Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

Aké označenie zubov používajú zubári

2 minúty čítania Zverejnené 3. 10. 2021

MDDr. Domsitz na klinike Schill

Človek sa neustále učí a vzdeláva hádam vo aspektoch svojho života. Opomenuté by preto rozhodne nemalo byť jeho vlastné telo, vrátané ústnej dutiny. Napríklad také zuby. Už ste si niekedy lámali hlavu nad tým, ako sa zuby označujú a ktoré z týchto označení používajú zubní lekári u nás na Slovensku?

 1. Označenie zubov vo svete

  Na svete existuje 56 rôznych spôsobov, ktorými možno zuby označiť. Zubárom nielen v našich končinách, ale aj po celom svete, sa však najviac pozdáva, a preto je aj najviac použivaný systém Palmer. Tento systém rozdeľuje celý chrup na štyri kvadranty, každý po osem zubov. Možnosti pomenovania konkrétnych zubov v jednotlivých kvadrantoch sú dve.

  1. Starší spôsob značenia zubov

   Starší spôsob značenia zubov v jednotlivých kvadrantoch využíva názvy zubov z latinského jazyka:

   • I – incisivi (rezáky)
   • C – canini (očné zuby)
   • P – premolares (črenové zuby)
   • M – molares (stoličky)

   To, či sa pri označovaní zubov používajú veľké písmená alebo malé, závisí od druhu chrupu. Stály alebo inak aj trvalý chrup sa označuje veľkými písmenami, mliečny malými.

   Označenie stáleho chrupu vyzerá nasledovne: I I C P P M M M

   Mliečny chrup zase vyzerá takto: i i c m m

   Na upresnenie konkrétnej pozície zuba v kvadrante sa používajú číslice – opäť podľa toho, či je chrup trvalý, alebo mliečny. Pre trvalý chrup používame arabské číslice, pre mliečny zase rímske.

  2. Novší spôsob označenia zubov

   Novší spôsob označenia zubov funguje na rovnakom princípe ako ten starý, len je o niečo jednoduchší. Celý chrup je opäť rozdelený na štyri kvadranty a ku každému kvadrantu prislúcha číslo od jedna do štyri. Každý zub v danom kvadrante zase dostane číslo od jedna do osem.

   Na určenie polohy konkrétneho zubu nám teda stačí spojiť číslo kvadrantu s číslom zuba. Pri číslovaní kvadrantov sa začína s horným radom zubov, kde ide číslovanie sprava doľava. Potom sa presunieme na dolný rad zubov, kde je to presne opačne. To znamená, že zuby nachádzajúce sa v pravej hornej polovici úst, sú zubami prvého kvadrantu. Zuby, ktoré sú umiestnené v pravej dolnej polovici úst, sú zase v kvadrante číslo štyri. Číslovanie jednotlivých zubov v kvadrantoch ide spredu dozadu – rezáky teda majú jednotku, zuby múdrosti zase osmičku.

Ďalšie podobné články

CEREC

Estetická rekonštrukciaZlomený zub

Zlomený zub

Zlomený zub vieme opraviť na počkanie Napriek tomu, že zlomený zub objektívne nepredstavuje úplnú katastrofu, subjektívne to môže byť veľmi náročné. Ak sa totiž zlomí predný zub, miešať sa v nás začnú pocity smútku, že už nebudeme vyzerať ako predtým, strachu, či sa…

Prečítajte si článok

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka