Ako často si treba dať odstrániť zubný kameň?

Zubný kameň nie je len estetickou záležitosťou, ale aj problémom, ktorý môže byť príčinou ochorení ďasien či zubov. Jeho prirodzenej tvorbe síce nie je možné úplne predísť, no existuje viacero možností, ako sa ho zbaviť. Povedzme si o nich preto niečo viac.

Čo je zubný kameň a ako vzniká?

Všetko jedlo, ktoré skonzumujeme, prejde najprv našou ústnou dutinou. V zuboch a v medzizubných priestoroch sa nám tak počas celého dňa usádzajú zvyšky jednotlivých potravín, ktoré sa vplyvom baktérií premieňajú na zubný povlak.

Ten je spočiatku neviditeľný, avšak pri zanedbaní ústnej hygieny následne reaguje so slinami, mineralizuje sa a vzniká z neho zubný kameň. Ten sa postupne hromadí do hrubších vrstiev a na zuboch vytvára bielo-žltý až hnedý tvrdý nános, ktorý nemizne ani pri pravidelnom a dôkladnom čistení zubov.

Zubný kameň sa najčastejšie vyskytuje pri okrajoch ďasien a postihnuté ním zvyknú byť predovšetkým stoličky a spodné predné zuby. Veľmi často sa tvorí aj na vnútornej strane zubov, ktorú zvykneme pri čistení zanedbávať.

Je zubný kameň nebezpečný?

Ak už na vašich zuboch vznikol a ak si ho nedáte odstrániť, hrozí vám napríklad zápal ďasien, ktorý môže neskôr prerásť až v parodontitídu, v dôsledku ktorej by ste mohli predčasne prísť aj o svoje inak zdravé zuby.

Ďalším problémom je, že v zubnom kameni sa hromadia toxické látky, ktoré následne prenikajú krvou do celého organizmu. Veľmi negatívne tak môžu ovplyvniť činnosť niektorých orgánov alebo tráviaci trakt.

Aké sú možnosti jeho odstránenia?

Z dôvodu vyššie spomenutých hrozieb je preto dôležité nezabúdať na pravidelné odstraňovanie zubného kameňa. Možností, ako to spraviť, máte viacero.

Pieskovanie zubov

Pieskovanie zubov sa vykonáva tak, že za pomoci špeciálnej dýzy, prúdu vody a prúdu vzduchu sa na zuby aplikuje špeciálny prášok. Hrúbku jeho zŕn určí dentálny hygienik alebo stomatológ tak, aby nepoškodil vašu zubnú sklovinu.

Po pieskovaní budú vaše zuby zbavené zubného kameňa, pigmentových škvŕn (napríklad z kávy či z vína) a vo väčšine prípadov budú aj belšie. Tento zákrok je ideálne podstúpiť 2-4x ročne, no v prípade, že trpíte parodontitídou, pieskovanie sa odporúča absolvovať každé 3 mesiace.

Po tomto úkone je však veľmi dôležité minimálne dve hodiny nepiť nápoje a nejesť jedlá, ktoré zafarbujú zuby, ako napríklad červené víno, kečup, čučoriedky, nepiť kávu, kolové nápoje a podobne. Vyvarujte sa tiež citrusovému ovociu, kyslým jedlám a cigaretám.

Odstránenie zubného kameňa ultrazvukom

V tomto prípade ide o najčastejšiu metódu, ktorou sa zubný kameň odstraňuje. Ultrazvuk tu funguje na princípe prenášania ultrazvukových vĺn na zuby, ktoré rozbíjajú hrubé nánosy zubného kameňa. Ultrazvuk pritom dokáže rozbiť zubný kameň nielen nad ďasnami, ale rovnako tak aj pod nimi. Zákrok trvá len zopár minút, táto metóda je preto časovo výhodná, no zároveň veľmi efektívna,no nezaobíde sa bez dočistenia ručnými nástrojmi Odstránenie zubného kameňa ultrazvukom sa odporúča absolvovať minimálne jedenkrát za rok.

Odstránenie zubného kameňa za pomoci ručných nástrojov

Ide o časovo náročnejšiu metódu, ktorá je však veľmi presná, práve preto sa využíva dodnes. Zubný kameň sa v takomto prípade odstraňuje za pomoci špeciálnych škrabiek a kyriet, ktoré majú vzhľad malých, zahnutých háčikov.

Najlepším liekom je prevencia

V tomto prípade to platí naozaj dvojnásobne. Čím dôkladnejšie totiž budete dodržiavať ústnu hygienu, tým menšie riziko vzniku zubného kameňa vám hrozí. Veľmi dôležité je preto čistiť si zuby minimálne dvakrát za deň. Odporúča sa tiež vypláchnuť si ústa vodou po každom jedle, ktoré zjete.

Zanedbať samozrejme nesmieme ani správny výber zubnej pasty a ústnej vody. Pri ich kúpe siahnite po alternatívach s obsahom fluoridu, ktorý zabraňuje vzniku zubného kameňa. Nezabúdajte ani na používanie vhodnej zubnej kefky, medzizubnej kefky a dentálnej nite.

Nápomocné môžu byť aj vitamíny na zuby. Veľmi dôležitým elementom je pre správnu mineralizáciu kostí i zubov predovšetkým vápnik a vitamín D.

Nezanedbávajte ani pravidelné návštevy stomatológa či zubného hygienika. Aj pri dostatočnej starostlivosti o ústnu dutinu sa zubný kameň vytvoriť môže, napríklad na miestach, ktoré sú klasickou zubnou kefkou veľmi ťažko dostupné. Kombináciou dostatočnej domácej starostlivosti a pravidelnými návštevami zubára tak získate istotu nielen pekného, ale aj zdravého chrupu.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.