Pečatenie zubov

Prevencia nebolí. Jedným z príkladov, ako predchádzať zubnému kazu u detí je pečatenie zubov.

 

Čo je to pečatenie zubov?

Pečatenie zubov je preventívny a úplne bezbolestný zákrok na ochranu zubov pred vznikom zubného kazu. Robí sa na trvalých, v niektorých prípadoch aj na mliečnych zuboch, ktoré majú hlboké ryhy a jamky a preto sa ťažko čistia. 

Pečatenie spočíva v nanesení špeciálneho materiálu na zuby, (najčastejšie na žuvacie plochy stoličiek) a to najlepšie  hneď, maximálne do pol roka po ich prerezaní. Cieľom je vzduchotesne zaliať vyčistené a upravené ryhy tak, aby sa do nich nedostali baktérie zo zubného povlaku. 

Základom ošetrenia je presná diagnostika, keďže pečatiť sa môžu iba zdravé zuby. Nepečatia sa zuby, ktoré majú kaz, alebo sú v procese liečby. Pečatenie ochráni žuvaciu plôšku zuba približne na tri až šesť rokov.

 

Postup pečatenia zubov

Pečatenie je bezbolestné, do zuba sa nezasahuje vŕtaním, ani iným bolestivým spôsobom. Zub je pred pečatením najskôr dôkladne vyčistený. Následne sa na pár sekúnd na žuvaciu plochu aplikuje kyselina fosforečná, ktorá zabezpečí spojenie skloviny s pečatiacou hmotou. Táto kyselina sa používa aj pri každom plombovaní bielou kompozitnou výplňou a nepredstavuje žiadne riziko. Po pár sekundách sa kyselina opláchne, zúbok sa zaleje pečatidlom a osvieti polymerizačnou lampou. Celý zákrok trvá len niekoľko minút. Zúbok po pečatení nie je citlivý ani bolestivý. Hneď je možné jesť a piť. Zub naďalej zostáva plne funkčný, ale jeho žuvacia plocha je po pečatení hladšia a zvyšky jedla sa na nej nemajú ako zachytiť.

Prečo je pečatenie zubov zaujímavé? Pozrite si video, kde primár vysvetľuje význam pečatenia zubov pre deti. 

 

Na čo sa nás najčastejšie pýtate?

Žuvacie plochy zadných zubov majú členitý povrch a ľahko dochádza k usadzovaniu zubného povlaku hlboko v ryhách. Sklovina po prerezaní ešte nie je plne mineralizovaná a preto je náchylnejšia na vznik zubného kazu. Ďalším  dôvodom je, že prerezávajúce mladé zuby ešte nie sú v kontakte s protiľahlým zubom a preto pri jedení a rozprávaní nedochádza k tzv. samoočisťovaniu zubov. Zvyšky potravy a zubný povlak tak dlhú dobu zostávajú v ryhách. Toto všetko ľahko vedie k tvorbe zubného kazu. Pečatením sa žuvacia plocha zuba stáva hladšou a bez rýh. Navyše – pečatenie nebolí a dieťa si z ambulancie neodnáša negatívny zážitok.

Dôkladne, ako o zuby, ktoré neboli ošetrené pečatením. Pečatidlo chráni žuvaciu plochu zuba, ale nechráni bočné steny. Preto je dôležité pravidelne čistiť deťom aj medzizubné priestory. Presný a správny postup čistenia, ako aj ďalšie rady ohľadom správnej zubnej starostlivosti sa dozviete na profesionálnej dentálnej hygiene. Dvakrát do roka odporúčame absolvovať s dieťatkom preventívnu prehliadku, aby sme prípadný kaz zachytili v skorom štádiu a jeho liečba bola pre dieťatko menej náročná. 


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.