Pohotovosť v Bratislave počas víkendov - 02 5464 7417. Presný čas si dohodnete priamo s lekárom.

Pekné zuby – ako ich dosiahnuť

5 minút čítania Zverejnené 3. 5. 2022

Citlivé zuby v lete

Pekné a zdravé zuby sú dôležité. Atraktívny úsmev pozitívne ovplyvňuje nielen vzhľad tváre, ale má významný vplyv aj na sebavedomie. Vnímanie krásy zubov sa ale v priebehu dejín menilo. Aké zuby považujeme za pekné dnes?

Pekné zuby sú tie zdravé a prirodzene pôsobiace. Pre mladých je dôležitá aj ich biela farba.

Hlavným atribútom pri hodnotení estetiky úsmevu je zdravie a čistota. Nános povlaku, červené zapálené ďasná (zdravá farba ďasien je ružová), chýbajúce zuby, kazy, odlomené či inak poškodené zuby nielenže pôsobia rušivo, ale negatívne ovplyvňujú zdravie. Znižujú kvalitu života a vedú k nižšiemu sebavedomiu. Pri hodnotení funkcií zubov je preto estetika na poslednom mieste – pretože pri narušní tých prvých, sa o estetike už ani netreba zmieňovať.

Hlavné funkcie zubov:

  •  žuvacia funkcia – jej narušenie je spojené s poruchou trávenia a príjmu živín
  • fonetická funkcia – zuby pomáhajú pri tvorbe hlások a reči
  • oporná funkcia – pri strate zubov sa stráca výška zhryzu, zuby sa skláňajú a posúvajú do medzier, ubúda kosť tam, kde chýbajú zuby a zostávajúce zuby sú preťažované. To všetko spúšťa kaskádu neželaných zmien.
  • estetická funkcia

Úloha zubného lekára je vyliečiť ochorenia zubov a ďasien, ktoré všetky ovplyvňujú aj celkové zdravie, obnoviť narušené funkcie a prinavrátiť schopnosť schuti sa najesť. A je dokázané, že so zdravými zubami príde zvýšenie sebavedomia a výrazné zvýšenie kvality života.

 

Vplyv zubov na estetiku tváre

Poďme si ale rozmeniť na drobné ako presne ovplyvňujú zuby našu tvár z hľadiska estetiky. Oblasť úst je druhá najsledovanejšia hneď po očnej oblasti. Pri chýbaní alebo poškodení zubov je narušená výška zhryzu a tým je ovplyvnená funkcia žuvacích svalov,  niekedy až na minimum, čo spôsobuje atrofiu žuvacieho a mimického svalstva. Svaly sa zmenšujú. Pri bezzubosti stratia mäkké tkanivá oporu – líca a pery sú vpadnuté, červeň perí je menej viditeľná, klesnú ústne kútiky, nos a brada sa relatívne zvýraznia a vrásky sa prehĺbia. Estetická hodnota zubov je v tom, že ovplyvňujú formu, črty a výzor tváre. Harmonický chrup môže zastrieť a vyvážiť aj prípadné nedostatky alebo nepravidelnosti tváre.

 

Pohľad na estetiku úsmevu v priebehu histórie

Pekné zuby boli v minulosti tie, ktoré nebolo vidno. Kedysi bolo totiž nevhodné ukazovať zuby a preto v kultúre a umení ostávali ústa zatvorené. Platilo to už v starom Egypte. Dôvodom bolo to, že človek mal k bohom a spoluobčanom pristupovať submisívne. Chrup predstavoval pre spoločnosť “hryzavý” a agresívny charakter. Naopak, hanblivosť a striedmosť boli vítané cnosti a zakryté zuby boli prejavom slušnosti. Tento názor pretrval až po stredovek a prejavil sa v mnohých umeleckých dielach, kde lakomci a opilci boli zobrazovaní s doširoka otvorenými ústami, často s medzerami a deštruovanými zubami. Zničené, pokazené a chýbajúce zuby sú oddávna spájané s utrpením, chudobou a boli označením ľudského úpadku a morálneho rozkladu.

Postupne sa začali otvárať ústa (aj v umeleckých dielach) v 18. a 19. storočí. Ak boli zuby viditeľné, museli byť čiastočne prekryté perami, byť bez defektov a v žiadnom prípade nemohli byť ústa doširoka otvorené. Odvtedy nám ostalo zakrývanie úst pri zívaní.

V nedávnej histórii sa postupne úsmev stal symbolom krásy, sebavedomia a úspechu. Až tak, že ľudia často prahli po dokonalosti, ktorá pôsobila umelo a v konečnom dôsledku neesteticky. Dnes je trendom prirodzenosť a zdravo vyzerajúci chrup, kde aj zubná náhrada je na nerozoznanie od vlastných zubov. 

 

Pekné zuby v Schill Dental Clinic

Naši lekári majú všetky vedomosti, schopnosti a najkvalitnejšie technické možnosti prinavrátiť či zachrániť zdravý úsmev. Aby estetické kritériá nevychádzali len zo subjektívnych názorov konkrétnych lekárov, opierame sa o fakty, ktoré zohľadňujú výsledky nespočetných štúdií a výskumov. Estetika v zubnom lekárstve je veda a naši lekári a zubní technici sú v nej vzdelaní a vzdelávajú sa neustále. Dnešným trendom je prirodzenosť a rešpektovanie tvárovej harmónie. Vieme všetko o statickej a dynamickej symetrii, o vyvážených proporciách, o súhre mäkkých a tvrdých tkanív, o morfológii zubov, o vzťahoch jednotlivých zubov, o priebehu ďasien a mnohých iných faktoroch, aby sme vytvorili krásu s rešpektom k prirodzenosti a vašej jedinečnosti.

 

Možnosti pri tvorení zdravého a krásneho úsmevu:

Pri tvorení nového úsmevu analyzujeme estetický cieľ spoločne s pacientom a môžeme ho vizualizovať prostredníctvom Digital Smile Design, takže uvidíte, ako budete s novým úsmevom vyzerať. Následne, vzhľadom na liečebný plán, zhotovíme odtlačok a zubný technik vytvorí v našom laboratóriu voskový model podľa dohody medzi lekárom a pacientom. Podľa voskového modelu môžeme zhotoviť mock-up, čo je provizórna náhrada želaného nového tvaru zubov, ktorú vám nasadíme, aby ste si mohli vyskúšať a precítiť nový úsmev. Odporúča sa týmto spôsobom skúšať nové zuby aj doma a ukázať sa najbližším. Budeme si tak istí skvelým výsledkom a spokojnosťou všetkých strán.

Veľkou výhodou je, že máme zubných technikov priamo na klinike, v tzv in-house zubnom laboratóriu. Zubný technik tak môže byť prítomný pri výbere správneho tvaru zubov a farby, čo je, vzhľadom na jeho skúsenosti a odborný pohľad, neoceniteľným plusom. Tiež býva prítomný pri skúškach. To, že vidí pacienta s jeho tvárou a mimikou, mu poskytuje komplexné informácie, prepotrebné pre dokonalý výsledok. 

V prípade záujmu sa objednajte na konzultáciu, kde s vami lekár všetko podrobne preberie a navrhne najlepší spôsob liečby pre vaše pekné zuby. Dozviete sa presnú cenu celej liečby. Termín dostanete do 48 hodín počas pracovných dní.

Ďalšie podobné články

CEREC

Estetická rekonštrukciaZlomený zub

Zlomený zub

Zlomený zub vieme opraviť na počkanie Napriek tomu, že zlomený zub objektívne nepredstavuje úplnú katastrofu, subjektívne to môže byť veľmi náročné. Ak sa totiž zlomí predný zub, miešať sa v nás začnú pocity smútku, že už nebudeme vyzerať ako predtým, strachu, či sa…

Prečítajte si článok

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Dentálna hygienička s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka