Prijímame nových pacientov. Termín do 24 hod. 5-ročná záruka na všetky ošetrenia.

Zlomený zub

3 minúty čítania Zverejnené 9. 5. 2022

CEREC

Zlomený zub vieme opraviť na počkanie

Napriek tomu, že zlomený zub objektívne nepredstavuje úplnú katastrofu, subjektívne to môže byť veľmi náročné. Ak sa totiž zlomí predný zub, miešať sa v nás začnú pocity smútku, že už nebudeme vyzerať ako predtým, strachu, či sa bude dať zub opraviť a hanby, že takto predsa nemôžeme teraz fungovať. Istý 11-ročný chlapec sa nám priznal, že dokonca preplakal skoro celú noc, keď sa mu zlomila horná jednotka. Takže subjektívne to malá katastrofa naozaj môže byť. Rozumieme a sme tu pre vás.

Našťastie sa zlomený zub dá riešiť. U nás dokonca aj na počkanie, pomocou počítačom riadenej frézy CEREC®, ktorá za krátky čas vytvorí z keramického bločku presnú výplň či korunku.

V prvom rade však treba vyšetriť, či náraz nepoškodil zubnú dreň, koreň či okolité zuby a štruktúry. Nikam vás nebudeme posielať, rtg a všetky potrebné vyšetrenia absolvujete pod jednou strechou. Po dôkladnom vyšetrení môžeme pristúpiť k oprave zuba, v závislosti od toho, čo všetko je potrebné urobiť.

Prehľad možností riešenia zlomeného zuba

  • “Nalepenie” vlastného úlomku zuba (ak nájdete úlomok, dajte ho čím skor slín, vody či mlieka a prineste so sebou) výsledok hneď
  • Dobudovanie zuba bielou fotokompozitnou výplňou – výsledok hneď
  • Oprava keramickou výplňou či korunkou vyrobenou pomocou systému CEREC® – výsledok hneď
  • Oprava keramickou fazetou či korunkou vyrábanou v laboratóriu – výsledok od 5 dní, počas výroby budete mať dočasnú fazetu či korunku.

V prípade, že je poškodená zubná dreň alebo zub úplne odumrel, treba pristúpiť k dôkladnému prečisteniu koreňových kanálikov pod mikroskopom a k ich hermetickému precíznemu zaplneniu. Následne sa odporúča takýto zub “okorunkovať”. Jednak preto, že už stratil veľa zo svojich tvrdých zubných tkanív, ale aj preto, že mŕtvy zub býva vo všeobecnosti krehkejší, takže zhotovená korunka ho bude chrániť. Takto vydrží dlhé roky.

Ak lomná línia zlomeného zuba prechádza až do koreňa tak, že nie je možná jeho záchrana, musíme zub extrahovať a môžeme ho nahradiť implantátom alebo mostíkom. Implantát je zo zdravotného hľadiska lepší variant ako mostík, pretože nedochádza k obrusovaniu susedných zdravých zubov a implantátom predchádzame úbytku kosti. Vďaka CT vyšetreniu vrámci našej kliniky vieme rýchlo vyhodnotiť, či je možné implantovať hneď. Ak áno, na klinike máme skúsených implantológov, ktorí môžu zaviesť zubný implantát ihneď po extrakcii zuba.

Zlomil sa vám predný zub a zvažujete, že by ste rovno vyriešili estetiku všetkých predných zubov?  Bojíte sa, či sa vám zmena bude hodiť? Môžeme vám nadizajnovať nový úsmev v programe Digital Smile Design a hneď to uvidíte. Ak to situácia dovoľuje, môžeme vám tiež pripraviť tzv. mock-up. Je to vlastne provizórna náhrada, ktorá sa nasadí na vaše súčasné zuby a môžete si ich pár dní vyskúšať nanečisto. Vieme, že na estetike predných zubov záleží a nie je to ľahké rozhodovanie, preto je dôležité nechať si na rozhodnutie čas a ukázať sa aj blízkym ľuďom. Práve na to slúži mock-up.

Máme 25 ročné skúsenosti – aj so zlomenými zubami.

Sme tu pre vás. Termín dostanete do 48 hodín počas pracovných dní.

Ďalšie podobné články

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka