Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

ortodonciazubné strojčeky

Ortodoncia

4 minúty čítania Zverejnené 7. 11. 2022

ortodoncia

Trápia vás krivé zuby? Vieme vám pomôcť. Ortodoncia je odbor zaoberajúci sa liečbou zubnými strojčekmi a u nás ponúkame všetky ich typy : neviditeľné, fixné, snímateľné. Ani v dospelosti nie je neskoro a dokonca si nikto nemusí všimnúť, že podstupujete liečbu.

Všetko na jednom mieste – RTG, plomby, zubné strojčeky aj zubná chirurgia

Vážime si váš čas. Všetko potrebné pre zdravé zuby nájdete pod jednou strechou a termíny nastavujeme tak, aby ste vybavili viac vecí naraz. Bežne prebieha konzultácia medzi čeľustnými ortopédmi, všeobecnými zubármi a chirurgami, aby bola liečba čo najefektívnejšia a najlepšia.

Rôzne možnosti zubných strojčekov

To, aký typ strojčeka je pre vás najvhodnejší závisí od typu problému, ale aj veku. Pre deti môžu byť vhodné snímateľné strojčeky. Majú viacero využití, napríklad v úvodnej fáze liečby zložitejších odchýlok alebo ako samostatné riešenie pri korekcii ľahších problémov.

Ďalšou možnosťou liečby krivých zubov, a to aj v dospelom veku, je liečba fixným zubným strojčekom. Je zložený zo zámkov, ktoré sa lepia na zuby, z drôtov a gumičiek, ktoré zabezpečujú pohyb a postupné vyrovnávanie zubov. Máme na výber klasický kovový alebo keramický, ktorý je veľmi estetický.

Už samotné nosenie fixného strojčeka má isté výhody (okrem vyrovnania zubov), ktoré ocenia najmä ženy: vplyvom materiálu na predných plôškach zubov sa pery akoby nadvihnú a zväčšia, vyhladia sa nasolabiálne ryhy a vrásky okolo úst.

Neviditeľný strojček na zuby – Invisalign. Tento variant vyrovnávania zubov je u pacientov čoraz populárnejší. Takej veľkej obľuby sa dočkal nielen pre svoju efektívnosť, ale aj preto, že ide o súbor transparentných dláh a strojček je skutočne prakticky neviditeľný. Snímateľné dlahy sa vytvárajú po nasnímaní či naskenovaní chrupu a pacient ich nosí minimálne 22 a pol hodín denne. Skladá ich len pri umývaní zubov a pri jedení. Niektoré chybné postavenia zubov sa však nedajú vyrovnať týmto typom strojčeka. Vtedy vieme nájsť iné vhodné riešenie.

Ortodoncia nerieši len estetiku

Krivé alebo stesnané zuby sa čistia ťažšie ako rovné zuby. Tam, kde je obtiažne sa dostať kefkou či medzizubnými pomôckami zostáva zubný povlak, ktorý spôsobuje zápal ďasien a zubný kaz. Vyrovnaním zubov teda vieme predchádzať vzniku kazov, aj parodontitíde. 

Ďalším problémom je maloklúzia – stav, kedy pri záhryze horné a dolné zuby do seba nezapadajú správne. Toto môže viesť k preťažovaniu zubov, na ktoré pôsobí nerovnomerne rozložený žuvací tlak a k zlej výslovnosti niektorých hlások.

Tiež dochádza k nerovnomernej záťaži čeľustných kĺbov a žuvacích svalov. K žuvaciemu systému totiž nepatria len zuby, ale aj ďasná, závesný aparát zubov, čeľusť, sánková kosť, žuvacie svaly, čeľustné kĺby, podnebie, jazyk, pery a líca. Poškodenie hociktorého článku narúša funkčnú rovnováhu celého systému a môže viesť k bolesti svalov, kĺbov, krku a hlavy. Ortodoncia ponúka riešenie. 

Rovné, správne postavené zuby sú zdravé a harmonické. Ľudia sú na ne hrdí a motivuje ich to k správnej starostlivosti. V neposlednom rade sa ľudia častejšie usmievajú a to robí šťastnejšími nielen ich, ale aj ich okolie.

Ďalšie výhody liečby krivých zubov

Zvýšenie sebavedomia, zvýšenie kvality života a lepšie prijatie sociálnym okolím.

Ortodontický posun zubov tiež vytvára pevnú, zdravú a stabilnú kosť, pričom často dochádza k zlepšeniu stavu kosti aj u pacientov s parodontálnym ochorením (podmienkou v takom prípade je, aby pri liečbe strojčekom nebol prítomný aktívny zápal).

Najlepším spôsobom ako zistiť, ktorý typ liečby je pre vás najvhodnejší, je objednať sa na konzultáciu. Naše skúsené a mimoriadne šikovné lekárky ortodontistky vás vyšetria a navrhnú liečbu šitú na mieru práve vám.

Štítky

ortodonciazubné strojčeky

Ďalšie podobné články

CEREC

Estetická rekonštrukciaZlomený zub

Zlomený zub

Zlomený zub vieme opraviť na počkanie Napriek tomu, že zlomený zub objektívne nepredstavuje úplnú katastrofu, subjektívne to môže byť veľmi náročné. Ak sa totiž zlomí predný zub, miešať sa v nás začnú pocity smútku, že už nebudeme vyzerať ako predtým, strachu, či sa…

Prečítajte si článok

Pacientka so zubárom

Moderné technológieVšetko pod jednou strechou

Návšteva zubára nemusí byť “horor”. Riešení je viac. Dá sa aj v celkovej anestézii.

Ľudia často hľadajú odpovede na otázky, ktoré sa týkajú ich zdravia a blaha. Jednou z týchto otázok je, aké alternatívy bolestivých ošetrení sú v súčasnosti na dosah. Táto téma sa týka nás všetkých, pretože nikto z nás nie je imúnny napríklad voči problémom so…

Prečítajte si článok

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka