Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

Estetická rekonštrukciaParodontológia

Odhalené zubné krčky sa dajú nielen liečiť, ale aj esteticky upraviť

5 minút čítania Zverejnené 10. 2. 2020

MDDr. Patrik Baroš

Odhalené zubné krčky – veľa o nich čítame a počúvame. Ako ich však liečiť a esteticky upraviť tak, aby neovplyvňovali kvalitu nášho života? V článku vám prezradíme, akým spôsobom si dokážeme poradiť s odhalenými zubnými krčkami a ďalšími problémami, ktoré spôsobuje parodontitída.

Odhalené zubné krčky spôsobuje pomerne známe ochorenie – parodontitída. Ide o chronické zápalové ochorenie parodontu, teda závesného aparátu zuba. Parodont je v podstate spojka-väzivo, ktoré drží zub pevne na svojom mieste.

Parodont sa skladá zo spomínaného väzivového závesného aparátu zuba, zo zubného cementu, z ďasna a z alveolárnej kosti (kosť, v ktorej sú vsadené zuby).

Parodontitída dokáže zasiahnuť všetky časti parodontu a ohrozuje kompletne celý chrup. 

Parodontitída začína zápalom postupne ďasien, pričom medzi najznámejšie prejavy patrí krvácanie ďasien. Ak sa ochorenie ďalej rozvíja, zápal preniká hlbšie. V takom prípade môže dochádzať k postupnej strate kosti, k ústupu ďasien a k odhaleným zubným krčkom.

Parodontitídu zapríčiňujú baktérie, ktoré sa ukladajú na zubných krčkoch. Zubné krčky tvoria hranicu medzi ďasnom a zubnou korunkou. 

Baktérie sa taktiež ukladajú aj v medzizubných priestoroch, ktoré sú pre ne doslova živnou pôdou. Ide o miesta, ktoré väčšina ľudí pri čistení zanedbáva alebo kompletne vynecháva.

Posledné štádium parodontitídy je veľmi vážne. Oslabený väzivový aparát, ďasno a kosť spôsobia, že sa zuby začnú uvoľňovať a kývať, až dochádza k ich vypadávaniu. Rovnakým spôsobom trpia postupne aj zdravé zuby.

Parodontitída môže viesť k tej najväčšej strate – strate zuba a k poškodeniu alveolárnej kosti.

Základná prevencia

1. Dôležitá je správna technika čistenia zubov, o ktorej by ste sa mali poradiť s dentálnou hygieničkou alebo zubným lekárom. Všeobecne sa odporúča čistiť si zuby jemnou stieracou technikou, krúživými pohybmi alebo ich kombináciou. Pri čistení vyvíjajte na kefku čo najmenší tlak.

2. Kupujte si kefku so správnou tvrdosťou. Každý pacient potrebuje inú tvrdosť zubnej kefky, preto sa aj o tomto poraďte so zubným lekárom.

3. Zvoľte radšej jemnú zubnú pastu, ktorá má nízku abrazivitu (teda nespôsobuje nadmerné obrusovanie skloviny a je šetrná k ďasnám).

Medzizubná kefka vám pomôže s kompletným vyčistením priestorov medzi zubami, ktoré sú ťažko dostupné a často zanedbávané.

5. Používajte zubnú niť a medzizubnú kefku pri večernom čistení zubov.

6. Dvakrát ročne absolvujte dentálnu hygienu.

Dentálnu hygienu vykonáva profesionál, ktorý vám ohľadom správnej techniky čistenia zubov poradí najlepšie.

Zastavenie ústupu ďasna

Jednou z možností, ako môžeme pacientom s parodontitídou pomôcť, je vykonanie chirurgického zákroku na zabránenie ústupu ďasna. Tento zákrok sa odborne nazýva frenulektómia.

Frenulektómia spočíva v tom, že sa odstráni silný ťah hornej alebo dolnej pery, ktorý by mohol byť príčinou postupného ústupu ďasien, a tým ubúdania kosti.

Doplnenie kostného tkaniva

Ak parodontitída zasiahla kostné tkanivo, dokážeme našim pacientom pomôcť tak, že im toto chýbajúce tkanivo doplníme. Bezbolestným chirurgickým zákrokom doplníme chýbajúcu kosť pomocou vysokokvalitných náhradných kostných materiálov.

Moderná stomatologická chirurgia dokáže nahradiť aj kostné tkanivo.

Plastická chirurgia odhalených krčkov

Odhalené zubné krčky môžu byť citlivé a spôsobovať nielen zdravotný, ale aj estetický problém. Plastická stomatologická chirurgia nám však dáva možnosť zmeniť vzhľad odhalených zubných krčkov, a to vo forme plastík mäkkých tkanív v ústnej dutine.

Korekciou mäkkých tkanív v ústnej dutine je pritom možné dosiahnuť krajší vzhľad celého chrupu.

Zubný implantát

Odhalené zubné krčky často vedú k tomu, že pacient o zub alebo viacero zubov prichádza. Aj v takomto prípade však netreba zúfať, existuje viacero možností, ako pacientovi dokážeme pomôcť. Najlepšou náhradou strateného zuba po zdravotnej a funkčnej stránke je zubný implantát. Ide o efektívne, jednoduché a estetické riešenie, vďaka ktorému sa znova schuti zahryznete do života.

Zubný implantát vyzerá ako špeciálna skrutka, ktorá je vyrobená tak, aby sa dokázala po implantovaní do miesta koreňa zuba zhojiť a zrásť s okolitou kosťou. Implantát sa vyrába z titánu.

Po aplikácii zubného implantátu z ďasna vytŕča len krycia skrutka, ktorá formuje ďasno do potrebného tvaru a zakrýva vstup do vnútorného závitu implantátu, do ktorého sa potom zaskrutkuje zubná korunka.

Zubná korunka je vlastne viditeľná časť umelého zuba, ktorý vám po nasadení slúži ako funkčná a estetická náhrada chýbajúceho zuba.

Zubný implantát poslúži ako plnohodnotná náhrada zuba – zdravotne aj esteticky.

Profesionálna pomoc

U nás v Schill Dental Clinic pomáhame pacientom s parodontitídou v rámci nášho kľúčového stomatologického odboru – parodontológie.

Naším dlhodobým cieľom totiž je zubné krčky nielen liečiť, ale aj esteticky upraviť. Poznáme našich pacientov a vieme, že je pre nich dôležité zdravie, ale aj vzhľad chrupu a ďasien.

Preto sa venujeme viacerým odborným procedúram, operáciám i plastickej stomatologickej chirurgii. Vďaka tomu môžeme našim pacientom pomôcť nielen s odhalenými zubnými krčkami, ale aj s inými druhmi problémov, ktoré spôsobuje parodontitída.

Okrem iného sa intenzívne zameriavame aj na záchovnú stomatológiu, pretože veríme, že zdravý zub, ktorý je váš, je ten najlepší.

V rámci parodontológie vykonávame viacero typov zákrokov, s ktorými sa môžete bližšie oboznámiť tu. V prípade, že máte akékoľvek otázky, pokojne sa nás opýtajte. Radi vám poradíme a zostavíme riešenie na mieru priamo pre vás.

Štítky

Estetická rekonštrukciaParodontológia

Ďalšie podobné články

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka