Trápi vás zlý dych?

Čo spôsobuje zlý dych a ako ho odstrániť

Halitóza alebo tiež foetor ex ore je termín označujúci nepríjemný alebo obťažujúci, zlý dych. Halitózou nie je stav po zjedení cibule či cesnaku, ani nevoňavý dych po zobudení. Halitózu delíme na tri kategórie : pravá halitóza, pseudohalitóza a halitofóbia.

Pravou halitózou sa označuje skutočne existujúci zápach z úst, obťažujúci okolie. Pri pravej halitóze sa často stáva, že osoba s týmto problémom o ňom nevie, čo je spôsobené reflexom, ktorý zabraňuje uvedomovaniu si vlastných pachov.

Pri pseudohalitóze je človek presvedčený, že trpí zápachom z úst, ale okolie žiadny zápach nevníma, čiže objektívny zápach nie je prítomný. 

Ak bola lekárom stanovená diagnóza pseudohalitózy, teda že žiadnym zápachom z úst pacient netrpí, ale ten je stále presvedčený o opaku, ide o halitofóbiu.

Až 90 % prípadov halitózy vzniká v ústach. Na vine sú najmä anaeróbne baktérie, ktoré rozkladajú aminokyseliny obsahujúce síru,  pričom vznikajú nevábne voňajúce zlúčeniny. Deje sa tak najmä na jazyku. Tieto baktérie nemajú radi kyslík a potrebujú, aby povlak jazyka bol dostatočne hrubý, pričom žijú v jeho hlbších vrtvách. V tenkom povlaku sa im tak dobre nedarí. Teda hrúbka povlaku jazyka je to, čo je dôležitým faktorom pri vzniku zápachu. Ďalšou dôležitou vecou sa ukazuje byť štruktúra jazyka. Ľudia s hlbokými a početnými ryhami sú náchylnejší na problém s halitózou z dôvodu zväčšenia povrchu jazyka a k početnejšiemu osídleniu baktériami a povlakom.

Ďalej sú na vine aj hlboké, neopravené kazy, zlomené zuby, podkazené alebo nepresné zubné náhrady či zle čistené protézy.  Zápachu z úst tiež napomáha znížená tvorba slín, ktorá môže byť spôsobená dehydratáciou, ochorením alebo užívaním niektorých liekov. Znížené vylučovanie slín spôsobuje aj fajčenie, nadmerné pitie kofeínových nápojov či alkoholu. Všetky tieto činnosti teda môžu prispievať k nepríjemnému dychu.

Oveľa menej častá je halitóza, ktorej príčina nevzniká v ústach. Príčinou v tomto prípade môžu byť rôzne ochorenia dýchacích ciest, nádcha, zápal mandiel, zápal prínosových dutín, rázštepové vady, nádor v ústach alebo okolí, gastroezofageálny reflux, Helicobacter pylori, metabolické ochorenia - cukrovka  či zlyhanie obličiek. 

Liečba

Zlý dych, ktorého príčina je v ústach, sa dá poraziť. V liečbe halitózy sa najviac osvedčuje mechanické odstraňovanie povlaku jazyka, dočasné chemické odstraňovanie baktérií, ošetrenie zubov a zlých zubných náhrad, pravidelné absolvovanie dentálnej hygieny a správne domáce čistenie zubov a medzizubných priestorov.

Čo to znamená? Že ľudia s halitózou by si mali pravidelne čistiť jazyk špeciálnou škrabkou. Zubný lekár odporučí najvhodnejšiu ústnu vodu, ktorá obsahuje antimikrobiálne látky a ktorú treba používať zhruba dva týždne. Dlhšiu dobu sa neodporúča, pretože si baktérie vytvoria rezistenciu voči tejto látke a dlhodobé užívanie ústnych vôd môže narušiť aj tú mikroflóru, ktorú v ústach potrebujeme.

Samozrejmosťou je ošetrenie kazov, zápalov či podkazených zubných náhrad. Na dentálnej hygiene vám skúsená hygienička alebo hygienik odstráni povlak a zubný kameň aj z nedostupných miest a ukáže ako sa o zuby a ďasná starať doma.

 

Podporným opatrením môže byť žutie žuvačiek, ktoré jednak zvyšujú vylučovanie slín a tiež pomáhajú prekryť nepríjemný dych mentolovou či inou arómou.

Ako pomerne účinné sa ukazujú byť esenciálne oleje s antimikrobiálnymi vlastnosťami, ako napríklad šalvia, eukalyptus či mäta. Zriedené (1 kvapka do pohára vody) sa môžu použiť na vyplachovanie úst, nie na prehĺtanie. Pri akejkoľvek bylinnej liečbe však treba dať pozor na možnú alergickú reakciu a v prípade podráždenia prestať s používaním.

 

Halitóza spôsobená inou príčinou spadá do rúk konkrétnemu odborníkovi.

 

O zuboch a ústach vieme všetko. U nás ste v dobrých rukách a v bezpečí. Navyše, termín dostanete do 24 hodín.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.