Primár Schill Dental Clinic MUDr. Alexander Schill: Implantáty znesú to isté, čo vlastné zdravé zuby

Zubné implantáty sa stali plnohodnotnou náhradou vlastného zuba. Je možné zaviesť ich na akékoľvek miesto a často slúžia omnoho lepšie ako iné typy zubných náhrad. O používaní implantátov, ich budúcnosti a o rôznych zaujímavostiach z praxe nám viac porozprával MUDr. Alexander Schill, primár Schill Dental Clinic.

MUDr. Schill

Implantáty a implantológia. Kam sa táto oblasť stomatológie posunula za posledných päť rokov? 

Posun nastal v tom, že sa implantáty používajú čoraz častejšie. Aj v Schill Dental Clinic sa snažíme upustiť od používania klasických zubných mostíkov, pri ktorých je potrebné dva susedné zuby obrúsiť. Keďže je obrusovanie zubov veľmi invazívne a nezvratné, chceme sa mu (ak je to možné) vždy vyhnúť. A práve tu na scénu nastupuje zubný implantát. Keď sa totiž čokoľvek stane s implantátom, vieme ho vybrať a nahradiť. 

Nemusíme obrusovať vedľajšie zuby a v niektorých prípadoch poškodzovať zdravé zuby. Kam sa teda táto oblasť posunula? Približne pred pätnástimi rokmi sme sa zaoberali najmä tým, aby sa implantát dokázal “ujať”, aby sa plne integroval a spojil s kosťou. Dnes máme tento problém vyriešený a venujeme sa skôr estetickej stránke.

Zubný implantát

Dnes dokážeme zaviesť maximálne funkčný zubný implantát, no pracujeme aj na tom, aby vyzeral na nerozoznanie od vlastného zuba.

Dá sa povedať a určiť, pre koho sú implantáty vhodné a pre koho nie?

Zubný implantát je vhodný pre takmer každého dospelého človeka, u ktorého je ukončený kostný rast. Implantáty teda nie sú určené pre deti a tiež pre pacientov s liečbou, ktorá môže meniť kostný metabolizmus. Ide o veľmi špecifickú skupinu pacientov, ktorí podstupujú liečbu osteoporózy alebo pokročilých štádií nádorových ochorení. 

 

Spomínate ukončenie kostného rastu. Čo presne to znamená?

Kostný rast trvá u každého človeka približne do 18 roku života. Samozrejme, nie je to presne “na deň”. Tento stav sa dá jednoducho overiť pomocou röntgenu ruky, kde vidíme, či je rastová štrbina uzavretá alebo nie. Pre nás je táto informácia nesmierne dôležitá. Zubný implantát je totiž pevne prepojený s kosťou. 

V prípade, že kostný rast nie je ukončený, čeľusť a jednotlivé zuby sa stále posúvajú. Implantát však zostáva na mieste a nehýbe sa. Kým sa teda ostatné zuby posúvajú, horné a dolné zuboradie sa môže zdvihnúť alebo klesnúť. Zubný implantát ostáva na mieste a nachádza sa buď vyššie, nižšie, prípadne veľmi ďaleko od vedľajších zubov. A práve preto nie je možné aplikovať zubný implantát deťom do 18 rokov. Aby na konkrétne miesto implantát dokonale sadol a bol v tej istej rovine, nesmú sa ostatné zuby a čeľusť hýbať.


 

Zubný implantát je možné zaviesť človeku, ktorý má viac ako 18 rokov a ukončený kostný rast.

Môžeme sa potom spoľahnúť na to, že sú implantáty trvácne a vydržia dlhé roky?

Zubné implantáty sú veľmi efektívne riešenia zubných náhrad, ktoré vydržia skutočne dlhodobo. Aj tu však platí, že je dôležité zveriť sa do rúk odborníka, ktorý má dlhoročnú prax. My implantáty používame približne 18 rokov a môžem povedať, že sú maximálne spoľahlivé a trvácne. Naši pacienti sú spokojní a implantát sa pre nich stáva plnohodnotnou náhradou vlastného zuba. Samozrejme, ako rôzne iné veci v živote, aj zubné implantáty musí ešte preveriť čas.

 

Aké typy implantátov poznáme? Ktoré z nich používate v Schill Dental Clinic a prečo?

Podľa materiálu poznáme klasické titánové a keramické zubné implantáty. Oba materiály sú biokompatibilné, teda nie sú organizmom nijakým spôsobom odmietané. Keramické implantáty sú drahšie a sú viac náchylné na mechanické poškodenie. Inak povedané, aby boli keramické implantáty rovnako odolné ako titánové, musia mať väčší priemer, byť mohutnejšie. To môže v úzkych medzizubných priestoroch spôsobovať problémy. Na našich klinikách preto používame titánové implantáty, ktoré sú stopercentné spoľahlivé, osvedčené a dosahujeme s nimi skvelé výsledky.

Osteointegrácia, plynulé začlenenie implantátu do kosti, je najkľúčovejší moment pre úspešnosť zavedeného implantátu.

 

Aké najčastejšie problémy späté s implantátmi musíte na klinikách riešiť?

Tých problémov je pomerne malé množstvo, úplne minimálne. Väčšinou ide o problémy s osteointegráciou – teda plynulým začlenením implantátu do kosti, zubný implantát sa s kosťou úplne zrastie. Ak aj nastane problém s “neprijatím” implantátu, tak ho jednoducho vyberieme, kosť necháme vyhojiť a implantát znovu zavedieme. 

 

Ďalšie, aj keď nie časté problémy môže spôsobiť nedostatočná hygiena. Hygiena je, tak ako aj pri zdravých zuboch, kľúčová a naozaj ju nesmieme podceňovať. Ak si niekto myslí, že sa čisteniu zubných náhrad nemusí venovať, veľmi sa mýli. Preto našich pacientov vedieme ako k domácemu, tak aj k profesionálnemu čisteniu zubov – vlastných i náhradných rovnocenne.


 

Aby implantát slúžil plnohodnotne a dlhodobo, je dôležité správne dodržiavanie ústnej hygieny.

 

Čo presne si môžeme pod spojením nesprávne zavedenie implantátu predstaviť?

V skratke ide o to, že pacientovi bol zavedený implantát do nesprávnej polohy v medzizubnom priestore. Alebo ide o staršie typy implantátov, na ktoré sa protetické práce “neskrutkovali”, ale cementovali. Okolo implantátu potom mohol vzniknúť napríklad zápal, čo viedlo k ubúdaniu mäkkého tkaniva a/alebo kosti. V takom prípade sa implantát začne kývať alebo má pacient iné problémy (hnis, zápach z úst a podobne).

 

A čo otázka bezpečnosti? Predsa len ide o cudzie teleso v našom tele. Môžeme implantáty považovať za bezpečné?

Titánové zubné implantáty sú stopercentne bezpečné. Nikdy v živote som sa nestretol s tým, že by vznikla napríklad alergická alebo toxická reakcia na titán, nič také nie je zaznamenané ani vo svete. Ako som spomínal, jediný problém je “neprijatie” implantátu do kosti. No vieme ho vybrať, kosť nechať vyhojiť a implantát na dané miesto znovu zaviesť. Tým, že je primárnou úlohou implantátu kompletná integrácia s okolitým tkanivom, tak sa nespráva ako cudzie teleso, ale ako zubný koreň, ktorý plnohodnotne nahrádza. 


 

Takto vyzerá zubný implantát bez nasadenej a “naskrutkovanej” korunky.

 

Dokáže implantát nahradiť pôvodný zubný koreň naozaj plnohodnotne? 

Určite áno, implantát je funkčnou a spoľahlivou náhradou koreňa. Veľkou výhodou je, že zubný implantát dokáže poskytnúť pevnú a odolnú oporu aj pre mostík. Napríklad, ak nás navštívi pacient, ktorý prišiel o všetky horné zuby, sú pre nás zubné implantáty nenahraditeľnou pomôckou, vďaka ktorej mu môžeme pomôcť a “vyrobiť” zuby na mieru

Nasadíme zubné implantáty, na ktoré následne umiestnime mostíky. Pacient sa potom nemusí báť toho, že mu niečo vypadne. Nemusí sa báť poriadne sa zahryznúť napríklad do tvrdého jablka. Vďaka tomu, že sú implantáty pevne integrované v kosti, dokážu zniesť to isté, čo by zniesli aj vlastné zdravé zuby. A preto je implantát plnohodnotnou náhradou vlastného zuba. Pretože vás skutočne nijako neobmedzuje.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.