Amalgámová plomba - z čoho sa skladá?

Amalgámová zubná plomba - akú má minulosť?

Amalgámové zubné plomby ako výplň zubov sa v západnom svete používali posledných 150 rokov. Dávno pred nimi slúžili ako zubná výplň či náhrada rôzne viac či menej úspešné materiály. Používalo sa všetko možné, medzi inými aj úlomky koralov, kamene, zvieracie zuby, textil, korok, olovo, zlato. Aktuálne sa ešte amalgámová zubná plomba používa no pomaly ju nahrádza kompozitná zubná výplň.

Čo je to amalgám?

Amalgám je zložením zmesou z kovových práškov a tekutej ortuti. Amalgám na stomatologické účely vzniká zmiešaním striebra, zinku, medi a ortuti. Zmiešaním týchto ingrediencí vznikne tvarovateľná, nekorodujúca pasta s antibakteriálnymi vlastnosťami.

Tmavá zubná plomba - História amalgámových zubných výplní

Najstarší záznam o paste podobnej amalgámu je z roku 659 pred.n.l. a pochádza z Číny. Táto pasta sa skladala z prášku striebra , zinku a ortute. Amalgámová zubná plomba sa v západnom svete začala používať až na začiatku 18. storočia. Kvôli zdravotnej závadnosti v dôsledku vysokého obsahu toxickej ortuti bola dokonca v rokoch 1860-1890 zakázaná. Až v 70-tych rokoch 19. storočia Joseph Foster Flag dokázal vedeckými pokusmi a vedeckou argumentáciou presvedčiť verejnosť o nesporných výhodách amalgámu oproti vtedajším stomatologickým materiálom a jeho relatívnej zdravotnej nezávadnosti. Od tej doby boli amalgámové zubné plomby najpoužívanejšou výplňou zubov až dodnes. V priebehu týchto dejín sa samozrejme vyvíjalo aj ich materiálové zloženie. Najprv sa upravil vysoký pomer ortuti oproti ostatným zložkám z 8:5 na 1:1. Potom v roku 1963 vyvinuli kvalitnejšiu alternatívu s vyšším obsahom medi tzv. non-gama-2. A v takomto zložení sa táto zubná výplň používala až dodnes. Zubná plomba z amalgámu je aktuálne na konci svojej využiteľnosti. Na území Európskej únie je totiž od roku 2018 zakázané používať amalgámové zubné plomby ako zubnú výplň pri deťoch a tehotných ženách a od roku 2030 bude platiť ich úplný zákaz. V tom čase sa už biela plomba stane štandardom.

Je amalgámová zubná plomba lepšia ako biela zubná plomba?

Amalgámová zubná plomba sa dá hodnotiť z hľadiska estetiky, pozitívnych a negatívnych vplyvov na zdravie či na životné prostredie, odolnosti, trvácnosti a v neposlednom rade aj podľa ceny.

Amalgámová plomba výhody:

 • Prepláca ju zdravotná poisťovňa
 • Zhotoví sa jednoduchšie
 • Striebro v nich odpudzuje baktérie, ktoré spôsobujú zubný kaz

Amalgámová plomba nevýhody:

 • Nestetické, tmavé sfarbenie
 • Znečisťuje životné prostredie
 • Zloženie može vplývať negatívne na citlivý organizmus
 • Dráždivý materiál
 • Môže spôsobovať praskliny zuba

Biela plomba výhody:

 • Esteticky prirodzená farba zuba
 • Nedráždivý materiál
 • Nezaťažuje životné prostredie

Biela plomba nevýhody:

 • Neodpudzujú baktérie, ktoré spôsobujú zubný kaz
 • Väčšia náročnosť na zhotovenie

book
Now

MAKE AN APPOINTMENT

Choose your clinic

FILL IN THE FORM PLEASE, WE WILL CONTACT YOU

By submitting the completed form, you acknowledge that Schill Dental Clinic s.r.o,  Schill Dental Clinic Zilina s.r.o., Schill Dental Clinic Kosice s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o. will process your personal data solely for the purpose of dealing with request.

At the same time, our company is commited to protecting your personal data seriously and therefore we draw your attention to the Information for the data subject, where you will find a complete set of information about your rights and the way your personal data are processed.