Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

Zápal medzizubnej papily

2 minúty čítania Zverejnené 30. 6. 2022

Dentálna hygiena

Poznáte to, jete pukance a medzi zuby sa vám dostane tá ostrá časť z kukurice. Aj toto môže byť spúšťačom zápalu ďasna medzi dvoma zubami, ktoré sa volá medzizubná papila. Takýto zápal sa teda volá papilitída a je taký nepríjemný, že bolesťou pripomína bolesť zuba. Riešenie je však jednoduchšie.

Treba odstrániť vyvolávajúcu príčinu a následne jemnučko dané miesto každodenne čistiť (okrem iného) medzizubnou kefkou. Pomôže, ak medzizubnú kefku namočíme do géliku s obsahom chlórhexidínu (voľne dostupné v lekárni) a jemne vyčistíme medzizubný priestor. Tiež môžeme vyplachovať ústnu dutinu s ústnou vodou s obsahom tejto liečivej látky. Pozor, prípravky s chlórhexidínom nie je vhodné užívať dlhodobo, nie dlhšie ako dva týždne.

Lenže, ako sme už spomenuli, v prvom rade treba odstrániť vyvolávajúcu príčinu. A tou môže byť aj ostrý okraj plomby pod ďasnom, ktorý treba zahladiť, inak sa problému nezbavíme. Toto je možné urobiť len v zubnej ambulancii. Nie raz sa tiež stalo, že mali pacienti v ďasne zapichnutý úlomok kuracej kosti. Lekár šetrne úlomok vyberie a ošetrí ďasno.

Ak teda presne viete, čím ste si poranili medzizubnú papilu a odstránili ste celý zraňujúci predmet preč, môžete skúsiť ošetrovanie medzizubnou kefkou s gélikom aj doma. Ak si predmet neviete vybrať, či máte bolesti alebo vás čaká dovolenka, treba sa prísť ukázať lekárovi. U nás dostanete termín do 48 hodín počas pracovných dní, v prípade bolesti ešte skôr.

Ďalšie podobné články

CEREC

Estetická rekonštrukciaZlomený zub

Zlomený zub

Zlomený zub vieme opraviť na počkanie Napriek tomu, že zlomený zub objektívne nepredstavuje úplnú katastrofu, subjektívne to môže byť veľmi náročné. Ak sa totiž zlomí predný zub, miešať sa v nás začnú pocity smútku, že už nebudeme vyzerať ako predtým, strachu, či sa…

Prečítajte si článok

Pacientka so zubárom

Moderné technológieVšetko pod jednou strechou

Návšteva zubára nemusí byť “horor”. Riešení je viac. Dá sa aj v celkovej anestézii.

Ľudia často hľadajú odpovede na otázky, ktoré sa týkajú ich zdravia a blaha. Jednou z týchto otázok je, aké alternatívy bolestivých ošetrení sú v súčasnosti na dosah. Táto téma sa týka nás všetkých, pretože nikto z nás nie je imúnny napríklad voči problémom so…

Prečítajte si článok

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka