Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

Detská stomatológia s MDDr. Rubickou

3 minúty čítania Zverejnené 14. 3. 2023

Detským pacientom sa na našej košickej zubnej klinike venuje MDDr. Paulína Rubická. Porozprávali sme sa s ňou o úskaliach práce s deťmi, o tom, čo potrebuje mať vo výbave dobrý detský zubár a ako je možné riešiť problémy s chrupom u detí, ktoré sú príliš malé alebo majú strach.

 

Kľúčová je dôvera i spolupráca rodičov

Každé dieťa je krehká osobnosť a podľa toho sa k nemu aj správame. Dieťaťu ukážeme, čo v ordinácii máme a s čím pracujeme. Zároveň chceme, aby pochopilo, že mu chceme pomôcť, že sa nemusí báť. Veľmi dôležité je detskému pacientovi neklamať, aby sme tak neprišli o jeho dôveru.

Často, aj keď nevedome, samotní rodičia strašia deti zubárom či bolesťou. Preto je dôležité im všetko vysvetliť hravou formou a pozitívne ich motivovať. Čomu azda žiadne dieťa neodolá? Predstave, ako sa povozí na zubárskom kresle.

 

Prvá návšteva detskej zubnej ambulancie

Prvý kontakt so zubárom by mal nastať už pri prerezaní prvých mliečnych zúbkov, čiže vo veku približne šesť mesiacov. Prvá návšteva má skôr poučný charakter – rodičom vysvetlíme, akým spôsobom a akými pomôckami treba detské zúbky čistiť. Takisto hovoríme aj o vhodnej životospráve. Neskôr je vhodné prísť na preventívnu prehliadku raz za pol roka.

Treba si uvedomiť, že zubný kaz sa šíri v mliečnych zuboch oveľa rýchlejšie ako v trvalých. Čím skôr ho podchytíme a ošetríme, tým menej stresu pre dieťa.

S rôznym vekom prichádzajú rôzne problémy

Jednotlivé fázy vývoja dieťaťa so sebou prinášajú rôzne výzvy. Inak to nie je ani s detskými zubami. Najčastejšie diagnózy, ktoré ako detskí zubári riešime, by sa dali charakterizovať podľa veku dieťaťa.

U detí do troch rokov sú to obvykle takzvané pokazené medové zúbky. Spôsobuje ich nedostatočné čistenie zubov, sladkosti a prisladené pokrmy či nápoje. Ochorenie sa najčastejšie prejaví na predných horných zúbkoch najprv ako belavé odvápnenie. To postupne obíde celý zub, až získa žltkasté či hnedasté sfarbenie. Keď sa problém nerieši, časom sa odlomí celá zubná korunka.

U starších detí so zmiešaným chrupom je to opäť zubný kaz a zápal ďasien. Deti v pubertálnom veku s už prerezaným trvalým chrupom najčastejšie trápia kazy, ktoré vznikajú v stiesnených medzizubných priestoroch.

Staráme sa aj o ťažko ošetriteľné deti

Štatisticky je potenciálne neošetriteľné každé dieťa do štyroch rokov. Potom sú to ale aj deti s veľkou traumou, strachom, so zdravotným hendikepom alebo napríklad poruchou autistického spektra.

Všetky takéto detičky vieme kvalitne ošetriť aj vďaka tomu, že u nás majú možnosť absolvovať úkony v celkovej anestézii. Ošetrenie ich tak vôbec nebolí a neutrpia pri ňom žiaden stres alebo traumu. Na druhej strane, nám detským zubárom to dáva priestor odviesť pri ošetrení skutočne najlepšiu možnú robotu.

Čo sa týka bezpečnosti celkovej anestézie – každé dieťa absolvuje pred samotným ošetrením predoperačné vyšetrenie. Keď už je uspaté, po celý čas ho monitoruje tím anestéziológa a zdravotnej sestry. A, samozrejme, prítomný je aj zubár a zubná asistentka.

Ďalšie podobné články

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka