či jazyka. V prípade akejkoľvek podozrivej hrčky, útvaru alebo rany v ústach, ktorá sa nehojí viac ako dva týždne, odporúčame navštíviť stomatológa, ktorý vyšetrí danú léziu. Máme špičkových odborníkov a moderné prístrojové vybavenie, vďaka čomu môžeme odhaliť možné nebezpečné útvary na slizniciach včas. 

Samozrejme, stav slizníc vám prezrieme vždy vrámci pravidelnej preventívnej prehliadky.

 

Parodontológia u nás

  • precízna diagnostika a návrh liečby 
  • dentálna hygiena, profylaktická inštruktáž, kontroly liečby
  • mikrobiologická diagnostika
  • hĺbková hygiena jazyka v prípade skutočnej halitózy (nepríjemný dych) alebo mykotických či bakteriálnych infekcií
  • konzervatívna a chirurgická liečba- všetky typy parodontologických zákrokov
  • moderné prístrojové vybavenie na diagnostiku či liečbu - využívame napríklad moderný prístroj Key Laser. Zákroky s týmto prístrojom sú veľmi šetrné a takmer bezbolestné. V porovnaní s inými metódami spôsobuje laser menšie krvácanie i rýchlejšie hojenie prípadných rán. Laser prostredníctvom špeciálneho nadstavca presne vyhľadá a odstráni zubný kameň i prítomné baktérie. Prístroj je špeciálny tým, že zubný kameň nájde i tam, kde ho voľným okom nevidíme. Celý proces sa deje bez poškodenia zuba alebo tkanív v jeho blízkosti

 

Trápi vás nejaký problém so zubami, ďasnami, jazykom či sliznicami? Termín na konzultáciu dostanete do 24 hodín a na váš problém sa pozrú naši odborníci s ľudským a príjemným prístupom. 

 

 


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.