Ošetrenie zubného kazu

Prečo vzniká zubný kaz?

Počiatočným štádiom zubného kazu je usadený zubný povlak. Ide o vrstvu obsahujúcu baktérie, ktoré premieňajú cukry na kyseliny, a tak narúšajú zubnú sklovinu. Povlak sa síce usadzuje všade, avšak z niektorých priestorov je ťažšie odstrániteľný - najmä na zubných krčkoch, ryhách na žuvacích plôškach a v medzizubných priestoroch. Na miestach, kde nie je povlak pravidelne a správne odstraňovaný vzniká zubný kaz.

Postup rozširovania zubného kazu

Kaz na zube spočiatku nebolí. Najčastejšie začína v povrchovej časti zuba a vyzerá ako malá, odvápnená časť zubnej skloviny. Práve v tomto čase je najlepšie navštíviť stomatológa, ktorý tento problém odstráni. 

Ak nepríde k odstráneniu zubného kazu, ten sa z povrchovej časti rozšíri hlbšie. Môže postihovať vnútornú časť zuba, zubovinu a neskôr preniknúť aj do zubnej drene, čím ju infikuje, a tým spôsobí  jej zápal a silné bolesti, až odumretie nervov a celého zuba. V takom prípade už treba prečistiť koreňové kanáliky.  Hlbší kaz sa môže prejaviť  tmavým sfarbením skloviny, následne aj defektami, “dierami”, v zube.

Keďže zubný kaz je infekčné ochorenie, veľmi ľahko sa rozšíri na okolité zuby. To je ďalší dôvod, prečo je dôležité ošetriť zubný kaz včas. 

 

Druhy výplní

Zubné výplne môžeme rozdeliť do niekoľkých kategórií - podľa toho, ako je výplň veľká, z akého je materiálu a akým spôsobom sa vytvorí.  Medzi najčastejšie využívané metódy patria:

V prípade fotokompozitnej výplne stomatológ vŕta výlučne iba otvor v rozsahu kazu, a šetrí tak zdravé tkanivo zuba. To je umožnené tým, že fotokompozitná výplň sa pomocou špeciálnej prípravy zuba "spojí" na mikroskopickej úrovni so zubným tkanivom a vytvára pevnú väzbu. Ide o estetický a trvácny materiál. Výhodou je tiež, že hneď po dokončení môže pacient jesť.

Nevýhodou amalgámovej výplne je nielen to, že je “viditeľná”, navyše je potrebné vŕtať aj do zdravého tkaniva zuba, pretože amalgám sa so zubným tkanivom nedokáže spojiť. Treba teda vyvŕtať veľký otvor s podbiehavými miestami. Amalgámová výplň sa do otvoru natlačí ešte v mäkkom stave, za dve hodin stvrdne a časom sa zväčšuje jej objem. Tým je zabezpečené jej pevné ukotvenie v zube. Výhodou amalgámových plômb je, že sú mimoriadne trvácne, nevýhodou je práve ich vlastnosť zväčšovania objemu, čo sa po čase, pri veľkých plombách, môže prejaviť zlomením zuba. Pacient môže jesť až po dvoch hodinách od zhotovenia výplne.

Táto výplň je vhodná ako provizórne riešenie výplne zuba. Nie je dostatočne pevná a po určitom čase sa “vyhryzie”. Využíva sa napríklad v detskej stomatológii na mliečne zuby, keďže tento materiál vylučuje fluoridové ióny do okolitého tkaniva, spôsobuje remineralizáciu a a tým eliminuje vznik a šírenie zubného kazu.

V prípade, že je strata zuba rozsiahlejšia, odporúča sa zub zrekonštruovať. Najpoužívanejším nástrojom v takýchto prípadoch je zhotovenie výplne pomocou systému CEREC, ktorým výplň vyrobíme na mieru a na počkanie.

Fixné protetické výrobky vytvorené pomocou prístroja Cerec® sa používajú pri väčších kazoch a zlomených častiach zubov. Touto technológiou vieme na počkanie vytvoriť nielen trvalé výplne (inlay, onlay, overlay), ale napríklad aj korunky a mostíky. Pozostávajú z pevného keramického materiálu vo farbe zuba a s podobnou štruktúrou, ako je skutočný zub.

Prečítajte si viac o technológii Cerec® 

Na čo sa nás najčastejšie pýtate?

Základným nástrojom na predchádzanie zubnému kazu a problémom v ústnej dutine je správna a pravidelná domáca starostlivosť a budovanie hygienických návykov. Zuby by sme si mali umývať dvakrát denne a taktiež pravidelne využívať dentálne pomôcky (medzizubné kefky, zubnú niť a i.). Stomatológa by sme na preventívnej prehliadke mali navštíviť aspoň raz ročne, (ideálne raz za polrok) ambulanciu dentálneho hygienika minimálne dvakrát za rok. Dôležité je taktiež dodržiavanie vhodnej životosprávy a vyhýbanie sa sladeným nápojom a maškrtám.

Podľa lokalizácie a závažnosti zubného kazu máme rôzne možnosti, ako obnoviť formu a funkciu zuba. Ak je to možné, tak sa ložisko kazu odstráni pomocou zubnej vŕtačky. Ak kaz zasiahol aj zubnú dreň a spôsobil v zube zápal, je potrebné ošetriť aj koreňový kanálik. K iným spôsobom ošetrenia kazu patrí ošetrenie laserom, ktorý sa využíva na odstránenie zubného tkaniva poškodeného kazom a zároveň aj na dezinfekciu, alebo ozónoterapia, ktorá lieči poškodenú časť zuba ozónom.

Snažíme sa, aby sa naši klienti cítili príjemne nielen v čakárni, ale i v zubárskom kresle. Moderné technológie nám umožňujú, aby sme zákroky vykonávali rýchlo a najmä bezbolestne. V ordináciách využívame HealOzone, ktorý pomáha zastaviť začínajúce kazy.

Áno. Citlivosť zubov na chlad je možná najmä po ošetrení hlbších kazov. Je to však iba prechodný stav, kým si zuby vytvoria dostatočnú bariéru ochranného dentínu. Môže pretrvávať aj niekoľko dní.

Ozónová metóda ošetrovania zubného kazu má široké možnosti uplatnenia. Dá sa aplikovať ako prevenčná metóda, ktorá sa využíva hlavne u pacientov v detskom veku. Takisto sa využíva pri odstránení zubných kazov, avšak iba tých, pri ktorých sa nejedná o pokročilé štádium spojené so zápalom nervu zuba. Po aplikácii ozónu sa defekt prekryje výplňou.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.