Domáce bielenie zubov - na čo si dať pozor?

Bielenie zubov vykonané profesionálom môže byť finančne náročnejšie ako bielenie zubov doma, ale stojí to naozaj za to? Zdravé zuby, krásne zuby a biele zuby. Toto by mala byť správna postupnosť z hľadiska priorít na chrup človeka. Práve také zuby by si prial mať každý. Realita je obvykle v poradí biele, krásne a až na treťom mieste z hľadiska priorít sa nachádzajú zdravé zuby. V snahe ušetriť a dosiahnuť žiadaný efekt sa väčšina ľudí dychtiacich po bielych zuboch ulakomí a zvolia finančne menej náročné domáce bielenie zubov. V tomto článku sa pre vás pozrieme na spôsoby, ktoré ľudia používajú v praxi.

Ako prebieha domáce bielenie zubov?

V prvom rade treba rozdeliť bieliace techniky domáceho bielenia zubov podľa spôsobu akým dosahujú bieliaci efekt. V tomto ohľade sa teda bielenie zubov delí na mechanické a chemické. Ďalej by sme ich vedeli deliť na domáce bielenie zubov a ambulantné bielenie zubov.

Bielenia zubov pomocou abrazívnych látok (Mechanické bielenie zubov)

Domáce bielenie zubov môže prebiehať rôznymi spôsobmi. Internet je plný mnohých babských receptov, ktoré sľubujú skvelé bieliace účinky. Ingredienciami v týchto receptoch sú predovšetkým voľne prístupné potraviny, ktorých kúpa, na rozdiel od profesionálneho bielenia, nie je vôbec finančne zaťažujúca. Väčšina týchto receptov je založená na abrazívach (brúsnych látkach), s ktorými spolu s povlakom a zubným kameňom odstránite aj časť zdravej zubnej skloviny, ktorá sa prirodzene nedokáže na zuboch obnovovať. Mechanické domáce bielenie zubov v podstate spočíva v zoškriabaní nečistôt z povrchu zubov.

Abrazíva často používané na domáce bielenie zubov:

 • Sóda bikarbóna

 • Kurkuma

 • Čierne uhlie

 • Soľ

 • Zubná pasta (s obsahom abrazív)

Nevýhody mechanického bielenia zubov:

 • možné trvalé poškodenie zubnej skloviny pri častom a necitlivom čistení

 • zvýšená citlivosť zubov po procedúrach

 • poodierané ďasná a podráždené zubné krčky

 • znížená odolnosť zubov voči zubným kazom

 • bieliaci efekt je minimálny

Bielenie zubov doma pomocou chemických produktov (Chemické bielenie zubov)

Ďalšou alternatívou je bielenie pomocou produktov, ktoré sú voľné dostupné a primárne určené na bielenie. Tento krát sa nejedná len o lekársky preukázané produkty, ktoré sa nachádzajú v lekárňach, ale i o produkty, ktoré sú pravidelným drogériovým tovarom. Zväčša sa jedná o pasty, ústne vody, ale i o bieliace perá či peroxidové pásiky. Ich účinnosť je zväčša viditeľná ale trvanlivosť určite nie je dostačujúca.Následné opakovanie bieliacich procedúr potom výrazne oslabuje zubnú sklovinu a robí zuby krehkými a náchylnými na ochorenia a praskanie zubnej skloviny. Treba podotknúť že chemické bielenie zubov je tou radikálnejšou formou oproti mechanickému. Najčastejšou účinnou látkou chemických produktov na bielenie zubov je peroxid vodíka. Z pohľadu stomatológa je laické a nekontrolované bielenie peroxidom veľmi nebezpečné. Priama aplikácia čistého peroxidu je zdraviu nebezpečná, a z pohľadu zdravia absolútne vylúčená. Napriek tomu je možné peroxid vodíka (H2O2) nájsť v rôznych koncentráciách ako účinnú látku vo veľkom množstve príslušenstva na bielenie zubov. Vo voľne dostupných produktoch sa koncentrácia účinnej látky obvykle pohybuje do 3 %. Účinky sú síce viditeľné, nejedná sa však o trvanlivú formu bielenia. Ako miernejšiu alternatívu chemického bielenia zubov sa používa karbamid peroxid, ktorého bieliaci účinok je pri rovnakej koncentrácii približne 3-násobne slabší. V zásade platí, čím nižšia koncentrácia účinnej látky v bieliacom produkte, tým je chemické bielenie šetrnejšie.

Chemické produkty a látky často používané na domáce bielenie zubov:

 • Pasta na bielenie zubov (s obsahom peroxidu alebo karbamid peroxidu)

 • Gél na bielenie zubov (s obsahom peroxidu alebo karbamid peroxidu)

 • Bielenie zubov priamou aplikáciou peroxidu (zdraviu nebezpečné!)

 • Bieliace pero na bielenie zubov

 • Tvarovateľné bieliace pásiky na zuby (s obsahom peroxidu alebo karbamid peroxidu)

Nevýhody chemického bielenia zubov:

 • zvýšená citlivosť zubov a tým spôsobené bolesti

 • zuby sa po aplikácii obvykle ľahšie zafarbia konzumovanou stravou a vznikajú pigmentové škvrny, ak sa požívajú krátko po bielení

 • V prípade priamej aplikácie peroxidu zdravotné ohrozenie a možnosť poleptania ďasien

 • zhoršenie príznakov už vzniknutého zubného kazu po aplikácii

 • Esteticky nutná výmena bielych plômb, zubných mostíkov, zubných náhrad, zubných výplní, či zubných koruniek(keramické aj živicové) z dôvodov vzniku priveľkej farebnej rozdielnosti oproti bieleným zubom.

 • zvýšená citlivosť zubov po vybielení, prípadné tŕpnutie či zdrsnenie povrchu zubov

 • poleptanie ďasien v následku neodbornej aplikácie bieliacej zložky s vyššou koncetráciou účinnej látky

 • Nerovnomerný efekt vybielenia. ( V závislosti na vrstve skloviny, počte tzv. mŕtvych zubov a pod.)

Kedy si nedávajte chemicky vybieliť zuby:

 • pokiaľ trpíte parodontitídou

 • pokiaľ trpíte vysokou kazivosťou zubov

 • pokiaľ máte mnoho plômb, mostíkov či koruniek

 • pokiaľ ste tuhí fajčiari

 • pokiaľ pijete veľa a často pigmentovo výrazné nápoje

Ambulantné alternatívy bielenia zubov

 1. Ambulantná alternatíva chemického bielenia zubov

  V ordinácii sa chemické bielenie zubov vykonáva pomocou voľne nedostupných prostriedkov. Celá procedúra je intenzívnejšiou a profesionálnejšie prevedenou verziou vyššie spomenutého procesu bielenia. Obvykle procedúra pozostáva z niekoľkých sedení o dĺžke do zhruba 15 minút. ( Až po dosiahnutie požadovaného efektu.) Na procedúry sa používajú viac koncentrované prípravky (do 6%). V priemere s 2- krát vyšším obsahom bieliacej zložky oproti prípravkom na domáce bielenie zubov. Procedúra je preto kratšia a výsledok sa dostaví rýchlejšie. Oxidačná reakcia sa v ambulanciách obvykle ešte akceleruje pomocou špeciálneho svetla či ohrev pomocou LED a plazmových lámp, ktoré využívajú rôznu vlnovú dĺžku svetla. Na verejnosti je táto procedúra známa aj ako tzv. bielenie zubov laserom alebo laserové bielenie zubov. Tento termín ale nie je úplne správny, ergo iba laserovým svetlom vám nikto zuby nevybieli.

  Rozdiel medzi domácim a ambulantným chemickým bielením

  je okrem intenzity ešte aj v starostlivosti počas a po procedúre. Nakoľko sa pri ambulantnom bielení používajú vysoké koncentrácie účinných látok, komplexná zdravotná starostlivosť je nutná. Samotnej procedúre predchádza dôsledné kompletné vyšetrenie, odstraňovanie zubného kameňa a usadenín a taktiež aj oprava chorých zubov. Následne sa určí aktuálna farba zubov pomocou škály farieb zubnej skloviny. Pred bielením zubov vám pre vašu bezpečnosť tiež odizolujú ďasná a pery pred možným stykom s bieliacou látkou. Procedúra práve prebehla a vaše zuby a zubná sklovina sú rozdráždené.

  Zubný lekár musí preto po procedúre zubnú sklovinu remineralizovať, hydratovať a upokojiť. Pre tieto účely sú určené aj špeciálne zubné pasty, ktorými si pacient ošetruje čerstvo vybielené zuby. Po procedúrach sa musí pacient vyhýbať konzumácii potravín, ktoré najviac farbia zubnú sklovinu a taktiež fajčeniu.Vyhnúť sa treba nápojom ako je napríklad káva,čierny čaj, zelený čaj, víno, rôzne bylinné tinktúry a ďalšie. Taktiež sa musí vyhnúť jedlám s vysokým obsahom pigmentov napr. cvikle, čučoriedkam, mrkve, sójovej omáčke a farebným olejom.

  K ambulantnému chemickému bieleniu zubov existuje ešte jedna alternatíva. Tou je

  • Profesionálne domáce bielenie zubov - Proces bielenia prebieha pod profesionálnym dohľadom zubného lekára. Ten nechá zhotoviť na základe odtlačkov zubov a ďasien individuálny nosič na bieliaci gél. Podľa presných inštrukcií zubného lekára si potom pacient v domácich podmienkach nanáša bieliaci gél do nosiča, ten nas na zuby a necháva ho pôsobiť predpísaný čas. Samotné výsledky priebežne kontroluje zubný lekár. Táto forma spolupráce môže fungovať aj tak, že gél s vyššou koncentráciou aplikuje zubný lekár v ambulancii a gél s nižšou koncentráciou si pacient aplikuje v domácich podmienkach sám. (Tento typ gélu nieje voľne dostupný.)Najlepšie výsledky sa dosahujú, keď sa najskôr zuby vybielia profesionálnym domácim bielením, a následne sa dobielia v zubnej ambulancii.

  VIDEO: Profesionálne domáce bielenie zubov

 2. Ambulantná alternatíva mechanického bielenia zubov

  Pieskovanie, alebo air-flow, je metóda, ktorá je vykonávaná profesionálnym ústnym hygienikom. Jedná sa o abrazívny a mechanický spôsob bielenia zubov. Účinne odstraňuje pigmentové škvrny nachádzajúce sa na zubnej sklovine, vplyvom konzumácie vysoko-pigmentovaných jedál a produktov. Medzi tieto produkty môžeme zaradiť víno, kurkumu, sóju, ale napríklad i fajčenie. Pri ich dlhodobej konzumácií je zubná sklovina pravidelne vystavovaná farbiacim vplyvom, ktoré na zuboch zanechajú spomínané pigmentové škvrny. Po pieskovaní sa zuby leštia a remineralizujú, aby sa zahladilo prípadné zdrsnenie a aby bol povrch zubnej skloviny hladký a neusádzali sa na ňom žiadne nečistoty.

  Aplikovaním pieskovania sú zuby zbavené nánosov a plaku, ktorý sa usádza na zubnej sklovine. Z pohľadu dôsledkov, ktoré plynú zo zanedbania odstránenia týchto nánosov, je najčastejším práve zožltnutie zubov. Sliny obsiahnuté v ústnej dutine obsahujú minerály a v reakcii s plakom vyústia do následnej mineralizácie týchto nečistôt. Následkom je silné zožltnutie, najčastejšie pri krčkoch zuba, ktoré sa dá odstrániť práve metódou pieskovania.

  Výhody pieskovania zubov

  Pieskovanie ponúka výhody, ktoré sú dôležité aj pri liečebnej stomatológií. Okrem toho, že air-flow metóda ponúka preventívne riešenia pre pacientov trpiacich parodontitídou, je výhodou i z pohľadu prevencie pred zubným kazom. Proces tejto metódy je založený na malých čiastočkách piesku, ktoré mechanickým spôsobom odstraňujú baktérie z povrchu zubnej skloviny. Tým pádom sú baktérie obsiahnuté na povrchu zubnej skloviny mechanicky odstránené.

  Tento proces má priamy vplyv i na zubnú sklovinu. Odhaľuje jemné póry, ktoré sa vyplnia flouridačným gélom, ktorý sa aplikuje na záver. Týmto spôsobom sa pacient zbaví nielen neestetických pigmentových škvŕn, ale dostatočne regeneruje i zubnú sklovinu.

 3. Fazetovanie zubov - Ambulantná alternatíva bielenia zubov

  Fazetovanie zubov patrí ako úkon k estetickej stomatologií. Primárne je určené pre ľudí , ktorí majú zubnú sklovinu poškodenú v takej miere, že ďalšie chemické bielenie zubov by mohlo zničiť chrup pacienta. Fazetami sa prekrýva vonkajšia plocha zubov (pohľadová strana chrupu pri úsmeve) pomocou nanášania kompozitných materiálov. Pomocou tejto estetickej úpravy je možné korigovať nielen farbu a tvar zubu, ale aj prekryť vrodené vady či následky úrazov. Fazetovanie zubov je finančne nákladnejšia alternatíva k bieleniu zubov, no dokáže vyriešiť vaše problémy s farbou a tvarom zubov hneď a natrvalo.

Bielenie zubov z pohľadu stomatológie

Zubná sklovina obklopuje celú korunku zuba a jeho viditeľnú časť nad ďasnom. Jej primárnou úlohou je poskytovanie ochrany zubu pred mechanickou záťažou a kyselinami. Chráni mäkkšiu výplň zuba-dentín (zubovinu). Tá sa svojou tvrdosťou i farebnou charakteristikou podobá najviac na ľudskú kosť. A kosť je prirodzene skôr do žlta, tak ako aj zubovina. Bieliť zub je teda možné, len dokým má dostatočnú vrstvu zubnej skloviny. Bielenie zubov, ale množstvo zubnej skloviny buď znižuje (Mechanické bielenie) alebo ju oslabuje (Chemické bielenie). Môže sa teda stať, že sa zubná sklovina poruší do úrovne , kedy odhalí zubovina svoju prirodzenú farbu. Ak je zubovina pacienta prirodzene žltá, dočká sa opačného výsledku, než bol pôvodne požadovaný.

V princípe je domáce bielenie sledom nástrah, ktoré môžu mať neblahý vplyv na zdravie pacienta.

Pozor na zubnú sklovinu

V prípade domáceho bielenia zubov sa vždy jedná o zásah do zubnej skloviny-jedinej ochrany vašeho chrupu. Samotný zákrok je navyše vedený bez odborného dozoru a s kolísavou efektivitou. Najčastejším sprievodným scenárom domáceho bielenia zubov je preto postupné skúšanie rôznych metód, pričom efektivita a zdravotná nezávadnosť mnohých z nich je prinajmenšom diskutabilná. Následkom týchto skúšok je ťažké oslabenie zubnej skloviny, zvýšená citlivosť zubov a ich znížená obranyschopnosť proti vonkajším vplyvom. S tými je spojený vyšší výskyt zubných kazov a zápalov ďasien, ktoré môžu spôsobiť až paradontitídu. Toto ochorenie je nezvratné. Finančné náklady a zdravotné potiaže, ktoré vám vzniknú s liečbou a starostlivosťou o takto oslabený chrup nestoja za pár ušetrených eur. Bielenie zubov v domácich podmienkach preto neodporúčame.

Odporúčanie Schill Dental Clinic

Bielenie sa však dá vykonať pod dohľadom profesionálov, ktorí sú oboznámení so zdravotným stavom pacienta a tak mu vedia odporučiť najvyhovujúcejší variant. Pred akýmkoľvek bielením sa preto poraďte s vašim ošetrujúcim stomatológom, ktorý vám iste odporučí ten najvhodnejší spôsob. Jednoznačne najúčinnejšie bielenie zubov je bielenie, ktoré si na základe návštevy zubára prevádzate doma a následne sa dobielia u zubára. Po bielení zubov však vždy treba počítať s problémami , ktoré sa môžu, ale nemusia vyskytnúť. Zubný lekár ale nie je laik, a dokáže zvážiť možné hroziace riziká a po správnosti by vás mal aj oboznámiť s možnými komplikáciami. V Schill Dental Clinic poskytujeme kombináciu domáceho a ambulantného bielenia.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.