Zápal okostice a jeho príznaky

Opuch tváre, hnisavý absces,neustály tlak medzi zubami, horúčka a neznesiteľná, hlboká, tupá a ťažko lokalizovateľná bolesť. Týmito slovami často pacienti opisujú zápal okostice. Pri symptómoch zápalu okostice je nutné urýchlene navštíviť ošetrujúceho stomatológa, ktorý nastaví liečebný program. Za žiadnych okolností neodporúčame zápal okostice liečiť domácou liečbou!

Čo je to zápal okostice ?

Zápal okostice je zápalový stav, vznikajúci v dôsledku infekcie, ktorá sa dostala do kosti a následne medzi kosť a okosticu. Laicky je nesprávne označovaný aj ako zápal okostnice.

Ako vzniká zápal okostice ?

Táto infekcia nevzniká priamo vo väzivovom obale kostí, ale dostáva sa do nej najčastejšie cez koreňové kanáliky. Princíp, akým sa infekcia dostáva do sánky a čeľuste, je jednoduchý. Infekciu v koreňových kanálikoch má najčastejšie na svedomí zanedbaný a hlboký zubný kaz. Ak sa v tomto štádiu infekcia a baktérie úplne neodstránia z kazového ložiska, baktérie sa dostanú cez koreňové kanáliky ďalej do kosti a okostice. Tam následne vyvolajú silný zápal ako reakciu organizmu na poškodenie. Ten je sprevádzaný ďalšími biochemickými a imunologickými zmenami. Priebeh zápalu okostice môže mať rýchly postup. Silný opuch tváre a krku môže nastať už do niekoľkých hodín. Sprievodnými symptómami býva neznesiteľná bolesť a vytvorenie hnisavého abscesu. Hnis sa zdržiava vo vačku a jeho umiestnenie je taktiež veľmi individuálne, najčastejšie sa prejavuje ako vystupujúca hrčka. Pri chirurgickom ošetrení je nutné hnis vypustiť , vačok vyčistiť a dezinfikovať.

Zápal okostnice môže vzniknúť aj po extrakcii (vytrhnutí) zuba. Prípadne ako dôsledok ťažkých angín, prechladnutia ale aj následkom traumy po poraneniach sánky, zubov či čelusti.

Príznaky zápalu okostice

 • začervenané a opuchnuté ďasná

 • ďasná sa odťahujú od zubov a vytvárajú kapsy

 • krvácavosť ďasien pri čistení zubov

 • opuch tváre

 • opuch krku

 • opuch uší

 • hnisavý absces

 • neustály pocit tlaku v zube, alebo nad zubom okolie postihnutého zuba je opuchnuté

 • bolesti zubov, ktoré rastú pri konzumácii jedla

 • zvýšená teplota

 • tupá a ťažko lokalizovateľná bolesť

Zápal okostice po vytrhnutí zuba

Zápal okostice môže vzniknúť aj po extrakcii (vytrhnutí) zuba. Za zápal však vždy môže infekcia. Čo je ale jej príčinou?

Jednou z najčastejších chýb, ktorej sa dopúšťa mnoho pacientov, je okamžité vyplachovanie ústnej dutiny ihneď po vytrhnutí zuba, príp. v krátkom časovom úseku. Je nutné si uvedomiť, že po extrakcií zuba je v ďasne nechránený priestor, cez ktorý má infekcia prístup k nervovým výbežkom a krvnému obehu.Priestor, ktorý po zube ostal sa musí sceliť. Na to potrebuje čas. Krvná zrazenina na mieste vytrhnutého zubu sa začína tvoriť takmer ihneď po jeho extrakcií.

Neustále vyplachovanie či kloktanie spôsobuje narušenie tejto tenkej vrstvy krvnej zrazeniny a  priamo tak vystavujete svoju čeľusť nebezpečiu zavedenia infekcie. Týmto spôsobom sa môže pacient prepracovať až k zápalu okostice.

Domáca liečba zápalu okostice

Domáca liečba zápalu okostice je zo stomatologického hľadiska vylúčená. Pokiaľ má pacient podozrenie na infekciu či zápal okostnice, odporúčame urýchlene kontaktovať ošetrujúceho stomatológa a návštevu zubnej pohotovosti. Tabletky proti bolesti sú v týchto prípadoch zbytočné a neúčinné. Taktiež nepomôžu lieky na stiahnutie zápalu či babské recepty. Ak sa zápal v dôsledku domácej liečby rozšíri z okostice do priestorov lebečnej kosti, hrozí aj smrť.

Prevencia zápalu okostice

Najlepšou prevenciou zápalu okostice je predovšetkým dôsledná ústna hygiena. Pri správnej hygiene nedochádza k tvorbe zubného povlaku, tvorbe zubného kameňa.Tým predchádzate tvorbe zubného kazu, ktorý bez liečby dokáže postupovať hlbšie a neskôr zaviesť infekciu.

S nízkou obranyschopnosťou zubnej skloviny priamo úmerne rastú aj riziká infekcie. Ako prevenciu preto odporúčame aj flouridáciu skloviny, pravidelné preventívne prehliadky a návštevy zubného hygienika.

Endodoncia a Extrakcia zuba ako prevencia pred zápalom okostnice

Ako náhle je diagnostikovaný hlboký kaz, ktorý zasahuje až do drene zuba, alebo ak je zubná dreň už odumretá, je potrebné ošetriť koreňové kanáliky. Endodoncia-ošetrenie koreňových kanálikov musí byť vykonaná v čo najkratšom čase. Zápal zubnej drene či závesu, ktorý je priamo spätý s nervami a cievami ústiacich do koreňových kanálikov, býva veľmi bolestivý. Endodontické ošetrenie kanálikov pozostáva z mechanického vyčistenia kanálikov od infikovaných tkanív a baktérií, jeho následnej dezinfekcie a jeho hermetického zapečatenia. Týmto sa bráni prenosu infekcie na iné tkanivá. Ošetrenie koreňových kanálikov je preto z hľadiska prevencie a úplného odstránenia vzniknutého zápalu kľúčové. Z preventívnych dôvodov je niekedy nutná aj extrakcia zuba (trhanie zuba). Táto má zabrániť možnej opakovanej infekcii. Niekedy sa zápal lieči aj predpísanou atb(antibiotickou) liečbou.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.