Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

Kompletný sprievodca zubnými korunkami: Toto je všetko, čo by ste o nich mali vedieť

10 minút čítania Zverejnené 11. 9. 2023

Vitajte v našom komplexnom sprievodcovi o zubných korunkách. V nasledujúcich častiach nášho článku sa spoločne pozrieme nielen na to, čo to zubné korunky vlastne sú, ale taktiež si povieme, ako sa vyrábajú, aké sú ich výhody či nevýhody, ako sa o ne starať či ako dlho trvá proces samotnej výroby. Ak teda nad zubnými korunkami práve uvažujete, tu k nim nájdete úplne všetky potrebné informácie na jednom mieste.

Čo sú to zubné korunky?

Zubné korunky sú druhom zubného protetického dielu, ktorý sa používa na obnovenie tvaru, veľkosti alebo funkcie poškodeného zuba.

Korunky sú trvalo pripevnené na existujúce zuby alebo implantáty a plne pokrývajú viditeľnú časť zuba nad ďasnami. Zubné korunky tak môžu byť použité na ochranu slabého zuba, na obnovenie už zlomeného zuba, na podporu zuba s veľkou plombou či ako kozmetická úprava.

Ide teda o akýsi “plášť”, ktorý má nielen estetickú funkciu, ale taktiež poskytuje extra vrstvu ochrany a pomáha udržať zub v bezpečí.

 

Kedy sú zubné korunky vhodnou voľbou

 

Zubné korunky sú vhodnou voľbou v rôznych situáciách, v ktorých sú zuby poškodené, oslabené alebo majú estetické nedostatky. Medzi najčastejšie prípady, kedy ich pacientom odporúčame, patria nasledovné.

Rozsiahle kazy alebo poškodenia zubov: Ak je zub postihnutý už naozaj rozsiahlym zubným kazom, štandardné ošetrenie plombou by mohlo byť rizikom. V tom lepšom prípade by totiž plomba mohla vypadnúť, no v tom horšom by spolu s jej vypadnutím mohlo dôjsť aj k štiepeniu zuba. Korunka je v takomto prípade oveľa lepším, bezpečnejším a hlavne dlhodobým riešením.

Oslabené zuby po endodontickom liečení: Zuby, ktorým bola vykonaná endodontická liečba (odstránenie nervu), sa stávajú náchylnejšími na lámavosť a poškodenie. Zubná korunka poskytne takýmto zubom ochranu a posilní ich štruktúru.

Narušená estetika: Zuby, ktoré majú výrazné škvrny, trhliny alebo sú deformované, môžu mať negatívny vplyv na sebavedomie pacienta. Zubná korunka tak môže byť ideálnym a rýchlym riešením.

Náhrada chýbajúcich zubov: Ak pacient stráca jeden alebo viacero zubov, zubné korunky môžu slúžiť ako súčasť zubnej náhrady.

Pomoc pri abrázii zubov: K abrázii zubov (teda k strate tvrdých zubných tkanív) dochádza mechanickým poškodením, veľmi často aj pri tzv. bruxizme — škrípaní zubov. Zubné korunky tak môžu obnoviť povrch zubov a chrániť ich pred ďalším poškodením.

 

 

Typy zubných koruniek

 

Sláva zlatých zubných koruniek je (našťastie) dávno zašlá, a dnes používame materiály, ktoré sú bezpečné, komfortné, a taktiež vyzerajú prirodzene a esteticky. Medzi ojedinele používané materiály patria napríklad živica, kompozit či biokompatibilné sklo (diatomické korunky), no najčastejšie používanými a najvhodnejšími sú keramické a kovokeramické  korunky.

Keramické korunky sú vyrobené z čistého keramického materiálu, ktorý je veľmi podobný farbe a textúre prirodzených zubov. Sú ideálne pre predné zuby, pretože poskytujú vynikajúci estetický dojem. Sú mimoriadne odolné a majú dlhú životnosť.

Kovokeramické korunky majú vnútornú kovovú štruktúru, na ktorú je nanesená keramika. Tá dodáva korunke prirodzený vzhľad. Kovokeramické korunky sú odolné a vhodné pre zuby vystavené väčšiemu tlaku pri žuvaní, používajú sa preto predovšetkým pri stoličkách.

Proces výroby a aplikácia zubnej korunky

Proces výroby a aplikácie zubnej korunky je fascinujúcim spojením precíznej práce a pokročilej technológie.

Všetko začína počiatočnou konzultáciou s vaším zubným lekárom. Ten vám poskytne všetky potrebné informácie a odpovie na akékoľvek otázky, ktoré vás o zubných korunkách zaujímajú.

Prvý krok následne spočíva v príprave zubu, na ktorý sa bude korunka nasadzovať. Zubár vám zub očistí a upraví tak, aby naň mohla byť nanesená korunka. Môže to znamenať brúsenie zubu, aby bol menší, alebo naopak, jeho vyplnenie, ak je príliš malý na to, aby mohol korunku udržať.

Táto fáza je mimoriadne dôležitá, pretože bez správnej prípravy zubu môže korunka povoliť alebo sa posunúť, čo môže spôsobiť nepohodlie alebo bolesť.

Nasleduje krok, ktorý je rovnako dôležitý ako príprava zubu — výroba korunky. Vaša korunka bude vyrobená špeciálne na mieru pre vás, aby dokonale zapadla do vašej ústnej dutiny a “ladila” s ostatnými zubami.

V niektorých ambulanciách vytvorí stomatológ pomocou špeciálnej hmoty odtlačok vašich zubov, ktorý následne odošle do laboratória, kde sa korunka vyrába. Proces vytvárania odtlačku však môže byť nepríjemným zážitkom, a navyše, vytvorenie korunky v externom laboratóriu môže trvať niekoľko týždňov.

Výhodou našej kliniky je, že vďaka systému Cerec®, s ktorým pracujeme, vám vieme korunku pripraviť už aj na počkanie, a bez nepríjemnej výroby odtlačkov.

Používame totiž špičkovú technológiu skenu zuba a jeho okolia, vďaka čomu nám počítač okamžite vytvorí 3D návrh zuba. Následne sa pustí do práce špeciálna fréza, ktorá už za niekoľko minút vytvorí z keramického bločku korunku presne na mieru.

 

Výhody a nevýhody zubných koruniek

Tak ako všetko, aj použitie zubných koruniek má nielen svoje výhody, ale aj isté riziká.
Medzi tie najväčšie výhody zubných koruniek patrí určite estetická stránka. Tento spôsob je totiž veľmi efektívnym na zakrytie zubných nedostatkov, škvŕn či deformácií. Výhodou koruniek je tiež to, že ich farba sa dá plne prispôsobiť.

Ak by sme si spisovali “pre” a “proti”, do toho prvého stĺpčeka by celkom určite patrila aj obnova funkčnosti zubu. Ak totiž máte oslabený zub, korunka ho ochráni pred ďalším poškodením a umožní vám normálne žuť.

Navyše, moderné korunky sú vyrobené z kvalitných materiálov, ktoré sú odolné a dlhodobo si zachovávajú svoju štruktúru. Výhodou je taktiež jednoduchosť údržby, keďže starostlivosť o korunky je takmer rovnaká, ako starostlivosť o prirodzené zuby.

Čo sa týka potenciálnych nevýhod či rizík, prvou “položkou” na zozname by mohla byť vyššia cena. Výroba a nasadenie zubných koruniek môže byť nákladnejšie, čo môže byť pre niektorých ľudí finančnou prekážkou.

Samozrejme ale nemôžeme zabúdať na to, že tieto vynaložené investície sa vám v dlhodobom horizonte vrátia. Poškodený zub bez korunky by vám totiž mohol spôsobiť množstvo problémov, ktorých následná liečba by pravdepodobne bola časovo aj finančne náročnejšia, než nasadenie korunky.

K menším nevýhodám patrí tiež riziko vyššej citlivosti zuba po jeho príprave na korunku, čo je ale krátkodobý problém, ktorý čoskoro pominie.

 

 

Starostlivosť o zubné korunky

Zubné korunky sú vynikajúcim riešením, ktoré vám môže vrátiť funkčnosť a estetiku vášho úsmevu, ale vyžadujú si správnu starostlivosť. Či už zubné korunky máte, alebo sa o ne zatiaľ len zaujímate, tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu pochopiť, ako ich správne udržiavať a predĺžiť ich životnosť.

Základným faktorom udržiavania zubných koruniek je pravidelné a dôkladné čistenie, ale taktiež ich ochrana. Tu je zopár tipov, ktoré môžu maximalizovať životnosť koruniek.

 • Používajte mäkkú zubnú kefku: Mäkká kefka vám totiž pomôže odstrániť povrchový povlak a zvyšky potravín bez poškodenia povrchu korunky.
 • Zubná niť alebo medzizubné kefky: Dôležité je čistiť aj priestory medzi korunkami a vedľajšími zubami. Na tento účel sa odporúča používať zubnú niť alebo medzizubné kefky, ktoré pomôžu odstrániť zvyšky potravín z ťažko dostupných miest.
 • Neagresívna pasta na zuby: Pri čistení koruniek používajte neagresívnu pastu na zuby. Silné abrazívne pasty by mohli poškodiť povrch korunky a spôsobiť predčasné opotrebenie.
 • Jemné čistenie: Pri čistení koruniek sa vyhnite príliš silnému tlaku. Dôkladné, ale jemné čistenie je kľúčom k udržaniu povrchu korunky v dobrom stave.
 • Pravidelnosť čistenia: Čistite zubné korunky rovnako pravidelne ako vaše prirodzené zuby. Ideálne teda 2-3x denne, aby ste zabránili hromadeniu baktérií a vzniku zubného kameňa.
 • Opatrnosť pri stravovaní: Zubné korunky sú odolné, ale nie nerozbitné. Z toho dôvodu by ste mali obmedziť konzumáciu tvrdých potravín ako sú orechy, ľad, tvrdé cukríky a podobne. Lepkavé potraviny ako sušené ovocie či karamel by pre vás taktiež mali byť tabu.
 • Ochranná pomôcka pri športe: Ak sa venujete športu, ktorý nesie riziko úrazu, zvážte použitie ochrannej pomôcky na ústa. Toto môže chrániť vaše zubné korunky pred prípadným poškodením.
 • Pravidelné návštevy u stomatológa: Nezanedbávajte pravidelné návštevy u stomatológa. Profesionálnou starostlivosťou a čistením koruniek môžete predísť problémom a zabezpečiť, že korunky zostanú v dobrom stave.

 

Trvácnosť zubnej korunky môže pri správnej starostlivosti presiahnuť aj 15-20 rokov. Potom však môže byť potrebné korunku vymeniť. Znamením, že by ste mali navštíviť stomatológa, je nepohodlie, bolesť alebo zmena vo vzhľade korunky. Ničoho sa však nemusíte obávať, ide o bežný, rýchly a relatívne jednoduchý zákrok.

 

Zubné korunky a tmavé línie

Medzi často diskutované otázky ohľadom zubných koruniek patria tmavé línie, ktoré niekedy môžu vzniknúť po nasadení v blízkosti ďasna.

Tmavá línia okolo zubnej korunky vzniká z niekoľkých dôvodov. Najčastejšie je to kvôli kovovej podložke, ktorá sa používa pod niektorými typmi koruniek. Kovová podložka potom môže vytvárať tmavý odtieň, ktorý je viditeľný na ďasnách.

Iným dôvodom môže byť nedostatočné utiahnutie korunky, ktoré umožní baktériám a nečistotám dostať sa pod korunku a spôsobiť tmavnutie. Tmavú líniu však môže spôsobiť aj nedostatočná ústna hygiena, ktorá zapríčiňuje nahromadenie zubného kameňa okolo korunky.

Ako tomu predísť?

 • Vyberte si kvalitné korunky bez kovovej podložky: Moderné a kvalitné korunky sú navrhnuté tak, aby napodobňovali vlastnosti prirodzených zubov a sú vyrobené z biokompatibilných materiálov, ktoré nevyvolávajú tmavnutie na ďasnách.
 • Pravidelná a dôkladná ústna hygiena: Pravidelné čistenie zubov a ďasien pomáha predchádzať nahromadeniu zubného kameňa, ktorý môže spôsobovať tmavé línie okolo koruniek.
 • Pravidelné návštevy zubára: Zubár môže skontrolovať vaše korunky a prípadne včas zasiahnuť, ak by došlo k ich uvoľneniu.
 • Vyhýbajte sa tmavým nápojom: Káva, čierny čaj, červené víno a niektoré druhy džúsov môžu taktiež spôsobiť neželané tmavnutie zubov a koruniek.

Porovnanie koruniek s inými alternatívami

Čo sa týka náhrady zuba, ktorý nespĺňa svoju fyziologickú či estetickú funkciu, korunka nie je tým jediným riešením.

Zubné korunky sú použité na ochranu poškodených zubov alebo na vylepšenie ich tvaru, veľkosti alebo farby. Sú umiestnené na vrch zuba ako “plášť”, majú prirodzený vzhľad a sú dlhodobo odolné. Existujú však aj iné alternatívy.

Mostík

Mostík je stomatologická protéza, ktorá sa používa na nahradenie jedného alebo viacerých chýbajúcich zubov. Táto protéza je upevnená na susedné zuby, ktoré slúžia ako “oporný pilier”. Aj keď mostíky môžu byť esteticky príťažlivé a funkčné, ich inštalácia môže vyžadovať brúsenie zdravých susedných zubov.

Implantát

Zubný implantát je kovový závit, ktorý je chirurgicky vložený do čeľuste a slúži ako umelý koreň zuba. Na tento kovový závit sa následne upevní korunka. Implantáty sú najtrvalejšou a najfunkčnejšou alternatívou pre stratený zub, ale ich inštalácia môže byť nákladnejšia než nasadenie korunky.

Fazety

Fazety sú tenké plátky keramiky, ktoré sú pripevnené na prednú stranu zubov, aby vylepšili ich estetický vzhľad. Sú ideálne pre ľudí s poškodenými, príliš zažltnutými alebo nerovnými zubami. Aj keď sú menej invazívne ako korunky alebo implantáty, stále si vyžadujú určité brúsenie zubov a nie sú tak odolné.
Celkovo, výber medzi týmito alternatívami závisí od konkrétnych potrieb a preferencií pacienta, ako aj od jeho finančných možností. Je dôležité konzultovať tieto možnosti so svojím stomatológom, ktorý vám pomôže rozhodnúť sa pre tú najlepšiu voľbu pre vaše zdravie a vzhľad zubov.

Na záver

Na záver môžeme povedať, že zubné korunky sú skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú estetické a funkčné riešenie pre poškodené alebo chýbajúce zuby.

Dôležitou súčasťou procesu je výber správnej stomatologickej kliniky, kde vám budú vedieť poskytnúť profesionálne služby a poradiť s výberom najvhodnejšej zubnej korunky pre vás.

Ak máte záujem o získanie viac informácií o zubných korunkách alebo by ste chceli konzultovať svoj konkrétny prípad, neváhajte kontaktovať našu kliniku. Náš tím skúsených stomatológov je k dispozícii, aby odpovedal na všetky vaše otázky a pomohol vám dosiahnuť zdravý a krásny úsmev.

Ďalšie podobné články

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka