Ošetrenie zubného kazu

Prečo vzniká zubný kaz?

Na počiatku vzniku zubného kazu je usadený zubný povlak. Ide o vrstvu obsahujúcu baktérie, ktoré premieňajú cukry na kyseliny. Ak sa neodstráni, po 48 hodinách sa stáva zubný povlak kariogénny, čo znamená, že začína narúšať zubnú sklovinu. Povlak sa síce usádza všade, avšak z niektorých priestorov sa zmýva počas dňa už pri samotnom žutí, pri pohyboch zubov a jazyka, za pomoci slín - ide o tzv. samoočisťovanie. Naopak, z niektorých miest ho musíme odstraňovať pravidelným čistením. Najmä večerné čistenie je mimoriadne dôležité, pretože v noci k samoočisťovaniu nedochádza. Najviac ostáva usadený na žuvacích plôškach v ryhách, v medzizubných priestoroch, za dolnými prednými zubami pri krčkoch, na dolných zadných zuboch zo strany od jazyka a na horných zadných zuboch zo strany od líc. Na miestach, kde nie je povlak pravidelne a správne odstraňovaný, vzniká zubný kaz. 

Postup rozširovania zubného kazu

Kaz na zube spočiatku nebolí. Najčastejšie začína v povrchovej časti zuba a vyzerá ako malá, odvápnená časť zubnej skloviny. Práve v tomto čase je najlepšie navštíviť stomatológa, ktorý tento problém odstráni. 

Ak nepríde k odstráneniu zubného kazu, z povrchovej časti sa rozšíri hlbšie. Môže postihovať zubovinu a neskôr preniknúť aj do zubnej drene, čím ju infikuje, a tým spôsobí  jej zápal a silné bolesti, až odumretie nervov a celého zuba. V takom prípade už treba prečistiť koreňové kanáliky.  Hlbší kaz sa môže prejaviť  tmavým sfarbením skloviny, následne aj defektami, “dierami”, v zube.

Keďže zubný kaz je infekčné ochorenie, veľmi ľahko sa rozšíri na okolité zuby. To je ďalší dôvod, prečo je dôležité ošetriť zubný kaz včas. 

 

Druhy výplní

Zubné výplne môžeme rozdeliť do niekoľkých kategórií - podľa toho, ako je výplň veľká, z akého je materiálu a akým spôsobom sa vytvorí.  Medzi najčastejšie využívané metódy patria:

V prípade fotokompozitnej výplne stomatológ vŕta výlučne iba otvor v rozsahu kazu, a šetrí tak zdravé tkanivo zuba. To je umožnené tým, že fotokompozitná výplň sa pomocou špeciálnej prípravy zuba "spojí" na mikroskopickej úrovni so zubným tkanivom a vytvára pevnú väzbu. Ide o estetický a trvácny materiál. Výhodou je tiež, že hneď po dokončení môže pacient jesť.

Nevýhodou amalgámovej výplne je nielen to, že je “viditeľná”, navyše je potrebné vŕtať aj do zdravého tkaniva zuba, pretože amalgám sa so zubným tkanivom nedokáže spojiť. Treba teda vyvŕtať veľký otvor s podbiehavými miestami. Amalgámová výplň sa do otvoru natlačí ešte v mäkkom stave, za dve hodin stvrdne a časom sa zväčšuje jej objem. Tým je zabezpečené jej pevné ukotvenie v zube. Výhodou amalgámových plômb je, že sú mimoriadne trvácne, nevýhodou je práve ich vlastnosť zväčšovania objemu, čo sa po čase, pri veľkých plombách, môže prejaviť zlomením zuba. Pacient môže jesť až po dvoch hodinách od zhotovenia výplne.

Táto výplň je vhodná ako provizórne riešenie výplne zuba. Nie je dostatočne pevná a po určitom čase sa “vyhryzie”. Využíva sa napríklad v detskej stomatológii na mliečne zuby, keďže tento materiál vylučuje fluoridové ióny do okolitého tkaniva, spôsobuje remineralizáciu a a tým eliminuje vznik a šírenie zubného kazu.

V prípade, že je strata zuba rozsiahlejšia, odporúča sa zub zrekonštruovať. Najpoužívanejším nástrojom v takýchto prípadoch je zhotovenie výplne pomocou systému CEREC, ktorým výplň vyrobíme na mieru a na počkanie.

Fixné protetické výrobky vytvorené pomocou prístroja Cerec® sa používajú pri väčších kazoch a zlomených častiach zubov. Touto technológiou vieme na počkanie vytvoriť nielen trvalé výplne (inlay, onlay, overlay), ale aj korunky. Pozostávajú z pevného keramického materiálu vo farbe zuba a s podobnou štruktúrou, ako je skutočný zub.

Prečítajte si viac o technológii Cerec® 

Na čo sa nás najčastejšie pýtate?

Základným nástrojom na predchádzanie zubného kazu a problémom v ústnej dutine je správna a pravidelná domáca starostlivosť a budovanie hygienických návykov. Zuby by sme si mali umývať dvakrát denne a taktiež pravidelne využívať dentálne pomôcky (medzizubné kefky, zubnú niť a i.). Stomatológa by sme na preventívnej prehliadke mali navštíviť aspoň raz ročne, (ideálne raz za polrok) ambulanciu dentálneho hygienika minimálne dvakrát za rok. Dôležité je taktiež dodržiavanie vhodnej životosprávy a obmedziť príjem sladených nápojov a sladkostí.

Podľa lokalizácie a závažnosti zubného kazu máme rôzne možnosti, ako obnoviť formu a funkciu zuba. Ak je to možné, tak sa ložisko kazu odstráni pomocou zubnej vŕtačky. Ak kaz zasiahol aj zubnú dreň a spôsobil v zube zápal, je potrebné ošetriť aj koreňový kanálik. K iným spôsobom ošetrenia kazu patrí ošetrenie laserom, ktorý sa v indikovaných prípadoch môže použiť na odstránenie zubného tkaniva poškodeného kazom alebo ozónoterapia, ktorou sa dezinfikuje kavita pred zhotovením výplne. 

Snažíme sa, aby sa naši klienti cítili príjemne nielen v čakárni, ale i v zubárskom kresle. Moderné technológie nám umožňujú, aby sme zákroky vykonávali rýchlo a najmä bezbolestne. V ordináciách využívame HealOzone, ktorý pomáha zastaviť začínajúce kazy. Na správnu a presnú diagnostiku využívame rtg vyšetrenie a v niektorých prípadoch Diagnodent, ktorý je nápomocný v odhaľovaní demineralizácie skloviny. Na lokálnu anestéziu využívame moderné anestetiká s rýchlym nástupom účinku a špeciálne ihly na bezbolestnú aplikáciu. Pred samotným vpichom anestetika môžeme potrieť sliznicu anestetizujúcim gélom. 

Citlivosť zubov na chlad je možná po ošetrení hlbokých kazov. Nejde o reakciu zuba na výplň, ale reakciu zubnej drene na predchádzajúci hlboký kaz. Citlivosť môže pretrvávať niekoľko dní.

Ozónová metóda ošetrovania zubného kazu má široké možnosti uplatnenia. Dá sa aplikovať ako prevenčná metóda, ktorá sa využíva hlavne u pacientov v detskom veku. Takisto sa využíva na zabezpečenie precíznej dezinfekcie kavity po odstránení zubného kazu. Po aplikácii ozónu sa defekt prekryje výplňou.


Objednať
teraz

OBJEDNÁVKA

Vyberte si kliniku

Bratislava

+421 (0) 2 5464 7417
schill@schill.sk

víkendová pohotovosť: +421 (0) 903 280 280

vylpňte formulár a my sa Vám ozveme

Zaslaním vyplneného formuláru beriete na vedomie, že spoločnosť Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o., Schill Dental Clinic Košice s.r.o. a Schill Dental Clinic Praha s.r.o. budú spracúvať Vaše osobné údaje výhradne za účelom vybavenia Vašej objednávky.
 
Zároveň naše spoločnosti pristupujú k ochrane Vašich osobných údajov seriózne a preto upriamujeme Vašu pozornosť na Poučenie dotknutej osoby, kde sa dozviete kompletné informácie o Vašich právach a spôsobe spracúvania Vašich osobných údajov.