Prevencia

Profylaxia: zodpovedný prístup k zubom

5 minút čítania Zverejnené 1. 6. 2021

MUDr. Alexander Schill v ordinácii

Keď príde rad na zuby, nikto z nás nie je celkom bez viny. Vidina zubárskeho kresla a množstva bzučiacich nástrojov nebýva príjemná a návštevu stomatológa odkladáme až na poslednú možnú chvíľu. Do ambulancie prichádzame až keď nám už horí pod zadkom, v mnohých prípadoch príliš neskoro.

Poškodený zub v rukách šikovného odborníka nie je žiadna tragédia. Dokáže ho opraviť, v horšom prípade nahradiť implantátom a chrup vyzerá opäť ako nový. To však nič nemení na fakte, že nový už nikdy nebude. Preto treba zasiahnuť skôr a problém riešiť ešte predtým, ako vôbec vznikne.

1 Čo je to profylaxia?

Účinným spôsobom, ako sa posedeniu v ambulancii vyhnúť, je zubná profylaxia alebo zjednodušene prevencia. Čo je predsa efektívnejšie? Opraviť pokazený zub alebo predísť tomu, aby bola oprava vôbec nutná? Pacient nemusí byť absolventom matematickej fakulty, aby vedel, že zmysluplnejšia a hlavne finančne menej náročná je možnosť číslo dva. Ako teda možno prípadným ochoreniam ústnej dutiny predísť?

2 Ako chrániť svoje zuby?

Zubná profylaxia stojí na niekoľkých hlavných pilieroch. Začína sa správnou starostlivosťou o zuby a detailnou hygienou, pokračuje zložením jedálničku a končí až pri zubárskych úkonoch, akým je fluoridácia. Všetkým týmto faktorom treba prikladať rovnakú váhu, pretože na ceste za udržiavaním zdravého chrupu sú rovnako kľúčové.

1 Správna dentálna hygiena

Základom je správna dentálna hygiena, bez tej vlak jednoducho nejde. Dentálna hygiena počínajúc zubnou kefkou a končiac niťou a ústnou vodou by mala byť súčasťou každodennej rutiny ako ráno, tak i večer. Dôkladné čistenie odstraňuje zo zubov a ich krčkov nahromadené baktérie, ktoré časom môžu spôsobiť veľkú šarapatu. Práve baktérie sú predsa hlavnou príčinou väčšiny ochorení ústnej dutiny – či už sa bavíme o parodontitíde, zubnom kameni alebo priamo kaze.

Zubná kefka

Pamätať treba aj na to, že nie je kefka ako kefka. Líšia sa tvrdosťou štetín, niektoré sú manuálne, iné elektrické, rotačné či sonické a každá má inú odpoveď na otázku kvality a efektivity. Pri manuálnych kefkách je dobré oblúkom sa vyhnúť tým najtvrdším. Dráždia ďasno aj zubnú sklovinu a hoci sa to na prvý pohľad nezdá, často môžu narobiť viac škody ako úžitku. Na zváženie je určite aj kúpa kefky sonickej, ktorá v počte čistiacich pohybov za sekundu nemá konkurenciu a kvalitný model nemusí stáť viac ako tridsať eur.

2 Strava pre zdravé zuby

Človek prijíma potravu prostredníctvom ústnej dutiny, preto je kontakt s jedlom pre všetky jej súčasti nevyhnutný. Je teda celkom logické, že zloženie prijatej potravy priamo vplýva nielen na zuby, ale aj na samotné ďasná.

Pozor na sladké veci a cukor v nich

Najväčším nepriateľom zdravého chrupu je cukor. Bohužiaľ je v dnešnej dobe takmer nemožné sa mu vyhnúť, keďže sa – hoci aj v malých množstvách – nachádza hádam v každej potravine. Od „zdravých“ müsli, cez jogurty či džúsy až po šunky a iné mäsové výrobky. Stačí si prečítať zoznam ingrediencií na obale akejkoľvek potraviny a hneď je jasné, že hľadať produkt bez obsahu cukru bude porovnateľný s ihlou a kopou sena.

Hoci je to úloha neľahká, pre zdravé zuby by mal pacient urobiť maximum a pokúsiť sa túto škodlivinu zo svojej stravy eliminovať. Cukor je totiž potravina kyselinotvorných baktérií. Okrem iného je však aj skvelá maškrta, preto jednoduchšie, ako sa ho vzdať úplne, bude riadiť sa nasledujúcim pravidlom.

Základom je nejesť sladké veci v malých dávkach počas celého dňa. Omnoho menej škodlivé je jednorázovo zjesť väčšie množstvo a vzápätí si ísť zuby vyčistiť, ako pomaly, no kontinuálne, ujedať celý deň. Platí to aj pri sladených nápojoch, ktoré v životoch mnohých pacientov nahradili v pitnom režime čistú vodu. O nesprávnosti tohto konania pre chrup aj celkový organizmus asi podrobnejšie rozprávať netreba. Čo treba je dobre si zapamätať, že aj takéto nápoje sú vlastne len tekutý cukor a často sú horšie ako „klasické“ sladkosti.

3 Fluoridácia

Fluoridy sú látky, ktoré preukázateľne vplývajú na naše zuby priaznivo. Mimo toho, že obnovujú minerály zubnej skloviny a bránia tvoreniu na jej povrchu, taktiež zabraňujú látkovej výmene batérií. Tým sa produkuje menej kyselín. Dá sa povedať, že menej kyseliny sa rovná zdravšiemu chrupu.

Fluoridy možno telu dodať rôznymi spôsobmi. Najrozšírenejšie sú voľnopredajné zubné pasty, ústne vody a gély, ktoré pacient prijíma počas dennej rutiny. Okrem iného existujú aj tablety či nápoje. Pri úvahe o tom, po ktorej alternatíve siahnuť, je vhodné poradiť sa so svojim stomatológom. Ten už určite bude vedieť, čo bude vám a vašim zubom vyhovovať najviac.

4 Pravidelné návštevy zubára

Posledný bod zubnej profylaxie asi neprekvapí nikoho. Pravidelné návštevy stomatologickej ambulancie sú jednoducho nutnosťou. Sedenie v čakárni a preventívna prehliadka neukroja z vášho dňa viac ako dve hodiny, no tento čas dokáže ušetriť týždne bolesti a stovky eur. Vyskúšajte prvú návštevu zubára v Schill Dental Clinic a pochopíte, že návšteva zubára môže byť aj príjemná skúsenosť.

Štítky

Prevencia

Ďalšie podobné články

Sledujte svojich zubárov na Instagrame

schilldentalclinic

Bc. Bieliková s pacientkou pri dentálnej hygiene.
Primár Alexander Schill
Zubná korunka