Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

AnestéziaChirurgiaEstetická rekonštrukciaFazetyZubné implantátyZubné korunky

Rekonštrukcie chrupu

7 minút čítania Zverejnené 15. 1. 2021

Konzultácia lekár a pacient

Ak sú zuby deštruované kazmi, úrazmi či v dôsledku rôznych ochorení, alebo je postavenie zubov chybné a náš chrup tak nevie plniť svoje funkcie, má to veľký vplyv na náš život. Možnosťou zmeniť to, je pristúpiť k rekonštrukcii chrupu.

Čo zahŕňa rekonštrukcia chrupu? Je to vlastne obnovenie funkcie, vzhľadu a zdravia celého chrupu. Najskôr je nutné absolvovať vyšetrenie, na základe ktorého s vami lekár prejde všetky vhodné možnosti liečby, aj s cenovou kalkuláciou. Všetky vyšetrenia a zákroky budú prebiehať u nás na klinike. Rekonštrukcie chrupu môžu mať rôznu podobu – od výmeny starých, nevyhovujúcich zubných výplní a domodelovania zubov, liečbu zápalov, zhotovenie koruniek, zavedenie zubných implantátov až po doplnenie celej bezzubej čeľuste a vytvorenie úplne nového, zdravého, plne funkčného chrupu.

Pri rekonštrukcii chrupu nám vždy ide o rehabilitáciu správnej biomechaniky chrupu – to znamená, že potrebujeme opraviť zuby tak, aby sa všetky tkanivá, zúčastňujúce sa jedenia a rozprávania, dostali opäť do harmónie a boli zdravé. 

A: Estetické rekonštrukcie chrupu

Aj pri zdravom, ale esteticky nevyhovujúcom chrupe, môžeme rozprávať o rekonštrukcii chrupu – v tomto prípade najmä estetickej. Aj na zdravých zuboch sa môžu nájsť chybičky krásy. Zväčša ide o sfarbenie zubov, neesteticky vyzerajúce zubné výplne, tvar alebo veľkosť zubov. Problém sa dá riešiť rekonštrukciou (dobudovaním) zubov pomocou fotokompozitnej alebo keramickej výplne, bielením zubov, keramickými fazetami, korunkami, vonkajším či vnútorným bielením, prípadne jemnými chirurgickými zákrokmi na ďasnách, ktoré vedia zuby opticky predĺžiť alebo skrátiť.

B: Celkové rekonštrukcie chrupu – funkčné a estetické

Pokazené zuby, mŕtve zuby, zápaly okolo koreňov

Toto sú najčastejšie problémy, ktoré sa dajú jednoducho vyriešiť. Odstránime zubné kazy, ošetríme koreňové kanáliky, urobíme rekonštrukciu koruniek pomocou fotokompozitnej alebo keramickej výplne, v prípade väčšieho poškodenia nasadíme nové korunky. V prípade chýbajúcich zubov, ich doplníme mostíkom či implantátom.

Zuby, ktoré sa nedajú zachrániť alebo bezzubá čeľusť

Niekedy už zostávajúce zuby nie je možné zachrániť a sú zdrojom baktérií, ktoré sa šíria do celého tela. Vtedy ich bezbolestne extrahujeme (vytiahneme) a volíme celkovú rekonštrukciu chrupu pomocou implantátov, na ktoré sa uchytia zubné náhrady – tzv. “all on 4″ alebo “all on 6”. Znamená to, že ak nemáte žiadne horné alebo dolné zuby, na 4 alebo 6 implantátov vám upevníme nové zuby. Budete môcť jesť bez problémov a budete sa o ne starať rovnako ako o vlastné. Vaše zuby už nebudú zdrojom problémov a strachu, ale zdrojom istoty a sebavedomia. V týchto prípadoch celková rekonštrukcia chrupu doslova mení život. Výrazne sa zvýši vaša kvalita života a komfort.

Zlomené zuby

Zub sa môže zlomiť v dôsledku úrazu. Vtedy sa zlomí skôr predný zub. Ak máte úlomok zuba, vieme ho “nalepiť” naspäť alebo chýbajúcu časť doplníme fotokompozitnou či keramickou výplňou, ak treba rozsiahlu rekonštrukciu zuba, tak korunkou. To všetko môžeme urobiť aj počas jednej návštevy, vďaka prístroju Cerec. Ak zubný lekár zhodnotí, že bude lepšie, aby korunku či fazetu vymodeloval náš zubný technik, vďaka nášmu in-house laboratóriu vás technik uvidí a zhotoví dokonalú prácu, ktorá vám sadne ako uliata.

Zadný zub sa zväčša zlomí v dôsledku prítomnosti staršej, veľkej amalgámovej výplne, ktorá tvorí viac ako polovicu zuba. Vtedy buď dôjde k odlomeniu jednej steny zuba alebo môže celý zub prasknúť. Niekedy, nanešťastie, zlomenina zasahuje až do koreňa – vtedy hrozí, že byť zub bude musieť byť extrahovaný, ale závisí to od priebehu lomnej línie.  Ak zlomenina nezasahuje do koreňa, podľa rozsahu môžeme použiť väčšiu keramickú výplň, overlay alebo korunku.

Či už ide o predný alebo zadný zub, v prípade, že v dôsledku úrazu došlo k zápalu alebo odumretiu zubnej drene, je nutné ošetriť aj koreňové kanáliky zuba.

Zuby poškodené škrípaním – bruxizmom

V prípade, že sú zuby zošúchané a poškodené v dôsledku škrípania, sú následne preťažované čeľustné kĺby a ľudia môžu trpieť bolesťami hlavy, pukaním v kĺboch či inými ťažkosťami. V takom prípade môže byť indikovaná rekonštrukcia chrupu v podobe zvýšenia zhryzu, kedy sa pomocou koruniek alebo viacerých tzv. overlay výplní zvýšia zuby. Niekedy postačí zhotovenie chrániacej dlahy. Nutná je ale liečba bruxizmu, ktorá zahŕňa objavenie príčiny škrípania, odstránenie príčiny, zhotovenie dlahy.

Zuby poškodené vnútornými chorobami alebo liekmi

Niektorí dospelí museli v detstve užívať tetracyklínové antibiotiká, ktoré sú dnes u detí kontraindikované práve kvôli nezvratnému poškodeniu skloviny. Na zuboch vytvorili hnedé, či šedé sfarbenia, niekedy akoby čiary cez zuby. V tomto prípade pomôžu fazety.

Iným problémom trpia ľudia s tráviacimi ťažkosťami, kedy sú zuby často vystavované kyselinám, ktoré naleptávajú sklovinu. Tá môže meniť farbu, stáva sa poréznejšou a zachytáva sa v nej viac pigmentov, tiež je krehkejšia. Ak zdravotný problém už netrvá, pomôže dentálna hygiena a remineralizácia zubov. Ak ale zdravotný problém pretrváva, poškodzovanie zubov bude pretrvávať tiež. Vtedy sú najlepším riešením korunky, ktoré sa už nepoškodia.

Pokročilá parodontitída

V prípade pokročilej parodontitídy dochádza k ústupu kosti, ktorá sa prejavuje kývaním zubov a odhaľovaním koreňov zubov. Tu vieme zakročiť najskôr intenzívnou dentálnou hygienou, niekedy v kombinácii s užívaním antibiotík. Po úspešnom ukončení tejto fázy môžeme zvažovať chirurgické riešenia ako otvorené kyretáže či augmentácie kosti.

K estetickým operatívnym zákrokom patrí krytie obnažených krčkov zubov. Aj tieto zákroky sú vďaka našim moderným metódam a skúseným lekárom bezbolestné.

Staré alebo zle osadené korunky a mostíky, ktoré potrebujú výmenu

Problém s existujúcimi korunkami či mostíkmi môžete spozorovať sami či už zápachom, zvýšeným usadzovaním jedla pri alebo pod korunkou, zlým čistením (trhá sa vám zubná niť) alebo ostrými okrajmi. Niekedy problém vidieť až na RTG snímku. Môže ísť o skrytý kaz pod korunku, zlý okraj spôsobujúci zápal ďasna, až ústup kosti či iné problémy. Vtedy treba danú korunku alebo mostík sňať, opraviť, čo sa pod nimi pokazilo a urobiť novú korunku / mostík.

Vrodené poškodenie zubnej skloviny či dentínu

Ide o pomerne vzácne dedičné ochorenia. Amelogenesis imperfecta je vrodené ochorenie, kedy je postihnutá sklovina, pri dentinogenesis imperfecta je postihnutá zubovina a následne sú zuby veľmi krehké, lámavé a citlivé. V obidvoch prípadoch môžu byť postihnuté mliečne aj trvalé zuby a ochorenia majú viac typov a príznakov. Liečba závisí od rozsahu poškodenia. Možnosťou sú ochranné korunky už mliečnych zubov, korunky trvalých zubov, mostíky, či implantáty pri úplnej deštrukcii zubov. Implantáty je ale možné zaviesť až po ukončení rastu kosti. U týchto pacientov je často nutná spolupráca s čeľustnými ortopédmi, nakoľko je bežná malpozícia zubov či tzv. otvorený zhryz.

Kombinácia rôznych problémov

Vďaka tomu, že máme na klinike odborníkov zo všetkých oblastí stomatológie, vieme ponúknuť viaceré možnosti riešenia, vrátane posunu zubov čeľustným ortopédom. Na našej klinike sa vám počas jednej návštevy môžu pozrieť na zúbok hneď viacerí špecialisti. Navrhneme vám komplexnú liečbu všetkých zubných problémov.

Ako dlho celá rekonštrukcia trvá?

Najprv vás komplexne vyšetríme. Na základe toho navrhneme najvhodnejší postup s prípadnými alternatívami a vy sa rozhodnete, čo vám najviac vyhovuje. Lekár s vami všetko preberie, vysvetlí a dozviete sa presnú cenu celej zvolenej liečby.

Následne odporúčame absolvovať dentálnu hygienu, aby boli zákroky realizované v nezapálených ďasnách a v čistom prostredí.

Celková dĺžka liečby závisí od stavu chrupu a zvoleného liečebného plánu. Niektoré zákroky je možné zvládnuť počas jednej návštevy. To znamená, že po jednej návšteve od nás môžete odísť s novými výplňami, korunkami vyrobenými systémom CEREC či zavedným implantátom (ak je to zo zdravotného hľadiska možné). Po implantácii pacient dostane provizórnu náhradu zubov, takže bez zubov od nás neodchádza. V prípade implantátov závisí dĺžka hojenia od použitého implantátu a individuálneho hojenia a pohybuje sa v rozmedzí 3 týždňov až 6 mesiacov. Po zahojení implantátu môžeme pristúpiť k nasadeniu definitívnej zubnej korunky alebo mostíka. Výroba týchto definitívnych prác v našom in-house laboratóriu trvá zhruba týždeň.

Zhotovenie koruniek predných zubov alebo faziet realizujeme v našom laboratóriu a zubný technik býva tiež prítomný pri skúškach s cieľom dosiahnuť čo najlepší výsledok.

S rekonštrukciami chrupu máme dlhoročné skúsenosti a zvládli sme aj prípady, ktoré iní vzdali. S 5-ročnou zárukou na všetky zákroky. Obráťte sa na nás aj vy.

Štítky

AnestéziaChirurgiaEstetická rekonštrukciaFazetyZubné implantátyZubné korunky

Ďalšie podobné články

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka