Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

Zdravé a krásne zuby? Určite áno, a nielen v lete

3 minúty čítania Zverejnené 17. 6. 2022

Studené nápoje a citlivé zuby

Správna starostlivosť o zuby je kľúčová pre žiarivo krásny, ale hlavne zdravý úsmev. A to nielen v lete, ale aj v priebehu celého roka.

Ako sa teda starať o zuby v lete tak, aby sme si mohli dovolenky, radosti a oddych užiť čo najlepšie? Prinášame vám pár jednoduchých tipov a odporúčaní.

1. Nezabúdajte si pravidelne čistiť zuby

Áno, práve v lete sa stáva, že vďaka uvoľnenej atmosfére zabúdame na správnu zubnú starostlivosť. Sme viac vystavení aj riziku dehydratácie, v dôsledku čoho klesá množstvo slín. Toto, spolu s častejšou konzumáciou sladkých zmrzlín a sladených nápojov, môže viesť k vzniku kazu alebo zapáleným ďasnám. Nezabúdajte preto na dostatočný príjem čistej vody a pravidelné večerné a ranné stretnutie s kefkou a zubnou pastou (večer aj s medzizubnými kefkami). Prospeje to vašim zubom, ďasnám a navyše budete mať svieži dych. A ak si na pláž zoberiete zubnú niť či medzizubné kefky, vyhnete sa trapasom typu “bazalka na prednom zube” po zjedení kúska pizze. 🙂

2. Jedzte zdravo. Sezónne ovocie a zelenina sú kľúčom k zdraviu

K letu nepochybne patrí šťavnaté ovocie, výborná zelenina, ľahké jedlá zo sezónnych plodov či čerstvo ulovených rýb. Ich konzumáciou si doplníte potrebné vitamíny a minerály a ulahodíte nielen chuťovým pohárikom, ale celému telu. Ak však máte poškodenú sklovinu, mali by ste si dať pozor na príliš časté jedenie kyslého ovocia a ovocných štiav. Odporúčame jesť ovocie buď ako súčasť hlavného jedla, napríklad v podobe raňajkovej cereálnej kaše s čerstvým ovocím, alebo hneď po hlavnom jedle – ako dezert po obede. Ak si dávate ovocie ako desiatu alebo olovrant, je dobré ho skonzumovať celé hneď a nejesť po dlhú dobu. To isté platí pre odšťavené ovocné šťavy, ale aj sladkosti a sladené nápoje. Ak hľadáte jedlo, ktoré blahodarne pôsobí na sklovinu, takým je napríklad syr.

3. Pred odchodom na dovolenku sa objednajte na preventívnu prehliadku a profesionálnu dentálnu hygienu

Prečo je profesionálna dentálna hygiena taká dôležitá? Predchádza problémom a zápalom v ústnej dutine. Čisté zuby sa jednoducho nekazia tak ľahko a čisté ďasná sú odolnejšie voči ochoreniam. A to je dôležité predovšetkým v lete, keď naše ústa vystavujeme najrôznejším vplyvom – teplo, dehydratácia, sladkosti, studené jedlá, alkoholické nápoje.

A prečo ísť na preventívnu prehliadku pred dovolenkou? Pretože v lete, vplyvom horúčav, sa aj malý, ešte nepovšimnutý problém, ľahko zapáli a zápal v teple rýchlo postupuje. Iste nechcete stráviť dovolenku s bolesťami zuba. Preto si radšej prídite dať skontrolovať chrup v dostatočnom predstihu pred odchodom a prípadný problém stihneme vyriešiť. Aby vám vysnívanú dovolenku nič nepokazilo.

4. Pribaľte si do cestovnej lekárničky aj „pohotovostný zubný kit“

Pre bezstarostné cestovanie nie je určite od veci pribaliť do kufra všetko potrebné, čo by mohlo pomôcť uľaviť od prípadnej bolesti zubov a zápalu ďasien. Napriek všetkej opatrnosti a príprave sa totiž môže stať, že sa zápal alebo bolesť objaví. Nezabudnite sa preto vybaviť tak, aby vás na cestách nič neprekvapilo. Dobrým pomocníkom môže byť zubná pasta proti zápalu ďasien, neagresívna, ale dezinfekčná ústna voda či gélik na prípadné afty. Poraďte sa s vaším zubným lekárom o najvhodnejších nevyhnutnostiach na cesty.

Ďalšie podobné články

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka