Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

S bolesťou či strachom si vieme poradiť

4 minúty čítania Zverejnené 20. 4. 2023

Všetci sa niečoho bojíme. Ani strach zo zákroku u zubára nie je výnimkou. Často aj pred jednoduchým zákrokom pociťujeme vnútorné napätie, či dokonca strach.

Veľakrát je to dané predchádzajúcimi negatívnymi skúsenosťami prameniacimi z detstva. A niektorí z nás majú strach z neznámeho alebo jednoducho nemajú radi akékoľvek ošetrenia v oblasti hlavy. Toto však považujeme za bežné obavy z neznámemo, keď máte pocit že neviete čo čakať.  Ošetrenie zubov skrátka nie je niečo, na čo sa väčšina z nás úprimne teší.

Niekedy však môže strach prerásť až do odontofóbie. Je to extrémny strach ba až úzkosť zo zubára, zubného ošetrenia či prostredia. Ľudia, ktorí ňou trpia, odmietajú stomatologické ošetrenia, prehliadky až do momentu, kedy ich bolesť či veľmi zlý stav chrupu neprinúti vyhľadať pomoc.

 

Ako pracujeme so strachom pacientov u nás v Schill Dental Clinic?

Pacientom venujeme svedomitú starostlivosť a dôkladnú osvetu. Vieme, že stomatologické zákroky môžu byť komplikované a náročné. Preto je dôležité v pokoji, trpezlivo a dôkladne vysvetliť pacientovi čo ho čaká, aby si vedel predstaviť, ako sa bude zákrok odohrávať, akým spôsobom budeme jeho problém riešiť a na čo sa má pripraviť. Vďaka tomuto prístupu sa nám darí uviesť ľudí do pokoja už od vstupu na recepciu, kde sa každému dostane milého prijatia a starostlivosti. V tomto duchu postupujeme aj ďalej, citlivo k vám pristupuje celý náš tím lekárov, sestričiek aj zubných hygienikov.

Bolesť je veľmi subjektívny pojem. Ako veľmi vás niečo bolí sa nedá presne a objektívne merať. Nie je to ako sa odvážiť sa alebo zmerať, presne na kilogram alebo centimeter. Každý bolesť vníma inak, nie každý zvláda niekoľko hodinové zákroky a nedá sa preto vopred odhadnúť, ako budeme na komplexný stomatologický zákrok reagovať. Práve preto je veľmi dôležitý citlivý prístup, osveta a psychická príprava.

Počas všetkých vyšetrení naši lekári neustále komunikujú s pacientom. Vysvetľujú postup práce, čo práve robia, čo sa bude diať ďalej. Snažia sa, aby bol pacient o všetkom informovaný a nič ho neprekvapilo. Taktiež  ho neustále upozorňujú, že ak by čokoľvek cítil, hneď nech sa ozve.

 

Riešte problémy so zubami včas, nenechajte ich zájsť príliš ďaleko a zverte sa do rúk odborníkov.

 

MUDr. Alexander Schill je zástancom tohto prístupu a táto filozofia sa stala jedným z pilierov prístupu Schill Dental Clinic k pacientom.

Čo vám v tomto ohľade odkazuje MUDr. Schill? Nemajte strach, príďte včas, nenechajte zájsť váš problém so zubami príliš ďaleko. Čím skôr prídete, tým jednoduchšie bude váš problém vyriešiť.

 

Strach môžeme rozdeliť do troch skupín:

  • strach z bolestivého zákroku – bežne je každý zákrok pod lokálnou anestéziou – teda bezbolestný. V prípade potreby alebo komplikovanejších zákrokov sa potom dá účinne vyriešiť celkovou anestéziou
  • strach z bolesti po zákroku – pri rozsiahlych a náročných zákrokoch je pravdepodobnosť diskonfortu a bolestivých pooperačných stavov väčšia. Zároveň ale platí, že pokiaľ sa akýkoľvek zákrok vykoná dostatočne šetrne, pravdepodobnosť nepríjemných bolestivých komplikácií sa znižuje. Dostanete od nás poučenie, ako sa po extrakcii alebo zubnej chirurgii o seba doma starať a čomu sa vyvarovať. Je dobré byť pripravení na to, čo vás čaká a zveriť sa do rúk skúsenému chirurgovi.
  • strach z návštevy zubnej ambulancie – je prirodzené mať obavy, keď vás niečo bolí. Navyše, stomatologické ošetrenie je vykonávané vo vašej bezprostrednej blízkosti, v dutine ústnej. Ľahko sa preto môžete cítiť exponovaní a strach je tu úplne pochopiteľný. Preto k vám pristupujeme citlivo, s pochopením všetkých vašich obáv. Aj my sa z času na čas ocitneme v zubárskom kresle ako pacienti, preto vám rozumieme.

Neodkladajte návštevu zubára. Nebojte sa a príďte včas. Objednajte sa k nám na konzultáciu a vstupnú prehliadku.

Ďalšie podobné články

CEREC

Estetická rekonštrukciaZlomený zub

Zlomený zub

Zlomený zub vieme opraviť na počkanie Napriek tomu, že zlomený zub objektívne nepredstavuje úplnú katastrofu, subjektívne to môže byť veľmi náročné. Ak sa totiž zlomí predný zub, miešať sa v nás začnú pocity smútku, že už nebudeme vyzerať ako predtým, strachu, či sa…

Prečítajte si článok

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka