Detský zubár

Zubár aj pre Vaše deti

Nemusí sa to tak zdať na prvý pohľad, ale začiatok starostlivosti o chrup začína hneď od prerezania prvého mliečneho zúbka.
Mliečny chrup pozostáva z 20 zubov, ktoré sa prerezávajú postupne od 6. do 30. mesiaca po narodení. Mnohí si myslia, že ak nejde o trvalé zuby, je možné ku čistote takého chrupu pristupovať benevolentnejšie. Mliečnym zubom je však dobré venovať rovnakú pozornosť a starostlivosť ako trvalému chrupu. Svedomitá starostlivosť o mliečny chrup je základom pre zdravé trvalé zuby a zdravú ústnu dutinu.

Starostlivosť o zuby dieťaťa

Samozrejme, je v kompetencii rodičov, ako sa im podarí zamerať pozornosť svojich detí na správnu starostlivosť o zuby. Spravidla rodičia najprv čistia zuby svojím deťom sami, neskôr na nich postupne presúvajú samotné inštrumentálne čistenie zubov a rodičia len kontrolujú jeho splnenie. Deti ako rastú, stále viac dokážu zvládať techniku čistenia, neprehltávať zubnú pastu atď. Dôležitejšie však je hlavne zafixovať u detí pravidelnosť až ritualizovanosť čistenia zubov (ráno, po jedle, vždy pred spaním). Vo všeobecnosti sa dá povedať, že dieťa v pred nástupom do školy už má zvnútornené základné hygienické návyky a rituály a vie ich už aj samostatne dodržiavať.

Dieťa by práve od rodičov malo dostať základné informácie o tom, prečo je dobré starať sa o čistotu a zdravie zubov. Táto osveta a výchova sa realizuje aj hravou formou – prostredníctvom príbehov, riekaniek, básničiek. Základy vzťahu ku svojim zubom a ku ich zdraviu sa ustanovujú práve v predškolskom veku.

Vybudujte dôveru k zubnému lekárovi už v mladom veku

To, že je dobré starať sa o zdravie zubov, by sa mala prejaviť aj v tom, že dieťa bude vedené ku tomu, aby nemalo strach pred zubným lekárom či zubnou prehliadkou. Táto skutočnosť by mala byť dieťaťu predkladaná ako prirodzená súčasť starostlivosti o svoje zuby. Zubár svojím empatickým prístupom ku konkrétnemu detskému pacientovi vie napomôcť tomu, aby dieťa (ktoré prirodzene má obavu z neznámej situácie) nemalo zbytočný strach, ale je dobré, keď rodičia vedia svoje dieťa vhodne pripraviť na návštevu zubára a rozptýliť pochopiteľné detské obavy. Cieľom je, aby dieťa malo dôveru ku zubnému lekárovi a nezažívalo zbytočný stres.

Detská stomatológia

 Detská stomatológia má svoje špecifiká, ktoré súvisia s rozdielnym prístupom ku ošetrovaniu detských pacientov. Prvá návšteva u detského zubného lekára by mala byť len zoznamovacia (pokiaľ je to možné a nie je potrebné riešiť nejaký aktuálny problém). Mala by slúžiť len na oboznámenie so zubným lekárom a s prostredím. Je vhodné, ak prvá návšteva splňuje skôr len funkciu preventívnu. Nie je dobré, keď dieťa má pri prvom kontakte so zubárom zážitok bolesti. Na takomto prvom stretnutí sú rodičia informovaní, ako sa správne starať o chrup dieťaťa (napr. že po dojčení či po jedle je treba zúbky utrieť vlhkou gázou, dieťa nemá mať v postieľke v noci na dosah fľašku so sladeným čajom). Neskôr, keď už je dieťa zrelšie a samostatne zvláda čistenie zubov, je inštruktáž zubného lekára orientovaná na dieťa samotné.

V detskom veku môže dochádzať ku deformácii polohy zúbkov a narušeniu skusu a preto zubní lekári neodporúčajú použitie cumlíka cumlík a pitie z fľašky s cumlíkom po treťom roku – môže dôjsť ku zmenám v postavení zubov a ku chybnému vývoju čeľustí.

Prevencia u detí

V detskej stomatológii sa dáva jednoznačný dôraz na prevenciu (predovšetkým s ohľadom na predchádzanie bolesti) - pravidelné preventívne prehliadky dokážu odhaliť kazy v počiatočnom štádiu, kedy je ešte možné ich bezbolestné odstránenie. Pri prehliadkach sa tiež kontroluje správne prerezávanie zubov a vykonávajú sa pre detskú stomatológiu charakteristické preventívne úkony, napr. pečatenie zubov či fluoridácia.

Pečatenie detských zubov

Pretože žuvacie plochy zadných zubov majú členitý povrch a deti si ešte nevedia dokonale umývať svoje zuby, je tu nebezpečenstvo ukladania zvyškov potravy, čo vedie k tvorbe zubného kazu. Aby sa tomuto dalo predísť, je možné na detských zúbkoch urobiť tzv. pečatenie. Pečatením sa žuvacia plocha zuba stáva hladšou a bez rýh. Pečatenie nie je bolestivé, nevŕta sa pri ňom. Zub sa vyčistí špeciálnou pastou a jeho žuvacia plocha sa zaleje hmotou veľmi podobnou tzv. “bielej plombe” a následne sa vytvrdí ultrafialovým svetlom. Potom sa zub ešte zafluoriduje. Zub ďalej zostáva plne funkčný, ale jeho žuvacia plocha je po pečatení hladšia a zvyšky jedla sa na nej nemajú ako zachytiť.

Fluoridácia detských zubov

Rodičom zvyčajne odporúčame pre detské zuby fluoridáciu minimálne dvakrát ročne. Fluoridácia je v detskom veku veľmi účinnou ochranou pred zubným kazom. 

Schill Dental – zubár pre vaše deti

V Schill Dental sa vieme zodpovedne a profesionálne postarať aj o detského pacienta. Máme dostatok skúseností, metódy a používame najmodernejšie stomatologické postupy a technológie, ktoré sú výrazne menej bolestivé než v minulosti. Navyše, väčšinu nášho tímu lekárov tvoria ženy.

 


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.