Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

Strach zo zubára dostal na frak

4 minúty čítania Zverejnené 3. 5. 2022

Na pani Dášku nemožno zabudnúť. Prišla k nám ustráchaná žena, ktorá sa neusmiala niekoľko rokov. Odišla sebavedomá dáma nielen s krásnym – a hlavne zdravým úsmevom, ale s takou energiou, ktorú možno iba závidieť.

premena v Schill Dental Clinic

Obyčajný príbeh

Dáška rada rozprávala a rozdávala dobrú náladu. „S úsmevom ide všetko lepšie. O to viac, ak je pekný. A to mi chýba. Ani nepamätám, kedy som sa z chuti a na plné ústa zasmiala.“ Pozerala seriály, všelijaké televízne premeny a tak skúsila šťastie v súťaži. Napísala to svoje trápenie jednoducho a úprimne. Bolestivá skúsenosť so zápalom okostice spred pár rokov, zhoršenie stavu chrupu po pôrode, hanba zo seba samej, ostýchavosť, pocit menejcennosti, správanie sa okolia. Človek so škaredými zubami bol ako keby neviditeľný. Práca špičkových odborníkov z nej urobila hviezdu.

„S týmto úsmevom začínam iný život, skúsim prestať fajčiť a …“

Nepotrebovali sme vedieť viac, stačilo vidieť, že je šťastná. Cez jej krásny nový úsmev.

 

Všetko začína slovami

Príbeh Dášky môže byť príbehom mnohých z nás. Problémy so zubami nastávajú vtedy, keď ich zanedbávame alebo ich riešenie odkladáme. Mladá žena nabrala odvahu a vyrozprávala sa e-mailom. Všetky otázky majú jedno spoločné. Väčšiu alebo menšiu obavu z toho, čo ich v zubárskom kresle čaká a ako bude ošetrenie prebiehať. Nie je nič jednoduchšie, ako sa dohodnúť na konzultácii a všetko si porozprávať, vysvetliť, ukázať.

 

Pripravení už po prvej návšteve

Dáma, ktorej jeden e-mail zmenil život, môže byť ukážkovým príkladom, ako strach dostal na frak. Pozrime sa na scenár jej príbehu:

  • Sedíme na recepcii a pijeme kávu, ktorú nám príjemná slečna ponúkla. Vypisujem informačný dotazník a popri tom sa rozprávame o všetkom možnom. Obrovský strach pomaly ustupuje, ruší ho príjemné prostredie, ľudia a rozhovor.
  • Idem na RTG vyšetrenie, ktoré je súčasťou prvej návštevy. Snímky ukážu reálny stav chrupu, ktorý lekár potrebuje vidieť. Obavy z neznámeho strieda zvedavosť z nového. RTG naozaj nebolí, nemá prečo.
  • V ambulancii si sadám do parádneho pohodlného kresla. Strach so mnou. Už menší, ale predsa. Na frak dostáva v sekunde, kedy sa nad hlavou zasvieti obrazovka, pozerám sa na snímku mojich zubov, ktorá je šlabikárom – doktor vysvetľuje v „ľudskej reči“ to, čo vidí ako odborník. Stále sedíme a rozprávame sa. Nikto ma nesúdi za to, ako moje zuby vyzerajú. Hovoríme o tom, čo je potrebné urobiť, aby boli zuby najskôr zdravé a potom pekné. Popri tom sa smejeme. Pretože lekár okrem toho, že sa vyzná vo svojom remesle, je veselá kopa.
  • Viem na čom som. Viem, ako je možné problém vyriešiť. Namiesto strachu nastupuje odhodlanie problém riešiť. Pretože je jasné, aké ošetrenie ma čaká, v akom čase a s akým výsledkom.
  • Prvá návšteva v ambulancii môže pokračovať, po mojom súhlase, už dentálnou hygienou, ktorá predchádza akémukoľvek zákroku.

Konzultácie pred samotným ošetrením sú základom vzájomného vzťahu, dôvery. Pacient chce a potrebuje vedieť, čo ho čaká, aký je proces ošetrenia, koľko trvá. Lekár zasa potrebuje vedieť, že pacient je s návrhom jeho riešenia stotožnený, že mu rozumie, verí mu a bude k tomu pristupovať zodpovedne.

Záručný list na zuby nie je žart

Postaviť sa za svoju prácu a dať na ňu 5-ročnú záruku nie je samozrejmosť v žiadnom odbore, nie to v stomatológii. Zubár ručí za to, ako ošetrenie urobil a za kvalitu materiálov, ktoré pri ňom použil. U Schilla hovoríme o 5-tich rokoch záruky. Stačí naozaj málo. Dvakrát za rok sa prísť do ambulancie ukázať na prehliadku a na dentálnu hygienu. Chce to od nás iba zodpovedný prístup k sebe. Nič viac. Len sa vzájomne informovať, rozprávať sa.

Ďalšie podobné články

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka