Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

Zubné korunky

Zubné korunky a všetko čo by ste mali vedieť

4 minúty čítania Zverejnené 9. 2. 2020

Pacientka pozerá do zrkadla

Starostlivosť o zuby je veľkou investíciou do budúcnosti. Ak ju zanedbáme, vie sa nám nepekne vypomstiť. Niekedy to však nedokážeme ovplyvniť, aj keď sa o svoje zuby staráme dobre. Nikdy ale nie je úplne neskoro na nápravu – kde zlyhajú plomby, tam nastupujú zubné korunky. Ich výroba je delikátny proces, na ktorom si odborníci dávajú záležať.

Zubná korunka pomôže tam, kde plomba nestačí

Zubná plomba síce vie nahradiť časť zubného tkaniva v prípade poškodenia, no je v tom obmedzená. Akonáhle už chýba väčšie množstvo zuboviny, obyčajná plomba jednoducho nestačí. Zubná korunka vie tento problém vyriešiť bez ohľadu na to, koľko vám „ubudlo“ zo zubov. Aj keď z pôvodného zubu ostane žalostne málo, vďaka korunke na zub sa budete vedieť usmievať rovnako ako predtým. Nahradí totiž celý pôvodný povrch zubu – od ďasna až po špičku zubu.

Tri základné funkcie zubnej korunky:

 1. Posilňuje štruktúru oslabeného zubu: Korunka na zub pôsobí ako kryt – pokrýva zub zo všetkých strán, čím sa zvyšuje jeho odolnosť.
 2. Vracia zubu pôvodný tvar: Korunka je vyrobená precízne a „na mieru“ presne podľa vášho vlastného chrupu.
 3. Zlepšuje estetický dojem z chrupu: Kvalitnú zubnú korunku ťažko rozoznať od ozajstného zubu(neplatí pre kovové korunky).

Jednoducho povedané – zubná korunka nastupuje vtedy, keď plomba nestačí. Používa sa, ak je poškodená väčšia časť objemu zubu. Často ide o mechanické poškodenia, napríklad ak vám časť zubu praskla, alebo sa odlomila. Ďalším bežným prípadom je opakované plombovanie zubu, keď v ňom už nezostane dostatok pôvodnej zubnej hmoty. Cena za zubné korunky je síce od plômb vyššia, ale ako náhrada opakovaných plombovaní sa im dokáže vyrovnať.

Ako sa vyrába korunka na zub? Ide o naozaj detailnú „mravčiu“ prácu. Jej výsledkom je dokonalý produkt, ktorý je na nerozoznanie od pôvodného zubu. Pozrite si autentické video od Schill Dental Clinic, kde sa špecializujú na nadštandard v rámci koruniek.

 

 

Typy zubných koruniek, ich výhody a nevýhody

V súčasnosti delíme zubné korunky na tri typy podľa materiálu, z ktorých sú vyrobené. Najpoužívanejšími typmi koruniek sú:

1. Porcelánové (keramické, zirkónové) zubné korunky

Najvhodnejšia možnosť pre predné zuby. Tieto korunky sú celoporcelánové a vizuálne najviac pripomínajú pôvodný chrup. Z estetického hľadiska sú najlepšou voľbou.

Výhody: Vizuálne ide o dokonalú náhradu pôvodného zubu. Váš chrup bude vyzerať, ako keby ste nikdy o žiadny zub ani jeho časť neprišli. Takisto je vhodná pre ľudí, ktorí majú alergiu na kov.

Nevýhody: Vyššia cena

2. Kovovo-porcelánové (metalokeramické) zubné korunky

Prinášajú výhody z oboch predtým spomenutých typov. Sú vyrobené z pevného kovu, na ktorý je pod vysokou teplotou nanesená porcelánová vrstva.

Výhody: Tieto zubné korunky sú dostatočne pevné ako kovové zuby, a zároveň pôsobia v rámci chrupu nenápadne ako keramické zuby. Tento typ koruniek je dostatočne pevný, aby zniesol mechanické zaťaženie a zároveň pôsobí vizuálne nenápadne.

Nevýhody: Do určitej miery preberajú tieto korunky slabosti oboch predchádzajúcich typov – porcelánová vrstva sa môže narušiť alebo spôsobiť poškodenie zubov, kovová časť môže na druhej strane presvitať spod porcelánovej vrstvy či inak vizuálne porušiť korunku.

Aby zubné korunky neboli priveľkou bolesťou pre vás ani vašu peňaženku, zverte sa do rúk profesionálom. Vyriešte svoj problém dlhodobo a už vás to opäť nebude musieť trápiť.
Stomatologickú ambulanciu Schill Dental Clinic nájdete v Bratislave aj v Žiline. Zaručujeme profesionalitu, ľudský prístup a nadštandardnú starostlivosť.

Dôvody, prečo zvoliť Schill Dental Clinic:

 • príjemné prostredie
 • jednoduché parkovanie
 • odborný personál
 • špičkové vybavenie a vysokú kvalitu používaných materiálov
 • “korunky” na počkanie (už do 1 hod.)
 • krátku čakaciu dobu na termín
 • najmodernejšiu diagnostickú technológiu
 • všetky výkony na jednom mieste
 • služby profesionálnej dentálnej hygieny + individuálne poradenstvo
 • 5-ročnú záruku na stomatologické výkony

Štítky

Zubné korunky

Ďalšie podobné články

CEREC

Estetická rekonštrukciaZlomený zub

Zlomený zub

Zlomený zub vieme opraviť na počkanie Napriek tomu, že zlomený zub objektívne nepredstavuje úplnú katastrofu, subjektívne to môže byť veľmi náročné. Ak sa totiž zlomí predný zub, miešať sa v nás začnú pocity smútku, že už nebudeme vyzerať ako predtým, strachu, či sa…

Prečítajte si článok

Pacientka so zubárom

Moderné technológieVšetko pod jednou strechou

Návšteva zubára nemusí byť “horor”. Riešení je viac. Dá sa aj v celkovej anestézii.

Ľudia často hľadajú odpovede na otázky, ktoré sa týkajú ich zdravia a blaha. Jednou z týchto otázok je, aké alternatívy bolestivých ošetrení sú v súčasnosti na dosah. Táto téma sa týka nás všetkých, pretože nikto z nás nie je imúnny napríklad voči problémom so…

Prečítajte si článok

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka