Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn na zuboch

Pigment na zuboch sú škvrny na povrchu zubov, ktoré na seba upozorňujú farebnou odlišnosťou. Je to problém čisto estetického charakteru, to však nič nemení na skutočnosti, že ich pacienti v ústach mať nechcú. Úsmev je predsa prvá vec, ktorú si na nich okolie všimne a tmavý povlak či hnedasté fliačiky nevzbudzujú práve ten efekt, ktorý by si želali. Ako sa ich teda zbaviť?

1 Pigment na zuboch a príčiny vzniku

Vznik pigmentových škvŕn na zuboch môže byť podmienený viacerými faktormi. Medzi najčastejšie sa radí užívanie tabakových výrobkov, no na vine môže byť aj konzumácia určitých potravín či nápojov.

Červené víno, čierny čaj, káva či sladké sýtené nápoje patria do skupiny tekutín, ktoré sa v hojnom množstve spájajú s touto problematikou. Rovnako je na tom napríklad aj čokoláda, cvikla alebo čučoriedky. Počas detstva a dospievania môže hrať kľúčovú úlohu užívanie antibiotík. Nadmerná konzumácia takýchto liečiv zvyčajne v neskoršom veku vrcholí žltou prípadne hnedastou zubnou pigmentáciou.

2 Prírodné „bielidlá“ zubov

V zelovoci možno nájsť hneď niekoľko účinných pomocníkov, ktorí sa v boji proti pigmentovým škvrnám nezaprú. Medzi potraviny s bieliacimi účinkami možno radiť jablká, mrkvu, uhorku, jahody, no taktiež aj karfiol či zeler.

Početné množstvo internetových portálov odporúča na bielenie zubov citrón, no zo zdravotného hľadiska je lepšie to s ním nepreháňať. Toto citrusové ovocie obsahuje príliš veľa kyseliny. Kyselina rozleptáva zubnú sklovinu, a teda vo výsledku zuby možno budú o čosi belšie, no aj podstatne zraniteľnejšie.

Ďalším schopným prírodným liečiteľom sú bylinky. V prípade pigmentových škvŕn môžete siahnuť napríklad po šalvii lekárskej alebo bazalke svätej. Vysušená drť týchto rastlín poskytne vášmu chrupu presne to, čo potrebuje, pričom jej aplikácia funguje na princípe bežnej zubnej pasty. Niektorým pacientom sa osvedčilo používanie prášku z prasličky roľnej, ktorá mimo iného pomôže aj s chorobami močových ciest. Pomôcť môže aj mäta, s ktorou ste sa vo forme čaju už pravdepodobne stretli.

Ani jedna z týchto domácich metód však viac usadený pigment na zuboch neodstráni. Viac sme sa druhom a možnostiam domáceho bielenia zubov venovali v článku: Domáce bielenie zubov - na čo si dať pozor?

3 Prípravky dostupné v lekárni

Ponuka sortimentu na bielenie zubov sa za posledné roky rapídne rozrástla, preto sa v prípade záujmu neváhajte informovať.

Od sád na celkové bielenie, cez ústne vody až po abrazíve pasty – výber je skutočne pestrý. Aj tu však platí, že opatrnosti nikdy nie je dosť. Chemické prípravky na bielenie zubov sú charakteristické svojou agresívnejšou povahou, preto sú nevhodné pre pacientov s oslabenou zubnou sklovinou či problematickými ďasnami. Ak sa však predsa len rozhodnete ísť touto cestou, najefektívnejšie bude žiadať prípravok pre fajčiarov. Ten býva zväčša silnejší.

Radikálnejším a zároveň efektívnejším riešením je chemické bielenie, počas ktorého neželané pigmenty v povrchovej štruktúre zuba opticky miznú. Ako najčastejšie prípravky v tejto sfére figurujú peroxid vodíka alebo jeho „jemnejší“ brat karbamit peroxid. Obe látky majú priaznivé výsledky, čo sa bielenia týka, no netreba zabúdať na ich škodlivosť. Sú to silné oxidačné činidlá schopné narušiť štruktúru zubnej skloviny. Z tohto dôvodu je bezpečnejšie zveriť prácu s nimi do rúk skúseného stomatológa. V Schill Dental Clinic používame aj možnosť asistovaného domáceho bielenia zubov.

4 Pieskovanie ako spôsob odstránenia nežiaducich pigmentov

Keď už sme pri tej asistencii stomatológa, nemožno opomenúť pieskovanie. Pieskovanie je procedúra, ktorú vykonáva dentálna hygienička. Kombináciou jemného prášku a prúdu vzduchu odstraňuje povrchové nánosy na zuboch, vďaka čomu sú vo výsledku viditeľne belšie. Viac o potupe pri pieskovaní sa dozviete v článku: Pieskovanie zubov: Aká je cena tejto procedúry a čo obnaša?


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.