Odhalené zubné krčky sa dajú nielen liečiť, ale aj esteticky upraviť

Odhalené zubné krčky – veľa o nich čítame a počúvame. Ako ich však liečiť a esteticky upraviť tak, aby neovplyvňovali kvalitu nášho života? V článku vám prezradíme, akým spôsobom si dokážeme poradiť s odhalenými zubnými krčkami a ďalšími problémami, ktoré spôsobuje parodontitída.

Zubné krčky

Odhalené zubné krčky spôsobuje pomerne známe ochorenie – parodontitída. Ide o chronické zápalové ochorenie parodontu, teda závesného aparátu zuba. Parodont je v podstate spojka-väzivo, ktoré drží zub pevne na svojom mieste. 

 

Parodont sa skladá zo spomínaného väzivového závesného aparátu zuba, zo zubného cementu, z ďasna a z alveolárnej kosti (kosť, v ktorej sú vsadené zuby).

Liečba zubných krčkov

Parodontitída dokáže zasiahnuť všetky časti parodontu, a keďže ide o infekčné ochorenie, je ohrozený kompletne celý chrup a ústna dutina. 

 

Parodontitída postupne začne napádať zuby a ďasná, pričom medzi najznámejšie prejavy patrí zápal a krvácanie ďasien. Ak sa ochorenie ďalej rozvíja, zápal preniká hlbšie. V takom prípade môže dochádzať k postupnej strate kosti, k ústupu ďasien a k odhaleným zubným krčkom. 


 

Estetika zubných krčkov

Parodontitídu zapríčiňujú baktérie, ktoré sa ukladajú na zubných krčkoch. Zubné krčky tvoria hranicu medzi ďasnom a zubnou korunkou. 

 

Baktérie sa taktiež ukladajú aj v medzizubných priestoroch, ktoré sú pre ne doslova živnou pôdou. Ide o miesta, ktoré väčšina ľudí pri čistení zanedbáva alebo kompletne vynecháva. 

Posledné štádium parodontitídy je veľmi vážne. Oslabený väzivový aparát, ďasno a kosť spôsobia, že sa zuby začnú uvoľňovať a kývať, až dochádza k ich vypadávaniu. Rovnakým spôsobom trpia postupne aj zdravé zuby.


 

Zubné krčky

Parodontitída môže viesť k tej najväčšej strate – strate zuba a k poškodeniu alveolárnej kosti.

 

Základná prevencia

1. Dôležitá je správna technika čistenia zubov, o ktorej by ste sa mali poradiť s dentálnou hygieničkou alebo zubným lekárom. Všeobecne sa odporúča čistiť si zuby jemnými krúživými pohybmi. Pri čistení vyvíjajte na kefku čo najmenší tlak.

2. Kupujte si kefku so správnou tvrdosťou. Každý pacient potrebuje inú tvrdosť zubnej kefky, preto sa aj o tomto poraďte so zubným lekárom.

3. Zvoľte radšej jemnú zubnú pastu, ktorá má nízku abrazivitu (teda nespôsobuje nadmerné obrusovanie zuboviny).
 

Zubné krčky

Medzizubná kefka vám pomôže s kompletným vyčistením priestorov medzi zubami, ktoré sú ťažko dostupné a často zanedbávané.
 

5. Používajte zubnú niť a medzizubnú kefku.

6. Dvakrát ročne absolvujte dentálnu hygienu.


 

Estetika - zubné krčky

Dentálnu hygienu vykonáva profesionál, ktorý vám ohľadom správnej techniky čistenia zubov poradí najlepšie.

 

Odstránenie zubného kameňa a baktérií pomocou lasera

Ako predchádzať parodontitíde najlepšie? Existuje viacero bežných spôsobov, no jedným z odborných lekárskych zákrokov je odstraňovanie zubného kameňa laserovou technikou. 

 

Laser so špeciálnym nadstavcom presne vyhľadá a odstráni zubný kameň, ako aj prítomné baktérie. Prístroj je unikátny najmä preto, že zubný kameň nájde všade, kde ho voľným okom nemožno vôbec vidieť. Tento zákrok nepoškodzuje iné zuby ani tkanivo v blízkom okolí ošetrovaného miesta.


 

Zubné krčky

Zákroky s laserovým prístrojom sú jemné, šetrné a takmer bezbolestné. V porovnaní s inými metódami totiž laser spôsobuje iba mierne krvácanie. Použitie tejto metódy sa tiež podieľa na kratšej dobe hojenia prípadných rán.

 

Zastavenie ústupu ďasna

Jednou z možností, ako môžeme pacientom s parodontitídou pomôcť, je vykonanie chirurgického zákroku na zabránenie ústupu ďasna. Tento zákrok sa odborne nazýva frenulektómia. 


 

Zubné krčky

Frenulektómia spočíva v tom, že stomatochirurg preruší silný ťah hornej alebo dolnej pery, ktorý negatívne ovplyvňuje pevnosť zubov v lôžku, spôsobuje postupné odhaľovanie ďasien, a tým ubúdanie kosti.

 

Doplnenie kostného tkaniva

Ak parodontitída zasiahla kostné tkanivo, dokážeme našim pacientom pomôcť tak, že im toto chýbajúce tkanivo doplníme. Aby nebola nijako narušená stabilita zuba, doplníme k zvyšnému zubnému tkanivu vysokokvalitný náhradný kostný materiál.


 

Zubné krčky

Moderná stomatologická chirurgia dokáže nahradiť aj kostné tkanivo.

 

Plastická chirurgia odhalených krčkov

Odhalené zubné krčky môžu byť citlivé a spôsobovať nielen zdravotný, ale aj estetický problém. Plastická stomatologická chirurgia nám však dáva možnosť zmeniť vzhľad odhalených zubných krčkov, a to vo forme plastík mäkkých tkanív v ústnej dutine.

Korekciou mäkkých tkanív v ústnej dutine je pritom možné dosiahnuť nielen krajší vzhľad chrupu, ale aj ďasien.

 

Zubný implantát

Odhalené zubné krčky často vedú k tomu, že pacient o zub alebo viacero zubov prichádza. Aj v takomto prípade však netreba zúfať, existuje viacero možností, ako pacientovi dokážeme pomôcť. Najúčinnejšou náhradou strateného zuba je zubný implantát. Ide o efektívne, jednoduché a estetické riešenie. 

 

Zubný implantát vyzerá ako špeciálna skrutka, ktorá je vyrobená tak, aby sa dokázala po implantovaní do miesta koreňa zuba zrásť a zhojiť s okolitou kosťou. Implantát sa vyrába z titánu. 

 

Po aplikácii zubného implantátu z ďasna vytŕča len krycia skrutka, ktorá formuje ďasno do potrebného tvaru a zakrýva vstup do vnútorného závitu implantátu, do ktorého sa potom zaskrutkuje zubná korunka.

 

Zubná korunka je vlastne viditeľná časť umelého zuba, ktorý vám po nasadení slúži ako funkčná a estetická náhrada chýbajúceho zuba. 


 

Zubné krčky - zubný implantát

Zubný implantát poslúži ako plnohodnotná náhrada zuba – zdravotne aj esteticky.

 

Profesionálna pomoc

U nás v Schill Dental Clinic pomáhame pacientom s parodontitídou v rámci nášho kľúčového stomatologického odboru – parodontológie.

Naším dlhodobým cieľom totiž je zubné krčky nielen liečiť, ale aj esteticky upraviť. Poznáme našich pacientov a vieme, že je pre nich dôležité zdravie, ale aj vzhľad chrupu a ďasien.

Preto sa venujeme viacerým odborným procedúram, operáciám i plastickej stomatologickej chirurgii. Vďaka tomu môžeme našim pacientom pomôcť nielen s odhalenými zubnými krčkami, ale aj s inými druhmi problémov, ktoré spôsobuje parodontitída. 

Okrem iného sa intenzívne zameriavame aj na záchovnú stomatológiu, pretože veríme, že zdravý zub, ktorý je váš, je ten najlepší.

V rámci parodontológie vykonávame viacero typov zákrokov, s ktorými sa môžete bližšie oboznámiť na našej webstránke. V prípade, že máte akékoľvek otázky, pokojne sa nás opýtajte. Radi vám poradíme a zostavíme riešenie na mieru priamo pre vás.


 


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.