Sialoadenitída - zápal slinnej žľazy

Bolesti v okolí slinných žliaz nikdy neveštia nič dobré. Môže ísť totiž o sialoadenitídu, v preklade do ľudskej reči zápal slinnej žľazy. Čo to je, ako rozpoznať príznaky a ako sa s nimi popasovať?

 

Sialoadenitída – čo je vlastne zač?

Sialoadenitída je zápalový proces situovaný v jednej alebo viacerých slinných žľazách. Vo väčšine prípadov je obeťou choroby príslušná žľaza (glandula parotis) alebo podčeľustná slinná žľaza (glandula submandibularis), tie ostatné ochorejú len zriedka. Tento zápal môže byť akútny ale aj chronický a jeho vznik je podmienený viacerými faktormi. Najčastejšie ho pripisujeme bakteriálnej alebo vírusovej infekcii a existuje hneď niekoľko alternatív, ako sa tieto škodné činitele do miesta svojho pôsobiska dostali.

 

 1. Príčinou môže byť vedľajší zápal, no rovnako aj kamene

  Ak sa pacient v nedávnej dobe potýkal s iným zápalovým procesom lokalizovaným v dutine ústnej, je možné, že baktérie jednoducho infikovali slinnú žľazu. Ochorenie môže zapríčiniť aj náhly pokles celkovej produkcie slín. Dochádza k nemu po podaní anestézie, požití určitých druhov liekov, no v mnohých prípadoch je len sprievodným javom väčšieho ochorenia, akým je napríklad diabetes. (Viac nižšie)

  Samostatnou kapitolou je upchatie vývodu slinnej žľazy minerálnym kamienkom alebo takzvaná sialolitiáza. Minerálne kamene v ústnej dutine sú tvorené chemickými látkami prirodzene obsiahnutými v slinách, prevažne vápnikom. Sliny majú mineralizačný účinok a za určitých okolností môžu kryštalizovať. Zo štatistického hľadiska majú k tejto zdravotnej komplikácii bližšie ľudia po štyridsiatke, no vo svojej podstate nie je podmienená vekom, a teda môže postretnúť úplne každého.

 2. Ako spozorovať príznaky zápalu slinnej žľazy?

  Zápalové procesy sa v prípade slinných žliaz prejavujú rovnako ako kdekoľvek inde. Postihnuté miesto je červené, zdurené a citlivé na dotyk, prítomná býva aj ostrá pálčivá bolesť. Vývod žľazy je vďaka zdúreniu zreteľne viditeľný a stáva sa zdrojom kalného výtoku či hnisu. Obe tieto tekutiny zanechávajú na jazyku nepríjemnú pachuť.

  Medzi ďalšie príznaky patrí aj zvýšená telesná teplota, prípadne znecitlivenie nervov, ktoré sa priamo viažu na problematickú žľazu. Tento stav sa najčastejšie viaže k zápalu príušnej slinnej žľazy. Následkom zanedbaného stavu môže dôjsť k obrne celého lícneho nervu.

 3. Skúsenosti so sialoadenitídou majú hlavne diabetici

  Diabetes je chronické ochorenie zapríčinené poklesom alebo úplnou absenciou inzulínu, ktoré sa v medicínskom svete rozdeľuje na dva typy. Prvý typ spadá medzi autoimunitné ochorenia nepodmienené okolitými faktormi a životosprávou pacienta. Typ číslo dva je presný opak. Životný štýl, vek, tehotenstvo, ale aj obezita – to všetko sú činitele, ktoré pri vzniku tohto druhu cukrovky zohrávajú dôležitú rolu.

  K obom typom diabetesu sa viaže početné množstvo zdravotných komplikácií, medzi ktoré v neposlednom rade patrí aj xerostómia (znížené množstvo slín). Xerostómia sa vyznačuje nepríjemným suchom v ústach. Toto napomáha vzniku zubných kazov, infekcií a zápalov v ústnej dutine. Tieto potom postihujú aj slinné žľazy. V prípade diabetikov sialodentitída často prechádza do chronického štádia, kedy je konzultácia s odborníkom nevyhnutná.

 4. Diagnostika a liečba zápalu slinnej žľazy

  Zápal slinných žliaz nemožno brať na ľahkú váhu, no vzhľadom na jeho intenzívne prejavy sa tak vo väčšine prípadov ani nedeje. Ambulantné vyšetrenie v čo najkratšom časovom horizonte je nevyhnutnosťou. S liečbou treba totiž začať čo najskôr, ideálne už pri prvých náznakoch bolesti. Diagnostika nie je žiadna dráma – väčšinou stačí ultrazvuk alebo vyšetrenie počítačovou tomografiou (CT).

  Následná liečba sa odvíja od výsledkov mikrobiologických testov, ktoré odhalia či je príčina bakteriálneho pôvodu alebo nie. Na základe výsledkov predpíše stomatológ potrebné medikamenty, či už antibiotiká alebo antivirotiká.

  Nevyhnutnou etapou liečebného procesu je odstránenie hnisu – zubný lekár nareže poškodené tkanivo a nežiadúcu tekutinu z neho vypustí. Následné hojenie pokračuje v domácom prostredí. Pacient môže hojeniu výrazne napomôcť dôkladným dodržiavaním ústnej hygieny, výplachom úst bylinkovými odvarmi z repíka či harmančeka a podporou správnej produkcie slín prostredníctvom napríklad žuvačiek.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.