Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

Estetická rekonštrukciaZlomený zub

Zlomený zub

3 minúty čítania Zverejnené 24. 1. 2024

CEREC

Zlomený zub vieme opraviť na počkanie

Napriek tomu, že zlomený zub objektívne nepredstavuje úplnú katastrofu, subjektívne to môže byť veľmi náročné. Ak sa totiž zlomí predný zub, miešať sa v nás začnú pocity smútku, že už nebudeme vyzerať ako predtým, strachu, či sa bude dať zub opraviť a hanby, že takto predsa nemôžeme teraz fungovať. Istý 11-ročný chlapec sa nám priznal, že dokonca preplakal skoro celú noc, keď sa mu zlomila horná jednotka. Takže to pre vás malá katastrofa naozaj môže byť. Rozumieme a sme tu pre vás.

Našťastie sa zlomený zub dá riešiť. U nás dokonca aj na počkanie, pomocou skeneru a  počítačom riadenej frézy CEREC®, ktorá za krátky čas vytvorí z keramického bločku časť, ktorá chýba – to v prípade, že ste úlomok nenašli alebo nezachránili tak, aby sme ho mohli použiť.

V prvom rade však treba vyšetriť, či náraz nepoškodil zubnú dreň, koreň či okolité zuby a štruktúry. Nikam vás nebudeme posielať, RTG a všetky potrebné vyšetrenia absolvujete u nás na jednom mieste. Po dôkladnom vyšetrení môžeme pristúpiť k oprave zuba, v závislosti od toho, čo všetko je potrebné urobiť.

Prehľad možností riešenia zlomeného zuba

  • “Nalepenie” vlastného úlomku zuba (ak nájdete úlomok, dajte ho čím skôr DO VODY či mlieka a prineste so sebou) – na počkanie máte zub opravený
  • Dobudovanie zuba bielou fotokompozitnou výplňou – výsledok máte tiež hneď
  • Oprava keramickou výplňou či korunkou vyrobenou pomocou systému CEREC® – rovnako, výsledok je hneď vďaka super technológii, ktorú máme na klinike
  • Oprava keramickou fazetou či korunkou vyrábanou v laboratóriu – výsledok je možný aj na počkanie – a ak by to pár dní muselo počkať na prácu laboranta, nevadí 🙂 – lebo my vám dáme dočasnú fazetu či korunku, aby ste nechodili so zlomeným zubom.

V prípade, že je poškodená zubná dreň alebo zub úplne odumrel, treba pristúpiť k dôkladnému prečisteniu koreňových kanálikov pod mikroskopom a k ich hermetickému precíznemu zaplneniu. Následne sa odporúča takýto zub “okorunkovať”. Jednak preto, že už stratil veľa zo svojich tvrdých zubných tkanív, ale aj preto, že mŕtvy zub býva vo všeobecnosti krehkejší, takže zhotovená korunka ho bude chrániť. Takto vydrží dlhé roky.

Ak lomná línia zlomeného zuba prechádza až do koreňa tak, že nie je možná jeho záchrana, musíme zub extrahovať a môžeme ho nahradiť implantátom alebo mostíkom. Implantát je zo zdravotného hľadiska lepší variant ako mostík, pretože nedochádza k obrusovaniu susedných zdravých zubov a implantátom predchádzame úbytku kosti. Vďaka CT vyšetreniu vrámci našej kliniky vieme rýchlo vyhodnotiť, či je možné implantovať hneď. Ak áno, na klinike máme skúsených implantológov, ktorí môžu zaviesť zubný implantát ihneď po extrakcii zuba.

Zlomil sa vám predný zub a zvažujete, že by ste rovno vyriešili estetiku predných zubov?  Bojíte sa, či sa vám zmena bude hodiť?  Môžeme vám pripraviť  provizórnu náhradu, ktorú potom doladíme tak, aby finálne zuby boli krásne.

Vieme, že na estetike predných zubov záleží. U nás sa snažíme o vytvorenie prirodzeného tvaru zubov, a peknú, nie príliš krikľavú bielu farbu.

Máme 25 ročné skúsenosti – aj so zlomenými zubami. Opravujeme ich bežne a bezbolestne.

Sme tu pre vás. Termín dostanete do 48 hodín počas pracovných dní, bolestivé prípady či úrazy vyriešime na počkanie a termín dostanete hneď.

Štítky

Estetická rekonštrukciaZlomený zub

Ďalšie podobné články

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka