Zápal okostice a jeho príznaky

Opuch tváre, silná bolesť, pocit vystúpeného zuba a horúčka. Týmito slovami často pacienti opisujú zápal okostice. Vtedy je nutné  navštíviť zubného lekára. Za žiadnych okolností neodporúčame zápal okostice liečiť domácou liečbou!

zápal okostice

Čo je to zápal okostice ?

Okostica alebo periost je väzivový obal kostí. Niekedy je nesprávne označovaný za okostnicu. Zápal okostice (periostitída) je obranný stav vznikajúci najčastejšie ako odpoveď organizmu na  infekciu pochádzajúcu z koreňových kanálikov pokazeného zuba. V tomto prípade infekcia prenikne do oblasti medzi koreň zuba a kosť. V danej oblasti sa vytvára hnis, ktorý sa postupne presúva pod okosticu a nadvihuje ju, čo spôsobuje veľkú bolesť. Ľudia vyhľadávajú pomoc práve v tomto štádiu, ktoré sa nazýva subperiostálny absces. Je sprevádzaný opuchom, bolesťou, zimnicou a horúčkou.

Príznaky zápalu okostice

  • opuch líca či pery
  • výrazná bolestivosť 
  • pocit povystúpeného zuba
  • bolesť zuba na záhryz
  • zimnica a horúčka
  • opuch v ústach, pričom sliznica nad opuchom je začervenaná a miesto opuchu je tuhé a citlivé
  • citlivé a zväčšené lymfatické uzliny

 

Liečba v Schill Dental Clinic

Ak máte niektorý z vyššie uvedených príznakov, hlavne bolesť, zvýšenú teplotu či opuch,vyhľadajte lekársku pomoc čím skôr. U nás dostanete termín dnes. Na odhalenie príčiny zápalu je potrebné urobiť rtg snímok, ktorý vám zhotovíme po príchode na recepciu. Pri liečbe zápalu okostice, kde je prítomný hnis, ho v prvom rade treba odstrániť. Ako hovorí základná medicínska poučka: "Ubi pus, ibi evacua.", čo znamená približne: "Kde je hnis, odtiaľ ho treba dostať von.". Naši skúsení lekári z postihnutého miesta, v lokálnej anestézii chirurgicky odstránia hnis, miesto vyčistia a vydezinfikujú. Ak infekcia pochádza zo zuba, vďaka technológiám a vyšetreniam lekár zistí, z ktorého zuba konkrétne a daný zub sa zväčša musí vytrhnúť. Niekedy sa dá zub zachrániť prečistením koreňových kanálikov, ale málokedy v stave rozvinutého zápalu okostice. O potrebe vytrhnúť zub rozhodne lekár podľa rtg snímku a Vášho zdravotného stavu. Niekedy je nutné nasadiť antibiotickú liečbu. Po ošetrení dostanete poučenie o tom, čo presne máte robiť, aby sa rana zahojila čím skôr a bez komplikácií. Dostanete termín na kontrolu a v prípade akýchkoľvek nejasností alebo ťažkostí nás kontaktujte a dohodneme termín ihneď. Od nás odídete s vyriešeným problémom. 

OBJEDNAJTE SA

 

 

Ako vzniká zápal okostice ?

Táto infekcia nevzniká priamo v okostici, ale dostáva sa do nej najčastejšie cez koreňové kanáliky. Princíp, akým sa infekcia dostáva do sánky a čeľuste, je jednoduchý. Infekciu v koreňových kanálikoch má najčastejšie na svedomí zanedbaný a hlboký zubný kaz. Ak sa v tomto štádiu infekcia a baktérie úplne neodstránia z kazového ložiska, baktérie sa dostanú cez koreňové kanáliky ďalej do priestoru pri hrotoch koreňov. Baktérie sa množia, bunky sa rozpadávajú a tvorí sa hnis. Narastaním tlaku na kosť dochádza k jej deštrukcii a šíriaci sa hnis nadvihuje väzivový obal kosti - okosticu. Okostica je bohato nervovo zásobená a pri jej nadvihovaní sa nervové vlákna trhajú, čo spôsobuje silnú bolesť.  Priebeh zápalu okostice môže mať rýchly spád. Silný opuch môže nastať v priebehu niekoľkých hodín. Hnis sa zdržiava vo vačku a jeho umiestnenie je veľmi individuálne podľa toho, z ktorého zuba alebo miesta pochádza infekcia. Prejavuje sa ako vystupujúca hrčka.

 

Zápal okostice z iných príčin či iné okoločeľustné zápaly

Zápal okostice a okolitých tkanív môže vzniknúť aj po vytrhnutí zuba. Za zápal však vždy môže infekcia. Čo je jej príčinou?

Jednou z najčastejších chýb, ktorej sa dopúšťa mnoho ľudí, je okamžité vyplachovanie úst ihneď po vytrhnutí zuba, príp. v krátkom časovom úseku. Po extrakcii dochádza k tvorbe krvnej zrazeniny, ktorá má za úlohu zabrániť krvácaniu, chráni ranu a vďaka nej postupne dochádza k prekrytiu prázdneho lôžka sliznicou. Ak príliš skorým vyplachovaním úst vypláchneme z rany krvnú zrazeninu, môže dôjsť k vzniku tzv. hnisavého lôžka alebo suchého lôžka. Hnisavé lôžko sa prejavuje bolesťou aj po extrakcii, sťaženým otváraním úst, opuchom a celkovo horúčkou. Suché lôžko je, naopak, pár dní po extrakcii bez bolesti, avšak na tretí či štrvtý deň dochádza k výraznej bolesti, často väčšej ako pred extrakciou. Teplota pri suchom lôžku väčšinou nie je prítomná, ani opuch, ani sťažené otváranie úst.  V prípade týchto príznakov je potrebné vyhľadať stomatologickú pomoc.

Zápal a opuch môže spôsobiť napríklad aj:

sťažené prerezávanie zubov múdrosti, ponechaný koreň v sánke či čeľusti, infikovaná kostná cysta, úrazy a zlomeniny kostí, hnisavá angína, kožná infekcia, zápal slinných žliaz či zápaly čeľustných dutín.

Nebezpečenstvom všetkých okoločeľustných zápalov je ich možnosť šírenia tkanivami do očnice, na jazyk a spodinu úst, do priestorov lebečnej kosti, do hrdla až hrudníka. Tak isto existuje možnosť šírenia infekcie lymfatickými cievami a krvnými cievami. V týchto prípadoch je vážne ohrozené zdravie.

 

Domáca liečba zápalu okostice

Domáca liečba zápalu okostice je zo stomatologického hľadiska vylúčená. Pokiaľ má pacient podozrenie na infekciu či zápal okostice, odporúčame urýchlene kontaktovať zubného lekára. Tabletky proti bolesti sú v týchto prípadoch neúčinné. Taktiež nepomôžu lieky na stiahnutie zápalu, či babské recepty. Ak sa zápal v dôsledku domácej liečby rozšíri z okostice do priestorov lebečnej kosti, prípadne do hrdla a hrudníka, hrozí aj smrť.

 

Prevencia zápalu okostice

Najlepšou prevenciou zápalu okostice je predovšetkým správna ústna hygiena, pravidelné absolvovanie preventívnych prehliadok a dentálnej hygieny.

Endodoncia a Extrakcia zuba ako prevencia pred zápalom okostice

Akonáhle je diagnostikovaný hlboký kaz, ktorý zasahuje až do drene zuba, alebo ak je zubná dreň už odumretá, je potrebné ošetriť koreňové kanáliky. Endodoncia - ošetrenie koreňových kanálikov musí byť vykonaná v čo najkratšom čase. Pozostáva z mechanického vyčistenia koreňových kanálikov od infikovaných tkanív a baktérií, ich následnej dezinfekcie a hermetického zaplnenia. Týmto sa bráni prenosu infekcie na iné tkanivá. Ošetrenie koreňových kanálikov je preto z hľadiska prevencie a úplného odstránenia vzniknutého zápalu kľúčové. Ak je zápal natoľko rozsiahly, že by endodontickým ošetrením nebolo možné vyliečiť infekciu, vtedy je nutná extrakcia zuba.

Čo ale s medzerou, ktorá vznikla po vytrhnutí zuba? Aj na to máme riešenie šité na mieru práve Vám, ktoré sa dozviete od našich odborníkov. Stačí sa objednať na konzultáciu

 

 


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.