Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

bezbolestné ošetreniadetská stomatológia

Celková anestézia a detský pacient

3 minúty čítania Zverejnené 30. 1. 2024

Celková anestéza nemusí byť strašiakom dokonca ani pre deti

V dnešnom rozhovore na Schill Dental Clinic sme sa stretli s Helenou Šponerovou, ktorá pôsobí ako detská anesteziologická sestra v nemocnici. Helena je odborníčkou na stomatologické zákroky pod celkovou anestéziou u detí a úzko spolupracuje s naším anestéziológom, doktorom Robertom Šachlom.
S bohatými skúsenosťami v anestézii, Helena pracuje s pacientmi od najmenších, s váhou menej ako jeden kilogram, až po tínedžerov na prahu dospelosti. Jej expertíza pokrýva celý rozsah detských operácií – od rutinných zákrokov, ako je odstránenie mandlí či zubných procedúr, až po komplexné operácie vrátane transplantácií obličiek a neurochirurgických intervencií.
V motolskej nemocnici sa Helena denne stará o priemerne desať pacientov, pričom konkrétny počet závisí od náročnosti a zložitosti naplánovaných chirurgických zákrokov. Na kliniku Schill Dental Clinic prichádza pravidelne, zvyčajne raz týždenne, kde pod dohľadom skúsených odborníkov poskytuje anestéziu nielen deťom, ale aj dospelým.
V našej praxi často ošetrujeme deti vo veku troch až piatich rokov, pričom náš najmladší pacient v súčasnosti má jeden a pol roka.

Kedy odporúčame dieťaťu zákrok v celkovej anestézii?

Najčastejšie v prípadoch, keď majú deti viacero zubných kazov, a počas vyšetrenia nespolupracujú. Často je veľmi ťažké odhadnúť, ako dlho môže ošetrenie vôbec trvať. V týchto prípadoch je vhodnou alternatívou ošetrenie v celkovej anestézii, pretože ide zvyčajne o dlhé ošetrenia.

Čo by ste povedali rodičom, ktorí sa obávajú celkovej anestézie?

Povedala by som im, aby sa nebáli. 🙂 Pre dieťa, pri ktorom neexistuje iná možnosť, je to oveľa komfortnejšie riešenie. Pred zákrokom mu možno podať premedikáciu, aby sa pred príchodom na operačnú sálu upokojilo. Tam príde s rodičmi a najmenší pacienti dokonca zaspávajú mamičke na kolenách. Uvádzajú ich do anestézie inhalačne, s maskou. Tri až päť vdychov a pokojne zaspia.
Zároveň je to útecha aj pre lekárov, pretože majú v ústnej dutine dostatočný priestor na prácu. Ak sa niečo nepodarí vyriešiť, liečbu v celkovej anestézii možno po 14 dňoch zopakovať. V niektorých komplikovanejších prípadoch sa liečba môže rozdeliť na dve stretnutia.

Ako by malo byť dieťa na zákrok pripravené?

Ja sama som matkou 7-ročného dieťaťa, ktoré síce u zubára spolupracuje, ale je to tak len preto, že sme mu nikdy neklamali o tom, čo má počas vyšetrenia alebo ošetrenia očakávať. Rozprávala som sa s ním ako s dospelým a opisovala som mu, čo ho u v zubárskom kresle čaká.
Je dôležité deťom neklamať. A tiež nie je dobré hovoriť im, že ich nič nebude bolieť. Je lepšie pripraviť ich na to, že injekcia možno bude pichať, ale že je to malá a krátkodobá bolesť, a vysvetliť dieťaťu, že rodičia tam môžu byť s ním. A že im pomôžu to prekonať, ak to bude potrebné.
Mne sa tento otvorený prístup vždy osvedčil. Čím viac pravdy sa deťom povie, tým viac sú na zákrok pripravené. Ak im poviete, že sa nič nedeje, nič ich nebude bolieť, a potom im zrazu dáte na tvár masku a ony nevedia, čo sa deje, alebo dieťaťu pichnete injekciu a poviete mu, že to nebude bolieť, a ono cíti bolesť, je to zlé. A bude sa báť čoraz viac, pretože už vám ani zdravotníckemu personálu nebude dôverovať.

Budeme radi, ak spoločnú dôveru k zubárovi vybudujeme spoločne.

Štítky

bezbolestné ošetreniadetská stomatológia

Ďalšie podobné články

CEREC

Estetická rekonštrukciaZlomený zub

Zlomený zub

Zlomený zub vieme opraviť na počkanie Napriek tomu, že zlomený zub objektívne nepredstavuje úplnú katastrofu, subjektívne to môže byť veľmi náročné. Ak sa totiž zlomí predný zub, miešať sa v nás začnú pocity smútku, že už nebudeme vyzerať ako predtým, strachu, či sa…

Prečítajte si článok

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka